Diyabet Nedir? Belirtileri Nelerdir? Neden Olur?

Diyabet Nedir? Belirtileri Nelerdir? Neden Olur?

Diyabet nedir; diyabet halk dilinde şeker hastalığı olarak bilinir. Birçok hastalığın öncüsüdür ve dünya genelinde yaygın bir hastalıktır. Normal insanlarda açlık kan glukoz seviyesi 70-100mg/dL düzeyindedir.

Diyabet nedir; diyabet halk dilinde şeker hastalığı olarak bilinir. Birçok hastalığın öncüsüdür ve dünya genelinde yaygın bir hastalıktır. Normal insanlarda açlık kan glukoz seviyesi 70-100mg/dL düzeyindedir. Bu seviyenin üzerinde değerlere sahip olan insanlar, genellikle diyabet hastalarıdır. Diyabet hastalığı, vücudun insülin hormonu üretmemesi veya üretememesinden dolayı meydana gelir. Bir diğer sebebi ise vücuttaki hücrelerin insüline karşı duyarsız olmasıdır. Vücuttaki hücreler insüline karşı duyarsız olduğu için şeker kanda birikir ve açlık kan glukoz seviyesini yukarıya çeker. Peki, diyabet belirtileri nelerdir sıralayalım;

 • Ciltte kuruluk
 • Aşırı iştah
 • Sürekli su içme isteği
 • Çabuk yorulma
 • Sık sık idrara çıkma
 • Hafif yaraların geç iyileşmesi
 • Terlemek

Diyabet Çeşitleri Nelerdir?

Her hastalıkta olduğu gibi diyabet hastalığının da farklı tipleri bulunuyor. İki tipten fazla olmasına rağmen hasta nüfusunun büyük üstünlüğü iki farklı diyabet hastalığına sahiptirler. Doktorlar bu diyabet tiplerinin sebeplerini tam olarak bilememektedirler. Bu yüzden diyabet nedir (şeker hastalığı) denildiğinde bu hastalığı iki farklı başlık altında incelerler;

Tip 1 Diyabet

Tip 1 diyabet çocuk yaşta meydana gelir. Vücudumuz da insülin hormonunu beta adı verilen hücreler salgılar. Beta hücrelerindeki bozukluk Tip 1 diyabet hastalığını yaratır. Tip 1 diyabet hastalarında insülin salgılanması neredeyse hiç olmamaktadır. Erken yaşta ortaya çıktığı için ise hastanede yapılan testlerde pek bir belirtiye rastlanılmamaktadır. Ancak kan testlerinde antikor adı verilen maddelerin bulunmasıyla Tip 1 diyabet tanısı konulur. Tip 1 diyabet birlikte yaşanması en zor kalıtsal hastalıklardan birisidir. Vücut kendi insülinini salgılamadığı için ameliyat ile tedavi edilememektedir. Hastalığa sahip olan insanlar ömür boyu insülin kullanmaya mecburdur.

Tip 2 Diyabet

Diyabet nedir dediğimizde ilk akla gelen çeşitlerinden bir diğeri Tip 2 diyabet hastalığıdır. Toplum genelinde en yaygın görülen diyabet tipidir. Tip 1 diyabetin yanı sıra Tip 2 diyabet doğuştan gelen bir hastalık değildir. Hastanın fiziksel hayatı ve beta hücrelerinin insülin üretim miktarına bağlıdır. Toplumda Tip 2 diyabet diğer çeşitlerine nazaran hasta sayısı olarak oldukça üstündür.

Tip 2 diyabet genellikle günlük hayatta fazla hareket etmeyen, ileri yaşta olan ve stres altında olan insanlarda gözükür. Bu hastaların beta hücreleri vücudun ihtiyacı olan miktar kadar insülin salgılamaz. Aynı zamanda beta hücrelerindeki bozukluk sebebi ile de insülin glukoz hücrelerine giremez. Bu durum genellikle tesadüfen tespit edilir. Tip 2 diyabet tespiti yapıldığında hastaya bir program belirlenir ve hasta alması gereken besinlerin dışına çıkmaz. Aynı zamanda sporu da hayatına dahil etmek durumundadır. 

Diyabet Hastalarının Kaçınması Gereken Besinler

Diyabet hastalarının kaçınması gereken besinler özetle yağ içeren her şeydir. İçinde zararları yağ bulunan tüm besinler diyabet hastalığını tetikler. Vücudun insülin açığını daha çok ortaya çıkartır. Hastanın yediği yanlış besinler hastalığın seyrini oldukça değiştirir. Diyabet hastalığının ileri seviyeleri iç organlara büyük zarar verebilmektedir. Bu sebeple diyabet nedir dediğimizde doğru beslenmeyi de göz önüne almalıyız.

Kaçınılası besinleri kısaca sıralayalım;

 • Doymuş yağlar
 • Trans yağlar
 • Tam yağlı süt ürünleri
 • Tuz
 • Beyaz Ekmek

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.