Covid-19 hakkında bilmeniz gerekenler

Covid-19 hakkında bilmeniz gerekenler

Covid-19 yani korona virüsü tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de gündeme oturdu.

Covid-19 yani korona virüsü tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de gündeme oturdu. Çin’de birdenbire sebebi tam belli olmayan 2019 yılının Aralık ayında zatürre olguları ortaya çıkmaya başladı. Bu zatürre vakalarının  daha sonra araştırmalar çoğaldıkça yeni bir tip koronavirüs olduğunu ortaya çıkardı. 2019 yılında ortaya çıkması nedeniyle bu virüse COVID-19 adı verildi. Bu virüs hayvanlarda bolca rastlanan bir virüstür. Virüsün kaynağının, Çin'in Wuhan kentinde bulunan Huanan deniz ürünleri pazarı olduğu düşünülmektedir. Önce hayvandan insana bulaşan virüsün insandan insana da yayılabildiği zamanla anlaşılmıştır. Yarasadan insana bulaştığı söylentisi de çok yaygındır.

NASIL BULAŞIR

Hayvanlarda veya insanlarda hastalığa neden olabilecek büyük bir virüs ailesi olan korona virüs özellikle solunum yolu enfeksiyonlarına neden olduğu bilinmektedir. Hasta kişilerin öksürüp ile ortama saçıla aksırmasıyla ve ortaya çıkan damlacıkları diğer sağlam bireylerin soluması ile bulaşır. Hastaların solunum parçacıkları bulaşmış yüzeylere dokunulduktan sonra ellerin yıkanmadan yüz, göz, burun veya ağıza götürülmesi ile de virüs alınabilir. Kirli ellerle göz, burun veya ağıza temas etmek risklidir.

KORONA VİRÜSÜ BELİRTİLERİ

Olası bir virüsü kapma durumunda şu zamana kadar tam olarak COVID-19’a ait bir belirti belirlenmemiştir. En çok karşılaşılan belirtiler ateş, öksürük ve nefes darlığıdır. Şiddetli olgularda zatürre, ağır solunum yetmezliği, böbrek yetmezliği ve ölüm gelişebilmektedir. Ayrıca tedavi sırasında ten renginin değişmesi durumları ile karşılaşılmıştır. Korona virüsün kuluçka dönemi olarak kabul edilen 14 gün çok önemlidir. Bu 14 günde müdahale çok önem arz eder.

TANI NASIL KONUR

COVİD-19 Tanısı moleküler testler sayesinde olur. Test Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Ulusal Viroloji Referans Laboratuvarında ve belirlenmiş Halk Sağlığı Laboratuvarlarında yapılmaktadır. Tanı konulduktan sonra kişi karantina altına alınıp tedavisine başlanır. Bundan sonraki aşama hastalığa yakalanan kişinin kimler ile temas ettiğini belirlemektir.

KİMLER RİSK ALTINDADIR

Korona virüs söz konusu ise aslında herkes risk altındadır. Ancak iyileşme açısından düşünülürse her hangi bir kronik rahatsızlığı olan ve 60 yaş üzeri kişiler daha çok etkilenmektedir. Kronik rahatsızlıktan kasıt; Kalp hastalığı, Hipertansiyon, Diyabet, Kronik Solunum yolu hastalığı, Kanser gibi hastalıklarıdır. Bir diğer risk gurubunda olanlar ise fedakâr sağlık çalışanlarıdır. Hastalığa yakalananların %80’lik kesimi hastalığı hafif geçiriyor. %20 kalanı ise ağır vakalardan oluşuyor. Çocuklarda hastalık nadir görünse de tehlikeli olduğu vakalara rastlanmıştır. Hamile kadınlarda ve bebeklerde risk altında olduğunu söylemek gerekir.

COVID-19 ÖNLEMLERİ

Bu virüse henüz yakalanmamış iseniz bu yakalanmayacağınız anlamına gelmez. Olabildiğince evde kalmalı, sosyal mesafe kuralına uymayı ihmal etmemeliyiz. Ayrıca kendimizi ara ara kontrol etmeliyiz. Semptomlar hakkında bilgili olmalıyız. Ellerimizi sık sık en az 20 saniye iyice yıkamalıyız. Elbiselerimizi de sık sık yıkamalı evimizi havalandırmalıyız. Market alışverişlerinde ürünleri dezenfekte etmeli ve havalandırmalıyız. En önemlisi de bu sorun tamamen bitene kadar bu davranışları alışkanlık haline getirmeliyiz. Sabırlı, sorumlu ve duyarlı olmalıyız.