Dolar Neden Yükselir? Dolar Sadece Türkiye’de mi Yükseliyor?

Dolar Neden Yükselir? Dolar Sadece Türkiye’de mi Yükseliyor?

Dolar kuru ülkemizde kronik bir sorun olan ve son zamanlarda da gündemden düşmeyen bir konu. Pek çok insan da bu konuyu merak edip, araştırıyor.

Dolar kuru ülkemizde kronik bir sorun olan ve son zamanlarda da gündemden düşmeyen bir konu. Pek çok insan da bu konuyu merak edip, araştırıyor. Peki öncelikle dolar kuru nedir? Dolar kuru neye göre belirlenir? Dolar sadece Türkiye’de mi yükseliyor? Bu soruların cevapları biraz karmaşık olsa da basit bir şekilde anlatılabilir. Bu konuların anlaşılması finansal okuryazarlık seviyesini de artıracaktır. Doların artıp azalması aslında pek çok şeye göre belirlenir. Ama bunlardan en önemli olanı arz ve talep kanunudur. Bu geçekliğe göre bir ürünün fiyatı o ürüne olan talep ve ne kadar bol bulunduğu ile belirlenir. Aslında bu şekilde düşünüldüğünde dolar kurunun neden yükseldiğini anlayabiliriz. İki tane temel sorun ülkemizde ve gelişen diğer ülkelerde öne çıkıyor. Birinci sorun fazla üretim yapılmamasıdır.

Ülkemizde pek çok şey üretiliyor ama bunların çok az bir kısmı gerçek yüksek teknoloji ve değerlerdir. Bu üretimin ihraç edilmesiyle beraber ülkeye sıcak para girişi sağlanır. Bu girdi doların düşmesini sağlar. Ama belirsizlik ve yerli paraya ilginin azaldığı zamanlarda dolar kuru tekrar yükselir. Enflasyondan dolayı insanlar paralarının alım gücünü korumak için dolara geçerler. Bu da dolar üzerinde bir fazla talep oluşturacağı için doların yükselmesine neden olur.

Faiz oranlarının enflasyondan daha düşük seviyede olması da doları artıran bir başka sebeptir. İnsanlar birikimlerini mevduata yatırdıklarında kar elde etmek isterler. Ama mevduat faizi enflasyondan az olursa bu durumda teknik olarak zarar etmiş olurlar. Bu nedenle insanlar yine TL’yi bırakıp dolara geçerler. Son zamanlarda sıkça duyduğumuz faiz artırımı haberleri de direkt olarak bu maddeyle alakalıdır.

Dolar Sadece Türkiye'de mi Yükseliyor?

Ülkemizde doların yükselmesi bir başka soruyu da akıllara getirdi. Dolar kuru sadece Türkiye’de mi yükseliyor? Biraz önce yukarıda doların fiyatını belirleyen temel faktörün arz ve talep kanunu olduğundan bahsetmiştik. Peki dünyada bu iş nasıl oluyor? Öncelikle bir şeye açıklık getirmek gerekirse dolar yükselmiyor TL değer kaybediyor.

Ülkemizde ekonominin iyiliği genelde dolar üzerinden yorumlandığı için pek çok insan dolar yükseliyor der. Bu yanlış bir kullanımdır. 2013’ten bu yana TL neredeyse tüm para birimleri karşısında değer kaybediyor. Yani burada ülkemizle alakalı birtakım başka problemlerin olduğunu söyleyebiliriz. Mesela Mısır’ın para birimi bu yıl dolara karşı en çok değer kazanan para birimlerinden biri. Filipin ve Tayvan para birimleri de dolar karşı önemli miktarda değer kazandılar. Hatta bazı kaynaklar doların dünya çapında eski değerinin yanından bile geçemediğini belirtiyorlar.

Dolar En Yüksek Kaçı Gördü?

Dolar kurundaki son düşüşle beraber birçok insan doların en çok kaç tl olduğunu merak etmekte. Dolar geçtiğimiz kasım ayında 8.52 seviyelerinde tarihi zirvesini gördü.  Bu fiyatın gerçekten bir tepe mi yoksa sadece kısa vadeli bir düşüş mü olduğu ileriki günlerde daha da netleşecektir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.