Demir Eksikliği Neden Olur? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Demir Eksikliği Neden Olur? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Dünya genelinde birçok bireyin sıklıkla karşılaştığı rahatsızlıklar arasında demir eksikliği bulunmaktadır. Kadınlarda erkeklere oranla daha fazla görüldüğü rapor edilmiştir.

Dünya genelinde birçok bireyin sıklıkla karşılaştığı rahatsızlıklar arasında demir eksikliği bulunmaktadır. Kadınlarda erkeklere oranla daha fazla görüldüğü rapor edilmiştir. Hamilelik dönemindeki kadınlar demir yoksunluğunun görülme oranı %50lere kadar çıkabilmektedir. Oldukça yüksek oranda görülme olasılığı bulunması bireylerin bu konuda bilinçlendirilmesini gerektirmektedir.

Demir Eksikliği Nedir?

Demir vücutta bulunan sistem fonksiyonları için gerekli bir vitamindir. Kişiler yokluğunda bazı rahatsızlıklarla karşılaşabilmektedir. Genel olarak belirlenmiş sınırlara bakıldığında erkeklerde 14gr/dl, kadınlarda ise 12gr/dl belirtilir. Hamile kadınlarda bu oran değişiklik gösterebilmektedir. Sınırın altında kalan durumlara ise demir yoksunluğu olarak tanı konmaktadır.

Demir eksikliği nedir sorusuna cevap olarak bir kansızlık türü olduğu söylenebilir. Alyuvar olarak bilinen kan hücreleri hemoglobin adını veren bir bileşimden oluşur. Bu bileşen kana rengini vermektedir ve oksijen oluşmasını sağlamaktadır. Bileşen içerisinde demir bulunur ve demir yoksunluğu kan miktarında azalmalara sebep olur. Yeterli oksijen bulunduramayan kan hücreleri ileri seviyelere gidebilmektedir.

Demir Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

Hastalıkların oluşması noktasında beraber belirtileri de ortaya çıkmaktadır. Bu belirtiler neticesinde uzmanlara başvurulabilir gerekli testler yapılabilmektedir. Belirtileri arasında:

 • Tırnakların çabuk kırılması,
 • Saçların kolay yıpranması,
 • Dudaklarda yaraların oluşması,
 • Dilin farklı kısımlarında yanma hissi bulunmaktadır.

Bununla birlikte ileri düzeyde ilerlemesi ile belirtiler de farklılaşmaktadır.

Demir eksikliği belirtileri başlangıç aşamasında kolay kolay kendini belli etmemektedir. Ancak ilerleyen safhalarda oluşan başka belirtiler de bulunur. Bu belirtiler ise:

 • Enerji kaybı,
 • Çabuk ve sürekli yorulma,
 • Dikkat toplayamama,
 • Saç dökülmelerinin artması,
 • Normalden farklı olarak baş ağrısı,
 • El ve ayaklarda uyuşma gibi durumlar olmaktadır.

Hasta tarafından bu tarz belirtiler gözlemlendiğinde ve sürekli hale geldiğinde uzmana başvurması gerekmektedir. Gerekli tetkiklerin kontrolleri sonrasında demir miktarının vücutta az olması söz konusu ise tanı konmaktadır.

Demir Eksikliği Nedenleri

Vücut demir mineralini kendi üretememektedir. Oluşan bu durumdan dolayı insanların düzenli ve dikkatli bir şekilde bu ihtiyacı karşılaması gerekmektedir. Hastalıkların çoğunda rahatsızlığın oluşmasına sebep olan etkenler bulunmaktadır. Kimi zaman kalıtsal kimi zaman ise çevresel faktörler ve yaşam koşulları bu durumu tetiklemektedir. Bireyler tanı almadan önce bu noktada önleme çalışmaları yapabilmektedir. Aynı zamanda sebepleri bilerek oluşan hastalığın etkilerini azaltmak da mümkün olmaktadır.

Demir eksikliği anemisi oluşmasını tetikleyen unsurlar arasında bazı durumlar bulunur. Eksikliğin oluşması yetersiz alım, mevcut miktarın azalması gibi farklı sebeplerden olabilmektedir. Genel nedenleri arasında:

 • Yetersiz beslenme,
 • Et tüketmemek,
 • Hamilelik dönemleri,
 • Regl olma,
 • Kan kaybı,
 • Kalıtsal rahatsızlıklar bulunur.

Özellikle hamilelik döneminde ciddi bir demir ihtiyacı oluşmaktadır. Doğru beslenme ve tüketimle arttırılması gerekmektedir.

Demir Eksikliğine Ne İyi Gelir? Demir Eksikliği Tedavisi Nasıl Gerçekleşir?

Hastalıkların tedavi yöntemleri belirli koşullara göre şekillenmektedir. Tetikleyen unsurların tespiti neticesinde tedavi planı oluşturulmaktadır. Ancak temelde genel olarak bireylerin gerekli demir mineralini almaması ya da azalmasına sebep olacak hayat düzenine sahip olması yatmaktadır.

Dengeli ve Düzenli Beslenme

Beslenmek yaşamı idame ettirebilmek adına en önemli unsurlar arasında bulunmaktadır. Kişilerin birçok hastalığının sebebinde de bu durum yatmaktadır. Doğru beslenmemek ya da yeterince besin tüketmemek vücut içerisinde farklı reaksiyonlara sebep olur. Demir eksikliğinin oluşmasında etkili olan unsurların başında da beslenme gelmektedir.

Demir eksikliği nasıl giderilir sorusuna verilebilecek ilk cevap beslenme düzenini değiştirmek olmaktadır. Demir bakımından zengin yiyecekleri tüketmek gerekir. Ancak fazlaya kaçmadan günlük ihtiyacı karşılayacak şekilde olmalıdır. Et, karaciğer, nohut, bezelye, kuru fasulye gibi demir açısından zengin yiyecekler beslenme programı içerisine dahil edilmelidir. Bunun yanı sıra fazla tüketimi demir yoksunluğu oluşturan yiyeceklerin azaltılması önerilir. Demir eksikliğini tetikleyen besinler arasında:

 • Kepekli tahıllar,
 • Siyah çay,
 • Maden suları,
 • Kahve bulunur. Fazla tüketimi demir eksikliğinin çıkmasına sebebiyet vermektedir.

İlaç Tedavisi

Hayat içerisinde gerçekleşecek düzenlemenin yeterli gelmediği durumlarda demir eksikliği ilacı tedavi sürecine dahil edilmektedir. Uzman gözetiminde belirli bir süre kullanımı sağlanmaktadır. Sonrasında kan değerleri tekrar ölçülerek devamına ya da sonlanmasına karar verilebilmektedir. Fazla demirin vücutta bulunmasına neden olabileceğinden uzmandan bağımsız olarak tüketimi ve kullanımı önerilmemektedir. Eczane de bulunan ya da uzman doktor kişinin belirttiği kullanım miktarına göre tüketilmelidir. Demir eksikliğinin varlığından şüphelenildiğinde bir hastaneye başvurmak önerilmektedir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.