Covid-19 aşısı Yaptırdıktan Sonra 48 Saat İçerisinde hayatını kaybetti

Covid-19 aşısı Yaptırdıktan Sonra 48 Saat İçerisinde hayatını kaybetti

Portekiz de çalışmakta olan bir sağlık çalışanı, Pfizer/BioNTech üretimi olan aşıyı yaptırmasından 48 saat sonra yaşamını yitirdi. Corona virüs (koronavirüs) aşısı olmasının akabinde herhangi bir yan etkinin ilk etapta bulunmadığı talihsiz bayanın ölüm

 

Portekiz de çalışmakta olan bir sağlık çalışanı, Pfizer/BioNTech üretimi olan aşıyı yaptırmasından 48 saat sonra yaşamını yitirdi. Corona virüs (koronavirüs) aşısı olmasının akabinde herhangi bir yan etkinin ilk etapta bulunmadığı talihsiz bayanın ölüm sebebi otopsi neticesinde belirlenecek.

İngiliz Daily Mail gazetesi tarafından yapılan habere göre; 41 yaşında bulunmakta olan Sonia Acevedo, koronavirüs aşısını yapılmasından 48 saat sonra, yeni yılın ilk dakikalarında evinde bir anda hayatını kaybetti.

Porto şehrinde bulunmakta olan Portekiz Onkoloji Enstitüsü bünyesindeki Pediatri Bölümü içerisinde görev yapmakta olan 2 çocuk annesi Acevedo'da aşı yapılmasından sonra hiçbir şekilde bir yan etki göstermedi.

Baba Abilio Acevedo, ülkesindeki tanınmış gazetelerden Correio da Manha üzerinden yapmış olduğu açıklamalarda, "O gayet iyiydi. Hiçbir sağlık problemi yoktu. Covid-19 gerekçesiyle aşısını yaptırmıştı fakat her hangi bir semptom belirlenmedi. Ne olduğunu tam olarak bilmiyorum. Sadece cevapları istiyoruz. Kızımın vefat etmesine tam olarak neyin yol açtığını öğrenmek istiyorum" dedi.

Ülkemizde de yakın zaman içerisinde başlanacak olan aşılama planının yaklaşmasıyla birlikte aşının her hangi bir yan etkisinin bulunup bulunmadığı nasıl bir sonuç doğuracağı gibi sorunlar konuşulmaya başlandı. Birçok yetkili her hangi bir yan etkinin olmayacağı ve bu konu ile ilgili sıkıntı yaşanmayacağı ile ilgili açıklamalar yapılsa da vatandaşlar arasında gizli veya aleni bir endişe bulunuyor. Vatandaşlara aşı yaptırmak isteyip istemedikleri sorulduğunda her 3 kişiden birisinin aşı olmak istemediği de belirtiliyor. Aşılar ile ilgili gerekli testlerin yapılmasından sonra belirlenen plan çerçevesinde aşılamanın yapılacağı biliniyor.

Resmi Olarak Yan Etki Yok

Aşılama birçok ülkede şuan için başlamış durumda. Aşılamanın başlamasıyla birlikte çeşitli vefat haberleri gelse de resmi olarak aşının yan etkisi olarak bu ölümlerin gerçekleştiği bilgisi şuana kadar bulunmuyor. Yaşanan ölümlerin farklı sebeplerden olduğu ve bulaşı ve virüsü % 90 üzerinde korumakta olduğu da ayrıca belirtiliyor. Aşının yapılmasına yakın tarihlerde bilim adamları ve bil hassa bilim kurulu tarafından halkı ikna etmeye yönelik açıklamaların yapılması bekleniyor. Bu açıklamaların yapılmasının arkasından aşı ile ilgile fikrin bir nebze pozitif yönde değişmesi de ayrıca bekleniyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.