Coronavirüslü Biriyle Aynı Evde Nasıl Yaşanır?

Coronavirüslü Biriyle Aynı Evde Nasıl Yaşanır?

Coronavirüs maalesef ki artık birçok evde yaşanıyor. Ve hızlı bir şekilde de yayılmaya devam ediyor. Herkes bu hastalığı yaşayacak denilmişti ya galiba bu doğru, bir şekilde yaşanacak gibi gözüküyor.

Coronavirüs maalesef ki artık birçok evde yaşanıyor. Ve hızlı bir şekilde de yayılmaya devam ediyor. Herkes bu hastalığı yaşayacak denilmişti ya galiba bu doğru, bir şekilde yaşanacak gibi gözüküyor. Covid-19 lu biriyle aynı ev ortamında bulunmak gerçekten büyük risk ancak hastanelerin durumu malum olduğundan ve ilaçla tedavi sürdüğünden evde birlikte yaşamada kişisel önlemler alınması gerekliliği ortadadır. Covid-19 lu biriyle mutlaka ayrı bir odada yaşamak gereklidir. Hasta odasının kapısının kapalı olması, yemeğini ayrı yemesi ilk dikkat edilmesi gereken noktalardır. Odaya girilmesi halinin mümkün olduğunca asgariye indirilmesi gereklidir. Girişlerde korunaklı bir maske şarttır.

Banyo Hijyeni

Covid 19 lu biriyle aynı evde yaşayanların dikkat etmesi gerekenlerin başında banyo hijyeni gelir. Hasta olan bireyin banyo kullanımı sonrası mutlaka temizlenmelidir. Her yer dezenfektan ile detaylı temizlenmelidir.

Covid 19 lu birinin çamaşırları da bardak, tabakları da ayrı tutulmalıdır. Çamaşırları ayrı yıkanmalıdır. Tabak çatalları da ayrı yıkanmalıdır. Aynı ev ortamı paylaşıldığında her türlü ortak temas olan yerlerin hijyeni en ayrıntısıyla yapılmalıdır. Covid 19 lu hasta hiç çıkarmadan maske ile dolaşmalıdır. Kapı kolları, elektrik düğmeleri gibi her yer günlük olarak dezenfektan ile temizlenmelidir. Ortak havlu asla olmamalıdır. Havlular bulaşma riskini en çok barındıran eşyalar grubundandır. Bu zamanlarda en çok önerilen kağıt havludur.

Covid 19 Hastası Çamaşırları

Covid 19 hastasının çamaşırları mutlaka ayrı tutulmalıdır. Ve özellikle yastık kılıkları her gün değiştirilmeli, en az 60 derecede yıkanmalıdır.

Covid 19 lu hasta ile aynı evde yaşamak dikkatli olmayı gerektirir, evin düzenli bir şekilde havalanması gereklidir. Kesinlikle misafir kabul edilmemelidir. Covid 19 testi negatife dönerse dahi hemen karantinadan çıkarmak yerine 48 saat daha semptomlar dikkate alınmalıdır. Virüsün vücuttan çıkarılma süresi uzayabilir.

Covid ile savaşmak hijyenimizle ve elbette ki bilinçli davranmakla mümkündür. Umursamamak en büyük yanlıştır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.