Dişi Kedilerde Kızışma ve Çiftleşme İsteği Nedir?

Dişi Kedilerde Kızışma ve Çiftleşme İsteği Nedir?

Çiftleşme her canlının yaşamının temel iç güdüleri arasında sayılmaktadır. Bu güdü tüm canlılarda olduğu gibi kediler için de üreme ve soylarını devam ettirebilme eylemidir. Kedilerde çiftleşme arzusu ve isteği bir dizi süreç ile ilerlemektedir.

 

 

Çiftleşme her canlının yaşamının temel iç güdüleri arasında sayılmaktadır. Bu güdü tüm canlılarda olduğu gibi kediler için de üreme ve soylarını devam ettirebilme eylemidir. Kedilerde çiftleşme arzusu ve isteği bir dizi süreç ile ilerlemektedir. Bu sürecin başlangıcı ise kedinin kızışma dönemi adı verilen bir döneme girmesi ile olur. Dişi ve erkek kedilerde ortak yönleri olsa da birbirinden farklılıklar gösterebilen kızışma dönemleri için bu yazının teması dişiler üzerine kurulu olacaktır. Hazırsanız dişi kedilerde kızışma dönemleri adlı yazımızın ayrıntılı içeriklerine başlayalım.

Dişi Kedilerde Çiftleşme İsteğinin İlk Belirtileri : Kızışma

maxresdefault.jpg

Dişi kediler kızışma dönemine doğduktan 6-7 ay sonra girebilmektedirler. Kızışma dönemine giren her dişi kedinin yumurtaları döllenmeye hazır hale gelmiş demektir. Kedinin vücut gelişiminin bu süreçte oldukça önemli olduğunu belirtmekte fayda olacaktır. Kızışma dönemine giren dişi bir kedinin davranışlarında gittikçe artan farklılıklar ile başlar. Dişi kedi kızışma döneminin başlaması ile birlikte şefkat ve sevilme ihtiyacı hissetmeye başlar. Bu dönem ile birlikte sahibinden daha çok ilgi isteyen, daha çok sevgi isteyen dişi kedi sürekli kucağa çıkma ve kucakta yatma gibi davranışlara girişebilir.

Dişi kedinin davranışlarının farklılığı sadece bu şekilde görünmez. Sessiz dişi bir kedi kızışma dönemine girmişse miyavlama ve mırlamalar denilen kedi seslerini çıkarmada oldukça ileri gidebilir. Gecenin herhangi bir saatinde dişi bir kedi miyavlamaya başlayabilir. Miyavlayan dişi kedi alan için evin en çok yankı yapan bölgesini seçerek daha çok gürültü yapma yoluna girebilir. Tüm bu belirtiler dişi kedinin çiftleşme isteğinin olduğunu gösteren etkenler olmakla birlikte içinde bulunduğu dönemde kızışma dönemi olarak isimlendirilir.

 

Dişi Kedilerin Kızışma Dönemi Davranışları

unnamed-001.jpg

Kızışma dönemi giren dişi kedinin artan ilgi isteği kedi ile sahibi arasında güzel bir bağlılığa sebep olsa da maalesef tüm etkiler bu kadar tatlı sonuca ulaşmamaktadır. Kızışma dönemine giren dişi kedinin evden kaçma, çıkma isteği oldukça artmaya başlamakla birlikte miyavlamalar da buna paralel olarak artmaktadır. Bu sürecin oldukça yıpratıcı olması sebebiyle kesinlikle kedilerin kısırlaştırılması istenilen sonuç olmaktadır.