Covid-19 aşıları sperm sayısının düşürür mü? Araştırma sonucu belli oldu

Son dönemlerde sürekli olarak sosyal medyada dolaşan ‘Covid-19 aşısı spermleri öldürüyor’’ iddialarına cevap olacak önemli bir araştırma yapıldı. Covid-19 aşıları, hiçbir şekilde spermlere zarar vermiyor. Ancak korona virüs kapılırsa durum biraz daha farklı.

Son dönemlerde sürekli olarak sosyal medyadan gerçek dışı iddialar atılmaya devam ediyor. Son olarak atılan iddialardan birisi de ‘korona virüs aşısı, sperm öldürüyor’ oldu. Yapılan yeni araştırma aşı olmamanın daha tehlikeli olduğunu ortaya çıkarttı.

Bilim insanları tarafından yeni yapılan araştırmalara göre, cinsel hayatında sağlıklı bireylere yapılan covid-19 aşısı, bu bireylerdeki sperm sayısını veya sperm kalitesine hiçbir şekilde zarar vermedi.

Aşının Spermlerde Etkisi Yok!

Bugün JAMA tarafından paylaşılan makaleye bakıldığında 25 ila 31 arasında değişen 45 gönüllü erkek denek ile araştırma yapıldı. Deneklerde hem ilk doz hem de 70 gün sonraki ikinci doz aşının ardından örnekler de alındı. Bu örnekler, deneklerin covid-19 aşılarını olmadan önceki örnekleriyle karşılaştırıldı. Elde edilen verilen ve karşılaştırmalar sonucunda spermlerde herhangi bir kalite değişikliği veya azalma olmadı.

Söz konusu araştırmada Pfizer ve Moderna aşıları kullanılmıştı. Birçok kişi diğer aşıların güvenli olup olmadığı konusunda tedirginliğe kapılmıştı. Yapılan araştırmada görev alan bilim insanı Allan Pacey, söz konusu soruyu ‘’Elimizdeki bilgilere göre sperm sayısı ve kalitesi covid-19 mrna aşılarıyla değiştirilmez. Yani herhangi bir kaygıya girmeniz ve korkuya kapılmanız gereksiz’’ ifadelerini kullandı.