Diş Sağlığı Nasıl Korunur?

Diş Sağlığı Nasıl Korunur?

Diş sağlığı insan hayatında en az vücut sağlığı kadar önemli bir yere sahiptir. Güzel ve temiz dişlere sahip olmak ve diş ağrısı çekmemek için düzenli olarak diş bakımı yapılmalıdır.

Diş sağlığı insan hayatında en az vücut sağlığı kadar önemli bir yere sahiptir. Güzel ve temiz dişlere sahip olmak ve diş ağrısı çekmemek için düzenli olarak diş bakımı yapılmalıdır. Peki, diş sağlığı nasıl korunur? Doğru bilinen yanlışlardan biri günde üç kez diş fırçalamaktır. Bunun doğrusu sabah kahvaltıdan sonra akşam da yemekten sonra dişleri fırçalamaktır.

Doğru Diş Fırçalama

Diş sağlığını koruma da diş fırçalama çok önemli bir yere sahiptir.

Bir araştırmaya göre düzenli diş fırçalayan kişilerin %78i dişlerini doğru teknikle fırçalamadığından, hiçbir yararını göremiyor. Birçok kişi dişini fırçalarken sadece sağa ve sola doğru fırçalıyor. Bu yanlış bir yöntemdir. Dişler yukardan aşağı olacak şekilde tek tek fırçalanmalıdır. Dişler fırçalanırken amaç, diş etlerinde ve dişler arasında kalan yemek artıklarının çürümeye sebep olmasını önlemektir. Fırçalama esnasında en arkada kalan dişler de mutlaka fırçalanmalıdır. Doğru teknikle, normal hızda fırçalama süresi ortalama 3 dakika olmalıdır. Diş fırçalarken tek tek bütün dişleri fırçalamaya çalışın ve acele etmeyin.

Dişlere Zarar Veren Gıdalar

Şekerli yiyecekler, gazlı içecekler diş sağlığının en büyük düşmanıdır. Eğer dışarda dişlere zarar verecek gazlı veya şekerli bir içecek içtiyseniz ve diş fırçalama imkânınız yoksa hemen bir yudum su alıp ağzınızda çalkalayın. Bunu üç kere tekrarladığınızda dişler arasında çürüme olmasını engellemiş olacaksınız. Çok fazla şeker ve çikolata tüketmekte dişleri çürütür. Şeker yedikten sonra hemen su içmezseniz, şeker dişe yapışır ve erir. Eriyen şeker de dişlerin çürümesine sebebiyet verir.

Su İçmek ve Diş Sağlığı

Su içmenin sağlığa olan faydaları saymakla bitmez. Diş sağlığını koruma konusunda da çok faydalıdır. Uzmanlara göre günde 13-15 bardak arası su içmek gereklidir. Bol su tüketmek, dişler arasında kalan yemek artıklarının gitmesine yardımcı olur ve çok su içmek ağız kokusunu da yok eder.

Kürdan ve Diş Sağlığı

Yemek sonrası kürdan kullanmak ülkemizde oldukça yaygındır. Anlık olarak diş arasında kalan artıkları temizleyip rahatlık hissi verse de, uzun vadede kürdan dişlere çok zarar verir. Sürekli kürdanla diş temizliği yapmak zamanla dişlerin arasının açılmasına neden olur. Arası açılan dişlerde kayma olabilir ve şekil bozukluğu da olabilir. Aynı zamanda arası açılan dişler de sıcağa ve soğuğa hassasiyet gibi sorunlar meydana gelir.

A Vitamini Diş Dostu

A vitamini tam anlamıyla diş dostu denilebilir. Düzenli A vitamini tüketen kişilerin diğer insanlara göre çok daha sağlıklı dişlere sahip olduğu söyleniyor. A vitamini en çok şalgam suyu, ıspanak, karnabahar, kırmızıbiber, kavun, karpuz, havuç ve patates gibi besinlerde bulunmaktadır. Hayvansal gıdalardan böbrek, karaciğer, balık yağı A vitamini açısından zengin yiyeceklerdir.

Diş Sağlığı İçin Yapılması Gerekenler

*Diş fırça ve macunu seçerken her zaman en kaliteli olanlardan tercih etmelisiniz.

*Diş beyazlatmak amacıyla uygulanan tüm doğal yöntemlerden koşarak kaçın. Doğal yöntemler başta beyazlatır gibi gözükse de, aslında diş minesini zayıflatırlar. Minesi zayıflayan diş çürümeye açık hale gelecektir.

*Diş sağlığını korumak için, her sabah elinizi yüzünüzü yıkarken, ağız suyu ile ağzınızı çalkalamayı alışkanlık haline getirin. Sonrasında temiz suyla ağzınızı iyice çalkalamayı da unutmayın.

*Yemek yerken lokmalarınızı küçük tutun ve uzun uzun çiğneyin. Yemeği tek taraflı değil de iki tarafta eşit çiğneme yapacak şekilde yiyin.

*Özel üretilen diş fırçalarının arkası dil temizliği için tırtıklı olmaktadır. Dişlerinizi fırçaladıktan sonra dilinizi de fırçalayın. Çünkü dişler ne kadar temiz olursa olsun, dilde oluşan bakteri ağız içinde dişlere de bulaşacak ve çürümeye sebep olacaktır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.