Diyabet İlaçları Zayıflatır mı?

Diyabet İlaçları Zayıflatır mı?

Diyabet ilaçları zayıflatır mı? İnsülin salgısının azalması, olmaması ya da hücrelerin insüline olan yanıtlarının azalması nedeniyle kan şekeri yüksekliği ile seyreden diyabet..

Diyabet ilaçları zayıflatır mı? İnsülin salgısının azalması, olmaması ya da hücrelerin insüline olan yanıtlarının azalması nedeniyle kan şekeri yüksekliği ile seyreden diyabet için enjekte edilebilen insülin formları yanında vücuda şeker alınmasını engelleyen tablet ilaç formları kullanılmaktadır. Şekerin bağırsaklardan emilmesini sağlayan oral anti diyabetik ilaçlar zayıflama amacıyla kullanılmaya başlanmıştır. Bu kullanım genellikle doktor tavsiyesi dışında hastaların kulaktan duyma bilgileri ile olmaktadır.

Diyabet

Kilo vermeye sadece karbonhidrattan zayıf diyet uygulayarak başlamak tıbben bir hatadır. Vücut glikoz, protein ve yağları gereken oranda almak zorundadır. Zayıflama hapı – çayı olarak piyasada satılan birçok üründe aynı şekilde bağırsak pasajını arttırarak, kişileri ishal ederek bağırsak emilimini bozmakta hatta vücudun su kaybetmesine neden olmaktadır. Bu ilaçlar ile uzun dönemde zayıflamaya çalışan kişilerde bir süre sonra bağırsak tembellikleri ve sıvı elektrolit kayıplarına bağlı kardiyak sorunlarda ortaya çıkmaktadır.

Şeker ilaçları sadece diyabet hastalarında kullanılan ilaçlardır. Obezite tedavisi multi disipliner bir hastalıktır. Kilo vermek isteyen kişilerin başvuracağı ilk doktor öncelikle dâhiliye uzmanları olmalıdır. Eğer altta yatan neden endokrin – hormonal bir neden ise doktorunuz sizi bir endokrin uzmanına sevk edecektir. Diyetsel bir öngörüsü var ise de uygun diyet için diyetisyene yönlendirileceksiniz. Bu nedenle doğrudan diyetisyenlere başvurmak hatadır. Fazla kilolardan kurtulmak için TV programlarında birçok cerrahi yöntemden bahsedilse de metabolizma hızına müdahale etmeden, kişinin günlük aktivitelerini ve beslenmesini hatta ve hatta psikiyatrik desteğini sağlamadan tek yöntem ile kilo vermek sağlıklı değildir.

Zayıflama sektörü son derece kazançlı bir sektör olması nedeniyle son 3- 4 yılda yaşanan bitkisel ilaç kullanımı kaynaklı ölümleri hatırlatmak isteriz. Unutmayalım ki vücudumuzun besin maddelerinin her birine belirli oranlarda ihtiyacı vardır. Önemli olan dengeli beslenme ve vücut aktivitelerimizi düzenlemektir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.