Daha Canlı ve Güçlü Saçlar İçin Ev Yapımı 5 Saç Maskesi Tarifi

Canlı ve güçlü saçlar her kadının hayalidir. Canlı saçlar; sizi güzel göstermekle kalmayıp, saç stilini kolaylıkla değiştirip farklı görünüm elde etmenizi de sağlar. Bir insanın dış güzelliğini en çok gösteren şey saçlardır. Bu sebeple özellikle bayanlarda saç çok önemli bir faktördür. Saçınızın cansız ve seyrek görünmesi çok can sıkabilir.

Saçın seyrek ve kuru olmasının en büyük sebebi; kafa derisindeki saç köklerinde protein lifinin eksik olmasıdır. Saçlarınızın daha canlı ve sık görünmesi için çok uğraşmanıza gerek yok. Tek yapmanız gereken saç köklerini protein ile beslemektir.

Bunun için, saç köklerinize yüksek miktarda protein içeren gıdalarla maske yapmanız gerekir. Bu yazımızda saçlarınızı tekrar canlı ve sık yapacak yöntemleri göstereceğiz. Ayrıca vereceğimiz karışımlar tamamıyla doğal. Herhangi kimyasal maddeler saçınıza canlılık katmaya çalışırken saçlarınıza zarar verecektir.

Daha Canlı ve Güçlü Saçlar İçin 5 Saç Maskesi Tarifi

1. Aloe Vera Saç Maskesi

Aloe Vera jeli, saçlarınız için mükemmeldir. Bol miktarda Aloe Vera jelini, saçlarınızı yıkamadan önce saç derinize sürün. En az 20 dakika bekleyin. Sonra saçlarınızı ılık suyla yıkayın.

Bu maskeyi sürekli kullanın faydasını büyük ölçüde göreceksiniz. Saçlarınızı daha canlı hale getirecek ve dolgunlaştıracaktır.

2. Soğan Saç Maskesi

Soğan saç bakımında kullanılan ve saç büyümesini arttıran en eski ilaçlardan biridir. Soğan kükürt bakımından zengin olduğu için, kafa derisinde kolajen (lifli protein) üretimini artırır ve saç büyümesi sağlar.

İki adet soğanı, ince parçalar halinde doğrayın ve ezerek suyunu çıkarın. Soğanın suyunu saçlarınıza sürün ve 30 dakika kadar bekleyin. Ardından saçınızı, sülfat içermeyen şampuanla iyice yıkayın.

3. Çemen Tohumu Saç Maskesi

Yumuşak, ipeksi ve hacimli saçlar için en iyi besin çemen tohumu denebilir. Çemen tohumunu suda bir gece bekletin. Yumuşayınca, tohumların ince bir macun haline gelmesi için çatal yardımıyla ezin. Ayrıca bu macuna az miktarda hindistan cevizi yağı veya badem yağı ekleyin. Ardından saçınıza sürün.

Daha iyi sonuçlar için bir miktar yoğurt da ekleyebilirsiniz. Sürdükten sonra kafa derinizde maske kuruyana kadar bekleyin. Ardından saçlarınızı ılık su ve şampuanla hafifçe yıkayın. Çemen tohumu maskesi, saçlarınıza ipeksi yumuşaklık ve canlılık kazandıracaktır.

4. Yumurta Karışımından Saç Maskesi

Yüksek miktarda protein içeren yumurtanın içindeki protein, herkesin saçına fayda sağlar ve saçlarınızın güçlenmesine yardımcı olur. Yumurta akını saçınıza uygulamanın birçok yolu vardır.

Saçınıza doğrudan uygulayabilirsiniz, ancak daha iyi sonuç almak için yumurta akına biraz yoğurt ekleyin. Ardından karışımı saçınıza sürün (saç uçlarına kadar sürün). Ardından saçınızı bir bezle örtün ve 20-30 dakika bekleyin. Saçınızı ılık su ile yıkayın.

5. Hindistan Cevizi Yağı ve Köri Yaprağı Saç Maskesi

Hint yemeklerinin çoğunda kullanılan köri yaprakları, saç büyümesi ve canlanmasında önemli rol oynar.

Taze köri yapraklarını hindistan cevizi yağı ile karıştırıp, kaynatın. Yeşil yapraklar önce kahverengi, sonra da siyah renge dönene kadar kaynatın. Sonra bu karışımı bir şişeye koyup soğumasını bekleyin.

Bu karışımı hem saç derinize hem de saçınıza uygulayın ve bir saat kadar bekleyin. Daha sonra saçınızı yıkayın. Bu yöntemi haftada iki kez yapın. Etkisini zamanla fark edeceksiniz. Saçlarınızın zamanla daha canlı ve güçlü hale geldiğini fark edeceksiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok