Covid 19 iken Aynı Anda Grip Bulaşması Mümkün mü?

Covid 19 iken Aynı Anda Grip Bulaşması Mümkün mü?

Koronavirüs salgını ülke genelinde rekor seviyelere yükselirken, grip mevsimi alışılmadık derecede yavaş bir başlangıç yapıyor. Genellikle Kasım ayının ortalarında, grip sağlam bir zemine sahiptir..

Koronavirüs salgını ülke genelinde rekor seviyelere yükselirken, grip mevsimi alışılmadık derecede yavaş bir başlangıç ​​yapıyor. Genellikle Kasım ayının ortalarında, grip sağlam bir zemine sahiptir, ancak şu anda yalnızca bir avuç dağınık grip salgını görüyoruz. Uzmanlar, COVID-19 ile savaşmak için birçok kişinin aldığı önlemler sayesinde bunun gerçekleşebileceğini tahmin etti ve umdu.

Ancak bu, "ikili salgın" tehdidinin geride kaldığı anlamına gelmez. Grip genellikle Şubat ayına kadar zirve yapmaz, bu nedenle virüsün ülkede ivme kazanması ve COVID-19 ile yakınlaşması için hâlâ bolca zaman var.

Bulaşıcı hastalık uzmanlarının uyardığı gibi, bir ikili salgın, halihazırda sıkıntılı durumdaki sağlık sistemi üzerinde daha da fazla baskı oluşturacaktır. Nüfusun önemli bir kısmı, her iki enfeksiyondan haftalar veya aylar içinde hastalanabilir ve bazı çok şanssız insanlar, aynı anda her iki enfeksiyona da yakalanabilir.

Şimdiden ABD, İngiltere ve Çin'de bir avuç insan koronavirüs ve griple birlikte enfekte oldu. Virüslerin birbirleriyle nasıl etkileşime girdiğine ve birlikte vücudu nasıl etkilediğine dair veriler sınırlı olsa da, erken kanıtlar, her ikisiyle de temas edenlerin daha sert davrandığını gösteriyor.

Koronavirüs-grip ortak enfeksiyonu hakkında bilinmesi gereken ilk şey, iki virüsün vücudun farklı bölgelerine bağlanması nedeniyle bunun mümkün olduğudur. Hücrelerimize bulaşma konusunda birbirleriyle rekabet etmiyorlar.

Bazı insanlar zamanlama doğru ise bir ortak enfeksiyonu atlayabilirken, diğerleri o kadar şanslı olmayabilir. Uzman doktorlar, korumanın yalnızca influenza türleri arasında mı yoksa koronavirüs gibi diğer virüslerle birlikte olup olmadığının da belirsiz olduğunu söylüyor.

İkili enfeksiyonlar genellikle daha kötü sonuçlara yol açar

Genel kanı, COVID-19 ve influenza ko-enfeksiyonunun yıkıcı olabileceğidir.

Birleşik Krallık'ta yapılan bir araştırma, ikili enfeksiyonlu kişilerin tipik olarak daha kötü sonuçlara sahip olduğunu buldu. Ko-enfekte olanlar, yalnızca COVID-19 ile enfekte olan hastalara kıyasla iki kat daha fazla ölüm riskine sahipti (ve hiçbir enfeksiyonu olmayanlara kıyasla yaklaşık altı kat daha fazla ölüm riski). Ayrıca yoğun bakım ünitesine kabul edilmeleri ve ventilatöre ihtiyaç duymaları daha olasıydı. Çin ve İran'daki araştırmacılar da benzer bulgular yayınladılar.

Grip vücuda COVID-19'a benzer şekilde zarar verebilir, her ikisi de kandaki oksijen seviyelerinde düşüşe, solunum sorunlarına ve iltihaplanmaya neden olur.

Yaşlı yetişkinler ve obezite, kanser ve akciğer hastalığı gibi altta yatan sağlık sorunları olan kişiler gibi her virüse daha duyarlı olan kişilerde riskin daha yüksek olması bekleniyor

Bağışıklık tepkisi her ikisinde de işe yaramayabilir

Bir vücudun viral bir enfeksiyonla savaşmak için oluşturduğu hem genel hem de spesifik bağışıklık tepkileri vardır. Teoride, bu genel bağışıklık tepkisi diğer virüslere bir dereceye kadar yardımcı olabilir. Bu bir kez hızlandığında, ikinci bir ikili enfeksiyonun şiddetini azaltabilir.

Ne yazık ki, bazı insanlar için bu genel bağışıklık tepkisi yeterli olmayabilir. Ve bağışıklık sistemimizin her bir farklı virüs için özel olarak ürettiği daha hedefli yanıt, diğer patojenlerle savaşmada etkili olmayacaktır.

Bağışıklık sisteminin bir virüse attığı şey diğerinde işe yaramıyor, bu yüzden her ikisinin de nasıl yapılacağını bulması gerekiyor. Uzman doktorlar, iki agresif ve şiddetli solunum yolu hastalığıyla aynı anda mücadele etmek bağışıklık sistemi için çok zorlayıcıdır.

Bu sezon her iki hastalık için de test yaptırın

Enfeksiyonlardan birini gözden kaçırmak veya birini diğeri olarak yanlış teşhis etmek kolay olacağından, her ikisi için de test yaptırmak çok önemlidir. COVID-19 ve grip için tedaviler çok farklıdır ve kesinlikle her iki enfeksiyonun da uygun şekilde tedavi edildiğinden emin olmak istersiniz.

Doktorlar hala ortak enfeksiyonlar hakkında veri topluyor. Grip mevsimi daha yeni başlıyor, araştırmacılar ko-enfeksiyonların eksik bildirildiğinden şüpheleniyorlar.

Şimdilik sağlık uzmanları, her iki enfeksiyonu da önlemenin en iyi yolunun, önerilen tüm pandemik güvenlik önlemlerini uygulamaya devam etmek olduğunu söylüyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.