Doğum Borçlanması Koşulları Nedir? Nereye Başvurulur?

Doğum Borçlanması Koşulları Nedir? Nereye Başvurulur?

Sosyal güvenlik kurumunun sunduğu avantajlardan birisi de kadınlar için doğum borçlanmasıdır. Peki doğum borçlanması şartları nelerdir?

Sosyal güvenlik kurumunun sunduğu avantajlardan birisi de kadınlar için doğum borçlanmasıdır. Peki doğum borçlanması şartları nelerdir?

Son zamanlarda çalışan kadınların sıkça merak ettiği sorulardan bir tanesi de doğum borçlanması ve şartları nelerdir? Olmuştur. Bu sorunun cevabını sizler için derledik. Doğum borçlanması sigortalı çalışan kadınların doğumdan sonra çocuklarına zaman ayırabilmesi neticesinde primlerinin sekteye uğramaması amacıyla yapılan borçlandırmalardan bir tanesidir. Bu durum erkekteki askerlik borçlanmasıyla eşdeğerdir. Doğum yapan kişinin doğumdan sonra bebeği ile vakit geçirebilmesi için izin alması neticesinde priminin devam etmesi suretiyle Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından borçlandırma uygulanır. Bu borçlandırma ile kadının 2 yıl boyunca sigorta primi yatmaktadır.

Doğum Borçlanması Şartları Nelerdir?

Doğum borçlanması şartları şu şekildedir;

  • Sigortalı olarak çalışan kadının doğumdan önce işyerinden ayrılmaması gereklidir
  • Çocuğun sigortasının doğumdan hemen sonra yapılması gerekmektedir
  • Doğumdan sonra sigortalı çalışan kişinin adına herhangi bir şekilde prim yatırılmaması gerekmektedir. Eğer herhangi bir şekilde prim yatırıldıysa yatırılmayan gün kadar doğum borçlanması yapılabilmektedir.
  • Sigortalı kadının adına doğumdan sonra 24 ay boyunca hiçbir şekilde prim yatırılmamış olması gerekmektedir.
  • Çocuğum sağ bir şekilde doğması gerekmektedir.

Doğum Borçlanması Başvurusu Nasıl Yapılır?

SGK doğum borçlanması yapılabilmesi için e-devlet üzerinden kolayca başvuru yapılabilir. Bunun için arama motoruna 4A doğum borçlanması başvurusu yazılması neticesinde çıkan ekranda e-devlet giriş yapılması gerekmektedir. Giriş yapılmasının ardından sigortalı başvuru talebinde bulunabilir. Bunun yanı sıra iş yerinin bağlı olduğu sosyal güvenlik kurumuna müracaat da bulunabilir. Gerekli belgeler dahilinde yapılan başvuru sonuçlanır sonuçlanmaz sigortalı olarak çalışan kadının doğumdan sonraki prim günleri eksiksiz bir şekilde borçlandırmaktadır.

Doğum Borçlanması Tutarı Ne Kadar?

Doğum borçlanması tutarı 2020 yılı için 1 aylık olarak 941 lira 76 kuruş, bir yıl olarak 11301 lira 12 kuruş, 2 yıl olarak 22600 2 lira 24 kuruş olarak hesaplanmaktadır. Doğum borçlanması PTT şubelerine anlaşmalı bankalara veya Sosyal Güvenlik Kurumu online tahsilat bağlantı aracılığı ile yapılmaktadır. Sosyal Güvenlik Kurumu online tahsilat bağlantısına e-devlet üzerinden erişilmektedir. Doğum borçlanması ödenme süresi toplamda 1 aydır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.