Diş Eti Çekilmesi Nedir?

Diş Eti Çekilmesi Nedir?

Diş eti çekilmesi nedir? Çok erken yaşlarda herhangi bir çürümeye maruz kalmadan diş kaybına neden olan sebep diş eti çekilmesine bağlı oluşan diş kaybıdır.

Diş eti çekilmesi nedir? Çok erken yaşlarda herhangi bir çürümeye maruz kalmadan diş kaybına neden olan sebep diş eti çekilmesine bağlı oluşan diş kaybıdır. Ana dişlerin çekilerek kayıp edilmesinin en önemli nedeni toplumda bilinenin aksine çürüyen dişler değildir. Diş çürüdüğü zaman çürüyen bölgedeki sinirler temizlenerek dolgu ya da kanal tedavisi uygulanır. Fakat aynı durum diş eti çekilmesinde, şayet gerekli tedbirler ve tedaviler uygulanmazsa mümkün değildirdir.

Toplumda diş tedavisine karşı oluşan bir korku hissi vardır. Bu korku nedeniyle çok çaresiz kalmadıkça diş doktoruna gitmekten kaçınılıyor. Oysaki diş fırçalarken dişin görünümündeki değişiklik fark edildiği an zaman kaybetmeden doktora gidilse herşey çok daha kolay olur. Peki, zamanla düzelir nasıl olsa diye düşünüp tedavisi ihmal edilen diş eti çekilmesi nedir?

Diş eti çekilmesi neden olur?

Dişlerin çarpık çarpık olması, diş iltihabı, dişin düzenli bir şekilde fırçalanmaması ve diş minesinin zamanla diş yüzeyinden ayrılması gibi durumlar dış eti çekilmesinin nedenleri arasındadır. Özellikle dişlerin fırçalanması en önemli nedenlerden biridir. Ağız içinde ve diş aralarında yemek artıklarının kalması zamanla diş köklerinde asitlenme yapar. Oluşan bu asit diş minesine zarar verir. Diş minesinde oluşan problem ise diş eti çekilmesine sebebiyet verir.

Diş eti çekilmesine neden olan sebep çapraşık duran dişler ise mutlaka ortodonti tedavisi uygulanarak diş teli takılması uygun olacaktır. Elbette ki diş teli takılması kararı kişinin tercihi doğrultusunda değil diş hekiminin tavsiyesi ile uygulanmalıdır. En anlaşılır haliyle diş eti çekilmesi, dişin etrafını saran pembe renkli diş etinin dişin etrafından uzaklaşarak diş kökünün ortaya çıkmasına diş eti çekilmesi denilmektedir. Stres, genetik faktörler, yaşlanmaya bağlı sebepler ve çok sert bir fırça ile dişleri fırçalamak diş eti çekilmesinin nedenleri arasında gösterilmektedir.

Nasıl tedavi edilir?

Diş eti çekilmesini önleyen ve tedavi eden en etkili bitki kekiktir. Kekiğin içinde limonen isimi bir etken madde vardır. Bu etken madde diş eti hastalıklarında oldukça etkilidir. Bir bardak suyu kaynatıp içine bir tutam kekik ilave edilir. Üç dört dakika daha kaynatılır ve süzülüp soğumaya bırakılır.

Hazırlanan bu kekik suyu ile gün içerisinde 3 defa diş etlerine masaj yapılır. Diş fırçasını bu kekik suyunun içine batırıp dişler fırçalanır. Her gün taze kekik suyu hazırlanarak 1 ay boyunca bu uygulamaya devam edilmelidir. 10 günden itibaren olumlu sonuçlar almaya başlanır. Düzenli olarak ağız içi ve diş temizliğinin yapılması bu sorunun oluşmasını büyük ölçüde önlemektedir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.