Dehidrasyon Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Dehidrasyon Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Dehidrasyon kısaca insan vücudunun yüksek miktarda su kaybetmesine verilen isimdir. Halk arasında da yaygınca bilindiği gibi vücudumuzun büyük bir çoğunluğunu oluşturan sudur.

Dehidrasyon kısaca insan vücudunun yüksek miktarda su kaybetmesine verilen isimdir. Halk arasında da yaygınca bilindiği gibi vücudumuzun büyük bir çoğunluğunu oluşturan sudur ve suyun bu sebeple tüm fizyolojik faaliyetlerimiz için büyük bir önemi bulunmaktadır. Bununla birlikte bazı durumlarda dehidrasyon denilen durum ortaya çıkabilmektedir.

Aslında vücudumuz gün içerisinde büyük miktarlarda su kaybetmektedir. Gerek idrar gerek terleme gerekse nefes alıp verme gibi bir faaliyetle bile vücudumuzdan belli bir miktarda suyu dışarıya atmaktayız. Bu tür durumlar normal olmakla birlikte anormallik bu su atımını dengeleyecek derecede suyu vücudumuza almadığımız zaman başlamaktadır.

Konunun uzmanları günlük 2-2,5 litre su tüketimini öneriyor. Yani yaklaşık 250 mililitrelik bir bardağı düşünürsek günlük tüketmeniz gereken su miktarı 8-10 bardak kadar. Tabii her zaman söylediğimiz gibi böyle büyük miktarlarda suyu kısa zamanda tüketmek doğru değildir. Su tüketiminizi gün içerisine yaymalı ve bunu bir alışkanlık haline getirmelisiniz.

Vücuda alınan su yeterli olmadığı zaman su kaybı iyice artmaya başlıyor ve dehidrasyon denilen durum ortaya çıkabiliyor. Dehidrasyon durumlarında vücutta halsizlik, baş ağrısı gibi problemler ortaya çıkabilmektedir. İleri seviyelerde ise bulanık görme, bilinç kaybı gibi durumların yanı sıra etkileri ölümle dahi sonuçlanabilmektedir. Bu sebeple özellikle su kaybımızın arttığı yaz ayları başta olmak üzere yılın her günü düzenli olarak su tüketimimize dikkat etmemiz gerekmektedir.

Dehidrasyonun Belirtileri Nelerdir?

Yukarıda bahsettiğimiz belirtileri görüyorsanız; baş ağrısı, baş dönmesi, konsantrasyon kaybı, halsizlik, bulanık görme, enerji düşüklüğü, ağrılı idrar gibi durumlar yaşıyorsanız eğer sebebi yeterli su tüketmemeniz, dehidrasyon olabilir.

Ayrıca idrar rengi de su tüketiminizin yeterli olup olmadığını en kolay şekilde göstermektedir. Koyu sarı renkli idrar yeteri kadar su tüketmediğinizin bir işareti olabilmektedir. Uzmanlar sıvı tüketiminizi arttırmanızı önermekle birlikte; idrarınızın renginin beyaza yakın, şeffaf olması gerektiğini belirtmekteler.

Neler Yapılmalıdır?

Dehidrasyonun çözümü tabii ki günlük su tüketimini arttırmaktır. Su tüketiminizi günlük 2-2.5 litreye yani normal boy bir bardakla 8-10 bardağa çıkarmanızı ve su tüketiminizi gün içerisine yaymanızı öneriyoruz. Ayrıca örneğin yaz aylarında, spor yaptığımız zamanlarda terleme miktarımız arttığı için daha fazla su tüketmeniz de faydalı olacaktır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.