Çocukları Dijital Dünyada Korumanın Yolları!

Çocukları Dijital Dünyada Korumanın Yolları!

Teknolojik gelişim ve dijital dünyanın hayatın her yerine yayılması sebebiyle çocuklarda dijital kullanımı da ciddi bir artış göstermekte. Bu artış sebebiyle çocuklar kendileri için uygun olmayan birçok şeyle karşılaşabilmekte ve hatta

 

 

Teknolojik gelişim ve dijital dünyanın hayatın her yerine yayılması sebebiyle çocuklarda dijital kullanımı da ciddi bir artış göstermekte. Bu artış sebebiyle çocuklar kendileri için uygun olmayan birçok şeyle karşılaşabilmekte ve hatta onları gelecekte daha da zorlayacak bazı durumlara şimdiden şahit olabilmekteler. Buradan yola çıkarak ebeveynlere bu noktada ciddi bir iş düşüyor. Çocukların dijital dünyayı kullanırken dikkatli olmalarında ve özelinde sizin dikkat etmeniz gereken bazı şeyleri sizlerle paylaşıyoruz.

 

Çocuğun Kullandığı Platformlar Hakkında Bilgi Edinin!

events-eastern-suburbs-mums.jpg

Çocuğunuzun dijital dünyada rahat etmesi ve zarar görmemesi adına kullandığı platformlar hakkında bilgi sahibi olmanızda fayda vardır. Unutmayın siz bilmiyorsanız, çocuğunuzun zarar gördüğünü de bilemezsiniz. Bu sebeple ilk olarak çocuğunuz hangi platformları kullanıyorsa o platformlar hakkında bilgi sahibi olun ve gerekirse bir uzman desteği bile alın. Bu konu oldukça önemli olmakla birlikte çocuğunuzun sağlığı için en önemli etkenlerden bir tanesidir.

 

İçerik Filtreleri Kullanın!

Birçok platform çocuklar için uygun olması adına bazı çocuk filtreleri geliştirmekte ve bu sebeple çocuğun güvenli internet kullanabilmesi amaçlanmaktadır. Sizler de çocuklarınız istemese dahi bu çocuk filtrelerini kullanarak, olası uygun olmayan tüm içeriklerden kurtulabilirsiniz. Unutmayın dijital ortamda uygun olmayan birçok şey karşımıza çıkmakta ve bu çıkan şeyler çocukta başka anlamlar oluşturabilmektedir.

 

Çocuğunuzu Bilinçlendirin!

Çocuğunuzun dijital ortamda güvenliğini sağlamak için yapacağınız en etkili şey onu bilinçlendirmektir. Çocuğunuzu karşınıza alarak ona güvenli bir dijital dünyadan bahsedin ve olası tehlikeleri anlatın. Bu tehlikelerden korunması adına onunla birlikte olduğunu ve onun güvenliği için bazı denetlemeler yapabileceğinizi anlatın. Bu tür bilinçlendirmeler ile birlikte çocuğunuz dijital dünyada daha güvenli dolaşabilme şansına sahip olacaktır.

 

Kurallar Sizin Elinizde!

Çocuğun dijital dünya ile temasında her şeyine karışma hakkına sahipsiniz ve bunu ona da idrak ettirmelisiniz. Kural koyucu olarak sizi dikkate almalı. Günlük olarak ne kadar süre dijital platformlarda kalacağına siz karar vermelisiniz. Ayrıca hangi platformları kullanacağına da yine siz karar verebilir ve bu platformları siz de sürekli denetleyebileceğinizi unutmamalıdır. Süre, hangi platformlar, denetleme ve başka tüm kuralların size bağlı olduğunu unutmayın. Çocuğunuza da bunu aktarın.

 

Gece Saatlerinde Dijital Kullanımı!

Çocuğunuzun uyumadan önce veya geceleri dijital dünyada olmamasına özen göstermelisiniz. Uykudan önce kullanılan dijital dünya psikolojik olarak sorunlar ortaya koyduğu gibi çocuğun uyku problemleri yaşamasına da neden olabilmektedir. Bu sebeple bu konuda da hassas olmalısınız.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.