Diş Ağrılarının Muhtemel Sebepleri

Diş Ağrılarının Muhtemel Sebepleri

Diş ağrılarının muhtemel nedenlerinden, açıklayıcı bir şekilde bahsedilmiştir.

Diş ağrısı, çoğumuzun yaşadığı çok yaygın ve genellikle çok rahatsız edici bir semptomdur. Diş ağrısının kaynağını bulmaya çalışmak veya tanımlamak zor olabilir. Diş ağrısına çeşitli diş problemleri neden olabilir ve ağrının nedenine bağlı olarak ağır veya hafif olabilir. Herhangi bir diş veya ağız ağrısı yaşıyorsanız bir diş hekiminden yardım almanızı öneririz.

Diş Hassasiyeti

Dişlerde hassasiyet ve bazen ağrı hissedebilirsiniz. Bunun nedeni dişlerinizdeki sinir uçlarının açığa çıkmasıdır. Hassasiyeti hafifletmenin hızlı ve etkili bir yolu, bazen ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabilecek duyarsızlaştırıcı diş macunudur.

Çürük

Çürükler diş ağrısının en yaygın nedenlerinden biridir. Bunlar dişte, diş minesine zarar veren asit üreten bakterilerin neden olduğu deliklerdir. Bu, bakterilerin dişe nüfuz etmesine ve enfeksiyona neden olmasına izin verir. Şekerli yiyecek ve içeceklerden kaçınarak ve iyi ağız hijyenini koruyarak çürükleri önleyebilirsiniz. Ciddiyetine bağlı olarak dolgu ile çözümlenebilir. Dişinizin içinde keskin bir ağrı hissediyorsanız, diş hekiminizi ziyaret etmenizi öneririz.

Apseler

Apsenin oluştuğu derinliğe bağlı olarak, ağrı değişebilir. Dişiniz ciddi şekilde hasar görmezse kolay bir şekilde tedavi edilebilir. Diş kurtarılamayacak kadar hasar gördüğünde, dişin çıkarılması gerekebilir. Doktorunuz ayrıca tedavinize ek olarak vücudunuzun enfeksiyonu temizlemesine yardımcı olacak bir antibiyotik yazabilir.

Diş Eti Hastalığı

Bu hastalık, diş ağrısının bir başka yaygın nedenidir ve genellikle sakız çiğnediğinizde ortaya çıkar. Diş etlerinin kırmızı, şişmiş veya tahriş olduğunu görebilirsiniz. Diş hekiminiz jel gibi bir ürün önerebilir. Daha sonraki aşamalarda diş eti hastalığına periodontal hastalık denir ve diş hekiminizle görüşmeniz gereken periodontal tedavi gerekebilir.

İyi bir ağız hijyenine sahip olursanız ve 6 ayda bir diş hekiminizi ziyaret ederseniz diş ağrısının çoğu önlenebilir. Bu, diş problemlerini erken yakalamaya yardımcı olur ve gereksiz ağrıları önler.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.