Diş Sağlığı İçin Harikalar Yaratan Kenger Otunun Bilinmeyen Faydaları..!

Kenger Otu dünyanın çoğu yerinde yetişmesiyle tanınan bir bitki türüdür. Sahip olduğu sakızı ve dikenleri ile tam bir şifalı bitkidir. Değişen kullanma şekilleri ile birçok hastalığın tedavisine önemli katkılarda bulunur.

Kenger Otu dünyanın çoğu yerinde yetişmesiyle tanınan bir bitki türüdür. Sahip olduğu sakızı ve dikenleri ile tam bir şifalı bitkidir. Değişen kullanma şekilleri ile birçok hastalığın tedavisine önemli katkılarda bulunur.

 

Kenger Otu Nedir?

Kenger otu papatyagiller familyasında bulunan bir bitkidir. Yaklaşık olarak 70-80 santimetre uzunluğuna ulaşabilmektedir. Süslü ve otsu bir görünüme sahip olan Kenger Otu, çok yıllık olup dikenli ve sütlüdür. Mor ve kırmızı renklere sahip olabilmektedir. Olgunlaşma dönemine girdiğinde ise çiçekleri sarımsı bir yeşil renge bürünür.

 

Kenger Otu ülkemizde de çoğu bölgede yetişebilmektedir. Özellikle Ege ve Akdeniz bölgelerinde yetişen bu ot, İç Anadolu, Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde de yetişir. Kenger Otu bu bölgelerin yüksek kesimlerinde, dağların sarp kayalık kısımlarında kendi kendine yetişmektedir. Kurak iklimi seven bu ot, yaz aylarında sıcaklığın yüksek olduğu yerlerde çok fazla yetişmektedir. Kenger otu ülkemizin birçok bölgesinin yanı sıra Avrupa’nın çoğu ülkesinde de yetişmektedir. Kenger Otunun Sakızı Çok pahalı olduğundan çok kıymetli bir ottur.

 

Kenger Otu Faydaları Nelerdir?

 

Son yıllarda sıklıkla araştırılan Kenger Otu, pek çok farklı yöntemlerle kullanılabilir. Kenger Otunun faydaları şunlardır;

-        Diş sağlığına oldukça önemli katkılarda bulunmaktadır.

-        Dişlerin beyazlaması ve diş eti rahatsızlıkları için etkili bir yöntemdir.

-        Patlayan kulak zarı için tedavi yöntemidir.

-        Safra kesesindeki taşların düşmesini sağlamaktadır.

-        Midede meydana gelen şişliğin önlenmesinde ve rahatsızlıkların giderilmesine yardımcı olur.

-        İştahın açılmasını sağlar.

-        Şeker ve tansiyon hastalıklarına çok iyi gelmektedir.

-        Yüz felcine karşı etkilidir.

-        Halsizliğe ve kansızlığa da çok iyi gelmektedir.

 

Kenger Otu Nasıl Kullanılır?

Kenger Otu bitkisini kullanmak isteyenlerin nasıl kullanacağı da merak konusudur. Kenger Otu kabukların kaldırılmasından sonra kullanılabilir. Gövdesinin kesilmesiyle birlikte ortaya süt çıkar ve üzerinden sakız imalatı yapılır. Kenger Otu sakızının çiğnenmesinin ardından çok uzun bir süre saklama seçeneğiniz de bulunmaktadır. Bunların yanı sıra bu otu haşlayarak salata yapabilmek de mümkündür. Haşlayarak salata yapmak çok lezzetli bir seçenektir.