Covid-19 O Hastalığı Tetikliyor!

Covid-19 O Hastalığı Tetikliyor!

Koronavirüs genç, yetişkin ve aynı zamanda ileri yaşta yüzbinlerce insanın sağlığını olumsuz yönde etkilediği bir gerçek.


Koronavirüs genç, yetişkin ve aynı zamanda ileri yaşta yüzbinlerce insanın sağlığını olumsuz yönde etkilediği bir gerçek.

Uzmanlar virüse yakalanan bazı kişilerde beyin tutulumu meydana geldiğini tespit ederken, Virüsün Alzheimer hastalığını çok hızlı bir biçimde hız kazandırdığına işaret ediyor. Bazı kişilerin MR sonuçlarında beyin hacimlerinin dörtte bir oranında küçüldüğünü tespit edildiğini açıklayan uzmanlar; ileri yaşta bunama, Alzheimer ve altta farklı nitelikteki hastalıkları olan fertlerin risk altında bulunduğu için daha çok korunmaları gerektiğine işaret ediyor. Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Beyin Hastanesi Nöroloji Uzmanı Doç. Dr. Barış Metin, yapmış olduğu açıklamada Covid-19’un bilhassa Alzheimer ve bunama rahatsızlığı bulunan bireylerde yol açtığı önemli problemlerden söz etti.

1-002.jpg

Doç. Dr. Barış Metin, yapmış olduğu açıklamanın devamında ‘Korona virüs yeni çıkan bir rahatsızlık. Bu hastalığı geçirmiş olan insanlarda negatife döndükten daha sonrasında da uzun süre yakınmalar olduğu biliniyor’ dedi ve şu şekilde devam etti:

Hastanın yalnızca zihinsel olarak yavaşlama hissi anlamında değil ağrıları, öksürüğü ve pek çok rahatsızlığı uzun zaman devam ediyor. Korona virüs sandığımız gibi kısa sürmekte olan bir hastalık olmayabilir. Vatandaşlar test sonuçları negatif olduktan sonra da hastalığın neticelerini yaşıyor olabilirler. Bununla bağlantılı net bir veri bulunmuyor ama ilk gelen ve izlediğimiz bilgiler esasında virüsün bir anda yok olup geçmekte olan bir rahatsızlık olmadığını gösteriyor. Vücutta virüs geçtikten sonra bile bir takım etkiler bırakan bir rahatsızlık olduğunu gösteriyor. Esasında bütün virüs enfeksiyonları kişide zihinsel yavaşlama etkisi bırakmaktadır. Örnek vermek gerekirse grip olunduğunda zihnimizin normalde olduğu gibi çalışamadığını biliriz. Korona virüs, biraz daha uzun sürmekte olan bir virüs enfeksiyonu niteliğinde olduğu için aynı etkinin daha uzun zaman sürmesi doğal.

Alzheimer’ın hızlı ilerlemesine yol açmaktadır

3-003.jpg
Bu virüse yakalanan her vatandaş değil ama bazı bireylerde beyin tutulumu olarak bilinen rahatsızlığın gerçekleştiğini söyleyen Doç. Dr. Metin, “Korona virüs bazı insanlarda hastalığa bağlı olacak şekilde yorgunluk, kırgınlık, bitkinlik ve bil hassa halsizliğe sebep olmasının yanında direk olarak beyne de etki etmektedir. Bilhassa insanlarda zihinsel yavaşlamaya sebep olabilir. Bazı Alzheimer rahatsızlığı yaşayanlar, Korona virüs geçirdiler ve sonrasında rahatsızlıkları çok hızlı bir biçimde ilerledi. Bu virüsün bunamaya yatkın insanlarda zihinsel özellikleri hızlı bir biçimde gerilettiğine yönelik veriler bulunuyor. Birebir gözlemlerimize güvenerek Alzheimer hastalarının daha çok bu durumda risk altında bulunduğu söyleyebiliriz, o sebeple Alzheimer hastalarının daha çok bu noktada korunması gerekli” ifadelerini kullandı.

Korona virüs beyin hacmini küçültüyor
Ayrıca Korona virüs bazı hastalarda beyin hacimlerinin daralmasına yol açtığını gözlemlediklerini dile getiren Nöroloji Uzmanı Doç. Dr. Barış Metin, sözlerine “Virüse yakalanmadan önceki ve daha sonraki MR neticelerini karşılaştırdığımızda beyin hacminin dörtte bir oranında küçüldüğünü çıkan sonuçlara göre tespit ettik. Her hastada söylenemez ama bazı hastalarda Korona virüs tedavisi görüp iyileşmelerinin arkasından sonra zihinsel olarak uzun zaman normal duruma dönemediklerini, hatta taburcu olmalarından sonra yakınlarını bile tanıyamadıklarını yani normal hayata adapte olmakta zorlandıklarını gördük. Fakat bu her Korona virüs geçiren hastanın aynı problemleri yaşadıkları manasını taşımıyor. İlerlemiş yaşta, bunama sorunu, Alzheimer hastası ve aynı zamanda altta farklı hastalıkları olan fertlerin risk altında bulunduklarını ve virüsün riskli gruptaki kişiler için bu tarz etkileri bulunduğunu söyleyebiliriz” dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.