Covid_19  Aşı fiyatı Net Bir Şekilde Belli Oldu? Pfizer - BioNTech covis-19 aşısı fiyatı belli oldu! İşte detayları...

Covid_19 Aşı fiyatı Net Bir Şekilde Belli Oldu? Pfizer - BioNTech covis-19 aşısı fiyatı belli oldu! İşte detayları...

Covid-19 virüsü aşısının fiyatı belli oldu. Avrupa birliği Pfizer ve BioNTech'in geliştirmiş olduğu aşı için doz başına 15,5 Euro da sözleşmeye bağlandı. Söz konusu haberlerin arkasından 'covid-19 virüsü aşısı ne kadar?

 

Covid-19 virüsü aşısının fiyatı belli oldu. Avrupa birliği Pfizer ve BioNTech'in geliştirmiş olduğu aşı için doz başına 15,5 Euro da sözleşmeye bağlandı. Söz konusu haberlerin arkasından 'covid-19 virüsü aşısı ne kadar?' 'Pfizer - BioNTech aşı fiyatı' sorgulaması internet üzerinden hızlandırıldı. AB'nin sözleşmeyle 300 milyon doz karşılığı 4,65 milyar euro ödeyeceklerini söylediler.

2-008.jpg

Çin'in Wuhan kentindeki ortaya çıkan covid-19 virüsü bütün dünyayı etkisine alırken, covid-19 virüsü aşısı büyük merakla beklenmekteydi. Covid-19 aşısı ile ilgili gelen müjdeli haberin sonrasında bugün Avrupa Birliği Pfizer - BioNTech ile covid-19 aşısı fiyatı konusunda anlaşıldığını bildirdi. Reuters'tan gelen haberlerle; Avrupa Birliği'nin Pfizer - BioNTech ile sözleşmesiyle, 300 milyon doz karşılığı ne miktarda ödeme yapacakları da belirlendi.

Doz Başına 15,5 Euro

AB'nin Pfizer/BioNTech ile sözleşmesiyle, 300 milyon doz karşılığı 4,65 milyar euro ödeneceği söylendi. Buna göre covid-19 virüs aşısı doz başına 15,5 euro ödeyecekler.

Virüse Karşı %95 Etkili

Amerika daki ilaç firmaları Pfizer, BioNTech ile yeni tip covid-19 virüsüne karşı geliştirilen aşının 3'üncü aşamadaki denemelerini sonuçlandığını ve aşının virüse % 95 etkili olduğunu söyledi.

Şirketten yapılan açıklamalarda, Pfizer'in bilim adamı Prof. Dr. Uğur Şahin 'in kurucusu ortağı olduğu Alman biyo teknoloji firması BioNTech ile geliştirmiş olduğu aşının 3'üncü aşama denemesinde covid-19'a % 95 etkisini gösterdiği söylenmiştir.

Aşının yaşa, etnik gruba ve cinsiyete karşı tutarlılık gösterdiği belirtilmiş olan açıklamalarda, aşı 65 yaş üstü insanlarda ise %94 etkili olduğu söylenmekte.

1.3 Milyar Doz Aşı Üretilecek

Açıklamalarda, 2020'de aşıdan 50 milyon doz, 2021'in sonuna kadar ise 1,3 milyar doz üretilmesi planlanmış olduğu ifade edilmekte.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.