Cumhurbaşkanı Erdoğan: İsrail’e Caydırıcı Bir Ders Verilmeli!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İran Cumhurbaşkanı Ruhani ile görüşme gerçekleştirdi. Türkiye’nin, İsrail’in Filistin’deki saldırılarına karşı tepkisini en sert şekilde ortaya koyduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre Cumhurbaşkanı Erdoğan ile İran Cumhurbaşkanı Ruhani arasında telefon görüşmesi gerçekleşti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsrail’in zulmüne ve saldırılarına karşı Türkiye olarak en sert şekilde tepkinin verildiğini söyledi. Türkiye’nin saldırılara karşı tepkisinin süreceğini belirtti.

İslam Dünyasına Vurgu Yapıldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Uluslararası camianın da İsrail’in saldırılarına karşı caydırıcı bir ders vermesi gerektiğini ifade etti. İslam dünyanın İsrail’in bu saldırgan tutumlarına karşı söylem ve eylem birliği içinde olması gerektiğini dile getirdi.

Telefon Diplomasisi Yürütülüyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan, geride kalan haftada Filistin’de yaşanan saldırılara tepki için birçok devlet başkanı ile görüşme gerçekleştirdi. Erdoğan, Nijerya, Afganistan, Kırgızistan, Pakistan, Irak ve Libya gibi ülkelerin liderleri ile önemli telefon görüşmeleri gerçekleştirdi. Filistin’e karşı saldırılara ortak tepki gösterilmesi gerektiğini ifade etti.

Filistin’de Bilanço Ağırlaşıyor

İsrail’in 10 Mayıs’tan beri hem havadan hem de karadan vurduğu Gazze Şeridi’nde bilanço giderek ağırlaşıyor. Tepkilere rağmen İsrail saldırılarını durdurmuyor. İsrail’in saldırılarında 181 Filistinli hayatını kaybetti, hayatını kaybedenlerin 52’si ise çocuk. 1200’den fazla kişi de saldırılarda yaralandı.