Çocukların Oynayabileceği Zeka Oyunları Neler?

Çocukların Oynayabileceği Zeka Oyunları Neler?

Zeka gelişimi hayatımızın bir dönemine kadar devam ederken bunun en geniş evresi çocukluk dönemidir. Çocukluk döneminde zeka çalışmalarının yoğunlaşması, çocuk zihninde oldukça büyük etkinlikler yaratmaktadır.

 

 

Zeka gelişimi hayatımızın bir dönemine kadar devam ederken bunun en geniş evresi çocukluk dönemidir. Çocukluk döneminde zeka çalışmalarının yoğunlaşması, çocuk zihninde oldukça büyük etkinlikler yaratmaktadır. Bu zeka oyunları da oldukça eğlenceli olabilmekte ve belli bir zaman sonra çocuğun aradığı şeyler olmaktadır. Hatırlama, hafızanın güçlenmesi gibi etkileri olan bu oyunlara bir bakalım o zaman.

unnamed.jpg

3-5 yaş aralığında renkleri yeni öğrenmeye başlayan bazı çocuklar ile renk bulmaca gibi oyunlar oynayabilirsiniz. Örneğin, ortamda bulunan sarı renkleri bulması oldukça eğlenceli bir oyundur. Ayrıca araçla yapılan bir yolculukta kırmızı renkli araçların sayılması ilgi çekici olabilmektedir. Renkler konusunda gökyüzünün renginin ne olduğu sorulabilir, ağaç yapraklarının ne renkte olduğu sorulabilir. Bu gibi sorular çocuğun görsel hafızasını inanılmaz güçlendirirken keyifli bir zamanı da beraberinde getirir. Yine bu yaştaki çocuklar ile geometrik şekiller üzerinden oyunlar ile bağ kurulabilir. Örneğin ortamda bulunan yuvarlak şekillerin bulunması, üçgenlerin bulunması gibi oyunlar yine görsel hafızaya hitap etmektedir.

Okumayı yeni öğrenmiş veya sizin çabanızla öğrenmeye çalışan çocuklar ile harf çalışmaları yapılabilir. Örneğin yine araçta yolculuk edilirken için A harfi olan plakalı araçların sayılması çocuğun görsel duyusuna yine hitap etmektedir. Plaka ile bir diğer yapılabilecek çalışma ise plakada bulunan sayıların toplanması örneğin. Bu gibi çalışmalar ile çocuğun işlem hafızası hızlanabilmektedir.

 

Biraz Daha Büyük Çocuklar İçin Oyunlar

akil-ve-zeka-oyunlari-etkinligi-cocuk-kulubu-nde-devam-ediyor.jpg

Yaşı biraz daha büyük olan çocuklar için daha zorlayıcı ve onlar için daha zevkli olabilecek oyunlar seçebilirsiniz. Örneğin satranç, dama, go gibi oyunlar çocuğun zekasında adeta patlamalar yaptırmaktadır. Bu oyunlar çocuğun konsantrasyon becerisine de etki etmektedir. Bu çocuklar ile yine yapılabilecek bir diğer oyun da kelime türetme gibi oyunlar olabilir. Bir sözcüğün son harfi ile başlayan yeni bir sözcük bulma oyunu da oldukça etkili sonuçlar vermektedir. Bu gibi oyunlar oynayarak çocuklarınızda zeka gelişimine ekstradan katkı sağlayabilir ve beklide ilerde gurur duyacağınız birçok şeyin temelini bu günlerde atmış olacaksınız. Haydi o zaman beklemeyin çocuğunuza seslenin ve bu oyunlardan birini oynamaya başlayın.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum