Corona Virüsü Eşyadan Bulaşır mı?

Corona Virüsü Eşyadan Bulaşır mı?

Corona virüs son zamanların en büyük salgın hastalığı olarak bugünlerde gündemi oldukça meşgul ediyor. En çok merak edilenlerden biri ise bu virüsün nasıl bulaştığı.

Corona virüs son zamanların en büyük salgın hastalığı olarak bugünlerde gündemi oldukça meşgul ediyor. En çok merak edilenlerden biri ise bu virüsün nasıl bulaştığı. Öncelikle şunu söylemeliyiz ki Corona Virüs damlacık yoluyla bulaşır. Örneğin Covid-19 testi pozitif çıkmış bir hastanın öksürmesi veya hapşırması durumunda hastalık bulaşır. Fakat uzmanlar bu virüsün havada asılı kalamayacak kadar ağır olduğunu, dolayısıyla hava yoluyla bulaşma riskinin çok düşük olduğunu ifade ettiler.

Corona Virüs Eşyadan Bulaşır mı?

Uzmanlarında belirttiği gibi bu virüs havada asılı kalamıyor fakat damlacık yoluyla bir insana bulaşabiliyor. Buda insanlarda acaba dokunduğum bir şeyden virüs kapar mıyım korkusunu doğuruyor. Uzmanlar bu virüsün bakır yüzeylerde yaklaşık 4 saat, karton yüzeylerde 24 saat, plastik ve paslanmaz çelik yüzeylerde 2 veya 3 güne kadar yaşayabildiğini belirtti. Ancak bu sürede virüsün sayısı azalıyor.

Dokunmayla Bulaşma Olasılığı Nedir?

Virüs yüzeylerde çok uzun süre duramadığı için, dursa bile etkisini zamanla kaybettiği için bu şekilde bulaşma riski çok azdır. Fakat imkansız değildir. Bunu önleyebilmek için çeşitli önlemler almalıyız.

Dokunarak bulaşmayı önlemek için alınması gereken önlemler şunlardır;

  • Sürekli ellerimizi yıkamalıyız. Dezenfektan, jel vs. gibi alkol barındıran ürünleri çok sık kullanmak zararlı olabilir. Su ve sabun yeterlidir.
  • Market alışverişinden döndükten sonra alınan ürünleri bir dezenfektan ile silmeli ve bu şekilde yerleştirmeliyiz.
  • Dışarıda bulunduğumuz zamanlarda çevremizle temastan mümkün oldukça kaçınmalıyız.
  • Covid-19 testi pozitif çıkmış hastalardan mümkün olduğunca uzak olmalı, olamıyorsak onların temas ettiği yerlerden uzak durmalıyız.
  • Dışarıda maskeyi ağız ve burnumuzu tamamen kapatacak şekilde takmalıyız. Ellerimizi, yüzümüze çok yaklaştırmamalıyız.

Bu önlemleri aldığımız zaman hastalığın dokunma yoluyla bulaşma olasılığı neredeyse imkansız olur. Bu yüzden önlem alırken hiçbir maddeyi atlamamalı ve tamamen dikkatli olmalıyız.

Dokunarak Bulaşmayı Önlemek İçin Eldiven Takılmalı mı?

Eldiven kullanımının virüsü engellediğine dair bir delil bulunmuyor. Aksine bilinçsiz kullanılan eldivenin daha sonrasında çevre kirliliğine ve Corona Virüsün yayılmasına sebep olduğu biliniyor. Ayrıca eldiven kullanımının el temizliğinin önünde bir engel olduğu düşünüldüğünde kullanılmaması daha az risk teşkil eder.

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.