Diliniz Sağlığınız Hakkında 10 Sır Saklıyor

Diliniz Sağlığınız Hakkında 10 Sır Saklıyor

Eğer düzenli olarak sağlık kontrolünden geçiyorsanız iyi bilirsiniz, doktorunuz veya diş hekiminiz rutin kontrolleri sırasında dilinize bakmak ister. Bunun nedenini merak ettiyseniz, hızlı bir cevap ile bu merakınızı gidereceğiz. Diliniz farkında olmada

 

Eğer düzenli olarak sağlık kontrolünden geçiyorsanız iyi bilirsiniz, doktorunuz veya diş hekiminiz rutin kontrolleri sırasında dilinize bakmak ister. Bunun nedenini merak ettiyseniz, hızlı bir cevap ile bu merakınızı gidereceğiz. Diliniz farkında olmadan farklı yollarla genel sağlığınız hakkında bilgi verir.

indir.jpg

Evet, dil, gerçekten sadece tat almayı kolaylaştıran ve dondurma veya meyveli buzların keyfine vardıran bir araç değildir. Daha büyük görevleri vardır.

Dil aklınıza gelebilecek tüm eksiklikleri ve hastalıkları ve altta yatan fiziksek eksiklikleri gösteren bir organdır.

Diş eti sorunlarından sonra, dil ağızda en sık hastalık barındıran organdır.

Ancak, vücudumuzun en çok ihmal edilen organlardan biri olmaya devam etmektedir. Hatta rutin bir görev olan temizliği bile çoğu zaman göz ardı ederiz.

Dil, teknik bir iç organ olmakla birlikte, zaman zaman dışarı çıkartıp diğer dış organlar gibi gözlemleyebildiğimiz bir özelliği vardır.

Doğru bakmayı başarabilirseniz dilin aniden nasıl değiştiğini gördüğünüzde şaşıracaksınız.

Dildeki belirtilerin belirlenmesi, sayısız hastalıklarla başa çıkmak ve optimal sağlığı korumanın doğru ve ilk adımıdır.

İşte çeşitli sağlık sorunlarını gösterebilen, dil üzerinde bulunan 10 belirti.

  1. Dilde Parlak Kızarıklık
     
  2. Dilde Parlak Kızarıklık

Sağlıklı bir kişinin dil rengi genellikle pembedir. Dilin parlak kırmızı bir renk alması, bir tür anemi, kawasaki hastalığı ve kızıl gibi çeşitli koşulların belirtisi olabilir.

Parlak kırmızı bir dil, B12 vitamini eksikliğinin bir belirtisi olabilir. Vücudun kırmızı kan hücrelerini üretmesi için B12 vitamini gereklidir. Eksikliği yorgunluk ve anemiye neden olabilir.

2009 da Kanada Diş Derneği Dergisinde yayınlanan bir çalışmaya göre, başlangıçta kırmızı lekeler veya yamalar şeklinde kendini gösteren parlak kırmızı dil, anemi tanısı alan bir kişide, önemli fiziksel semptomların biri olarak tespit edilmiştir.

Kawasaki hastalığı ülkemizde yeni yeni tanınmaya başlanan, çocuklarda görülen yüksek ve de uzayan ateşle seyreden döküntülü bir hastalıktır. 2005 de Hindistan Ulusal MedicalJournal’da yayınlanan bir araştırmaya göre, dilin parlak kırmızı renk alması, çocuklarda ve gençlerde görülen kawasaki hastalığının en yaygın 5. belirtisi arasında yer alıyor.

Dil kızarıklığı ile ortaya çıkan hastalık genellikle 5 ile 12 yaş arası çocukları etkiler fakat bu yaş dışındakilerde de bu belirtilere rastlanabilir.

2. Dilde Beyaz, Kremsi bir Katman veya Yamalar

 

Dilde Beyaz, Kremsi bir Katman veya Yamalar

Oral kandidiyazisin en yaygın belirtilerden biri, ağız maya enfeksiyonudur. Dilde genellikle yamalar oluşur ve buna lezyonlar eşlik edebilir, ayrıca dil üzerinde beyaz, peynirimsi bir tabaka oluşur.

Belirtiler en sık, olgun bebeklerde ve bağışıklık sistemi tehlikede olanlarda görülür.

Dil üzerindeki enfeksiyon sonucu mayanın aşırı büyümesi genellikle zayıf bir bağışıklık sistemi, sedef hastalığı ve diyabet, obezite veya doğum kontrol hapları ve antibiyotik gibi bazı ilaçların neden olduğu sağlık koşullarının göstergesi olabilir.

Uygun şekilde tedavi edilirse oral kandidiyazis uzun sürmez.

Ancak, aynı zamanda yıllarca devam edebilir. Kronik oral kandidiyazis,  HIV veya lösemi gibi altta yatan ciddi bağışıklık sistemi hastalıklarının göstergesi olabilir.

3. Dilde Anormal Yumuşaklık

 

Dilde Anormal Yumuşaklık

Normal bir dil serttir ve yüzeyinde küçük saça benzeri yapılara (papilla) sahiptir. Dilin pürüzsüz ve yumuşak olması anormaldir. Bu duruma atrofikglossit denir.

Pürüzsüz dile, aynı zamanda ağrı, hassasiyet ve yanma hissi de eşlik edebilir.

Atrofikglosit, genellikle bir nevi besin eksikliği ile bağlantılıdır.

2012 yılında 176 atrofikglossit hastaları üzerinde yapılan çalışmasında, 38’inde kan damarı hastalıklarının gelişme riskinin yüksek olduğu, 39’unda hemoglobin eksikliği olduğu, 47’sinde demir eksikliği olduğu, 13’ünde B12 vitamini eksikliği olduğu ve 3’ünde de folik asit eksikliği olduğu saptanmıştır. Çalışma Oral Patoloji ve Tıp Dergisinde yayınlanmıştır.

4. Dilde Kalın, Sarı Tabaka

 

Dilde Kalın, Sarı Kaplama

Dil üzerindeki sarı kaplama, vücudun aşırı ısınmasında ya da aşırı bakteri yüklenmesinden kaynaklanabilir.

Geleneksel Çin tıbbında göre, kırmızı renkte görülen sarı kaplama vücut ısısının aşırı arttığının göstergesidir.

Batı tıbbına göre, dildeki kalın, sarı kaplama aşırı bakteri aktivitesini gösterebilir. Kötü ağız hijyeni, aşırı ağız solunumu ve ateş papilla bakterilerinin aşırı yayılmasının nedenlerindendir.

Dildeki kalın ve sarı kaplama genellikle zararsızdır ve ağız hijyenine dikkat ederek tedavi edilebilir olsa da, aynı zamanda büyük bir hastalığın belirtisi olabilir.

Bu, bazı kalp hastalarındaki inmenin öncüsü olarak tespit edilmiştir.

2001 yılında Entegre Geleneksel ve Batı Tıp Çin Dergisinde yayınlanan bir araştırmaya, 378 inme hastalarının dillerinin kalın, yağlı ve sarı bir kaplama ile kaplı olduğu tespit edilmiştir.

5. Dilde Ağrısız Şişlik (ler)

 

5. Dilde Ağrısız Şişlik (ler)

Dilin tarafında görünür ve iki hafta veya daha kısa sürede ortadan kalkan ağrısız bir yumru alarm nedeni değildir. Ancak daha uzun süre devam ederse, ağız kanserinin erken belirtisi olabilir.

Bu durumda dilin kabarık, küçük renklerde, beyaz veya kırmızı renkte olması muhtemeldir. Dilinizi çok fazla kullanamazsınız ve kolaylıkla yutkunamazsınız.

2011 yılında Avustralyalı Diş Dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre, eritroplaki (kırmızı yama veya hafifçe yükseltilmiş yumru) dil yüzeyinde oluşabilecek ağız kanserinin belirtisi olabilir.

Eğer düzenli sigara içiyorsanız, görünüşte zararsız olan bu belirtilere dikkat etmeniz gerekiyor.

Ulusal Diş ve Kraniofasial Araştırma Enstitüsünün verilerine göre, kırmızı yumruların beyaz olanlara göre oluşma olasılığı daha düşük olmasına rağmen, kırmızı olanlar, kanser hastalığının belirtisi olabiliyor.

6. Dilde Yaralar

 

6. Dilde Yaralar

Ağız ülseri olarak bilinen küçük, ağrılı dil veya ağız yaraları, genellikle yanakların iç yüzeyi üzerinde meydana gelen, ancak, aynı zamanda, dilin alt kısmında da görülebilir bir durumdur.

Bu ülser genellikle tipik olarak, kaba ve keskin ya da yanlışlıkla dilini ısırma ile meydana gelir.

Başlangıcı yukarıdaki nedenlere dayanmayan ve birkaç haftadan daha uzun devam eden ağız yaraları stres, anksiyete ya da hormonal dengesizliğin belirtisi olabilir.

7. Dilde Fissürler (Çatlaklar)

 

Dilde Fissürler (Çatlaklar)

Çatlaklar dil yüzeyi üzerinde meydana gelen izler veya çatlaklar olarak tanımlanabilir. Aslında bunlar genellikle tedirgin edici değildir. Bazı insanlar ağrısız yanma hissi yaşayabilir.

Çoğunlukla ilerleyen yaşlarda şiddetlenebilen yaygın bir durumdur.

Ağız çatlakları altta yatan bir hastalığın göstergesi olabilir. Dil çatlakları sedef hastalığı, otoimmün deri bozukluğu olan hastaların, yaklaşık 6 ile 20 oranında ortak bir belirtisidir.

2009 yılında Oral Tıp ve Patolojisinde yayınlanan çalışmaya göre dil çatlağı sedef hastalığının en belirgin ve yaygın belirtisi olduğu saptanmıştır.

8. Dilde Yanma Hissi

 

Yanma Hissi

Eğer ağzınızda sürekli bir yanma hissi varsa, özellikle dil üzerinde, muhtemelen tıp uygulayıcılarının “yanan ağız sendromu” diye tabir ettiği rahatsızlıktan muzdarip olabilirsiniz.

Diğer yaygın belirtilerin arasında ağız kuruluğu, karıncalanma ve tat değişikliği vardır. Ağzınızda herhangi bir görünür belirtileri tetiklemez.

Yanan ağız sendromu genellikle altta yatan bir durumun belirtisidir.

2013 yılında Önleyici Tıp Uluslararası Dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre, menopozun en yaygın ve rahatsız edici ağır belirtilerinden biri ağız yangını sendromudur.

Son zamanlarda menopoza geçirmiş iseniz, bir hormonal dengesizlik açısından tanı koymadaki durumunuza yardımcı olabilir.

Bunun dışında birçok nedeni vardır.

Günlük diyetin bir parçası olan bazı gıdaların yaptığı alerjiler olabilir yada diş macunu markasının hassas dil üzerindeki olumsuz reaksiyonundan sorumlu olabilir.

9. Dilin Siyah Tüylenmesi

 

Dilin Siyah Tüylenmesi

Siyah kıllı dil endişe verici olabilir, ama zararsız bir durumda olabilir.

Ancak, hijyen ve yaşam tarzı koşullarının yanı sıra beslenme alışkanlıkları hakkında da bilgiler verebilir.

Aşırı sigara içmek ve kötü ağız hijyeni de bu duruma neden olabilir.

Sigara içenlerin ağzında sık görülen bu rahatsızlık zamanla, duman ve tütün kalıntılarının yığılması ile meydana gelir.

Kıllı birikiminin diğer nedeni de dilin üst yüzeyinin yeterince aşınmamasıdır. Genellikle yumuşak gıdalar ile beslenen insanlarda görülür.

10. Dil Morarması

 

 

Dil Morarması

Mor dilin nasıl olduğunu şöyle düşünebilirsiniz, saatlerce siyah frenk üzümlü lolipop emdikten sonra dilinizin aldığı renk ve görüntüdür. Dilin morarması sağlığınız hakkında ortaya çok şey koyabilir.

Mor dil zayıf kan dolaşımının ve dildeki kan akışının engellendiğinin göstergesidir.

2004 yılında Çinli Bütünleyici Tıp Dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre, vücutlarındaki kan akışı zayıf olan kişilerin dillerinde morarma meydana geliyor.

Bu da diğer koşulların yanı sıra genel olarak kan dolaşımındaki sıkıntının, kilo artışının, arter hastalığının, kan pıhtılarının ve diyabetin göstergesi olabilir.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.