Covid 19 alarmı veren 28 ilçe ile ilgili yeni yasaklar...

Covid 19 alarmı veren 28 ilçe ile ilgili yeni yasaklar...

Son dakikada ulaşan habere göre, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından yapılan açıklamaya göre "İstanbul'da meydana gelen vaka sayıları, Türkiye genelindeki vaka sayılarının % 40'ına denk gelmektedir. Ülke ortalamasından en az 2 kat endişe verici bir

Son dakikada ulaşan habere göre, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından yapılan açıklamaya göre "İstanbul'da meydana gelen vaka sayıları, Türkiye genelindeki vaka sayılarının % 40'ına denk gelmektedir. Ülke ortalamasından en az 2 kat endişe verici bir durumdur. Risk, mevsim koşulları nedeniyle giderek artacaktır." dedi. Bakan, "Geçen hafta son 1 ayın ortalaması değerlendirildiğinde 28 ilçede artış % 50'nin üstündedir." diye konuştu. İstanbul’da 160 hastane içerisinde pandemi bölümü açma emri giderken, acil bulunmayan ameliyatların ertelenmesi talep edildi. Bakan Koca'nın açıklamasının akabinde gözler yarın olacak Bilim Kurulu toplantısına merakla çevrildi. Alınacak olan yeni tedbirler bu toplantıda kararlaştırılacak....

2-005.jpg

Türkiye'de son 1 günde 132 bin 913 virüs testi yapıldı, 2198 hastalık tanısı koyuldu, 75 kişi vefat etti.. Ağır hasta 1780, son 1 gün içerisinde 1618 kişinin tedavisinin bitmesiyle iyileşenler 316 bin 8'e yükselmiş oldu. Bakan Koca yapmış olduğu değerlendirmede, " tespit edilen 2.198 yeni vaka var. Ağır ve aynı zamanda aktif hasta sayısı yükselmeye devam ediyor. Virüsün bölgesel tırmanışını durdurmak adına beraber mücadele etmek gerekiyor. Önlemden daha kuvvetli bir silahımız bugün için bulunmuyor. Virüse karşı organize olalım." diye konuştu.


BAKAN İSTANBUL'DA AÇIKLAMALARDA BULUNDU

Bakan, İstanbul Valiliğinde ŞEHİRDEKİ  salgınla mücadelenin ele alındığı, 2 saat 40 dakika devam eden toplantının ardından açıklamada bulundu. Sağlık Bakanı, toplantının bakan yardımcıları, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri, İstanbul Valisi, kolluk kuvvetlerinin, il sağlık müdürü ve başkanvekili İstanbul oa bulunan 39 ilçesinin belediye başkanlarının katılımı ile gerçekleştiğini söyledi.

4.jpg

Salgının başlangıcından bu yana karşılaşmış oldukları en ciddi problemlerden biri için bir araya geldiklerini söyleyen Koca, "İstanbul, dünyanın en kalabalık şehirleri arasında 14. Sırada bulunmaktadır. Bu özellik virüs salgınında aynı derecede bir güçlük oluşturmaktadır. Pandeminin yayılmasına en elverişli şehirlerden birisiyiz. Uzun zaman gösterdiğimiz başarıyı maalesef devamında sürdüremedik. Gelinen nokta ise bu anlamda daha kuralcı ve aynı zamanda disiplinli olmamızı mecburi kılmaktadır. İstanbul'da vaka, Türkiye genelindeki vaka sayısının % 40'ına ulaşmıştır. Bu ülke ortalamasından en az 2 kat sıkıntı vericidir. Risk, mevsim koşulları nedeniyle giderek artacaktır." ifadelerini kullandı.

Geçen günlerde son 1 ayın ortalamasına göre 28 ilçede artışın % 50'nin üstünde olduğunu söyleyen Bakan Koca, sözlerine şu şekilde  devam etti:

3.jpg

"11 ilçede artış oranı % 50-60, 10 ilçede % 60-70, 7 ilçede ise artış % 70-80 aralığındadır. Artışın ön plana çıkan nedenlerinden biri önlemlerin gevşetilmesi, bir diğeri ise kış nedeniyle İstanbul'a yoğun geri dönüşlerdir. Burada yaşayanların kurallara uyabilmek adına baş etmekte en zorlandıkları nokta elbette kalabalıktır. Bizlerden çözüm beklediğiniz hususların başında teması mecburi kılan kalabalık ortamlar bulunduğunu biliyoruz. Sosyal mesafe noktasındaki kuralının uygulanabilir hale getirilmesi, bir çok durumda koşulların iyileştirilmesine bağlıdır."


Toplu taşıma, alışveriş ortamlar, pazar yerleri, çeşitli şehir alanlarının müdahale beklemekte olan hususlar olduğunu söyleyen Koca, "Gerçekleşen toplantıda yetkililer ile bu problemleri birer birer ele aldık. Nüfusun büyük bölümünü oluşturan riski sabah akşam göğüsleyen, işçi, kamu personeli, çalışan kesimin iş yerlerine aynı zamanda gidip aynı saatte gelmesini mümkün mertebe önlenmesini hedefliyoruz. Kurallarımıza uymanın mümkün bulunmadığı toplu taşımada risk büyük ölçüde devam ettikçe istediğimiz seviyede başarılı olamayız.

Bu nedenle toplantıda, metrobüs, otobüs, metro ve tramvay yolculuklarına ek seferler konması, saat düzenlemesi gerçekleşmesi gündeme getirilmiştir. Kamu ve aynı zamanda özel sektör çalışma saatlerinin virüs koşullarına göre gözden geçirilmesi ele alınan hususlardan birisidir. Kurumlar üzerinden ofise gitmeden yapılması mümkün olan işlerin uzaktan erişim ile evden gerçekleştirilmesi kolaylığı sunulmalıdır."

İstanbul'da, şehir pazarlarında ve çeşitli alışveriş noktalarında sosyal mesafenin korunamadığını söyleyen Koca, ulaşımda olduğu gibi bu konu da da yalnızca denetimle olmayacağını, ilgili uzmanların ve aynı zamanda planlamacıların gerekli çözümleri muhakkak bulacağını düşündüğünü söyledi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.