Çocuklarda Yüksek Ateş Sebepleri

Çocuklarda Yüksek Ateş Sebepleri

Bebekler de ve çocuklarda yüksek ateş anne ve babayı paniğe sürükleyen en korkunç şey diyebiliriz. Acemi olan anne babalar bu durumda ne yapacağını bilmediğinden yanlış müdahale edip olayı daha kötü bir hale getirebiliyorlar.

Bebekler de ve çocuklarda yüksek ateş anne ve babayı paniğe sürükleyen en korkunç şey diyebiliriz. Acemi olan anne babalar bu durumda ne yapacağını bilmediğinden yanlış müdahale edip olayı daha kötü bir hale getirebiliyorlar. Bu yüzden çocuk ateşlendiğinde neler yapılabilir bunları bilmeli ve ateş esnasında soğukkanlı olmak öğrenilmelidir.

1- Çocuklar Neden Ateşlenir?

Öncelikle çocuklarda yüksek ateş kendi başına hastalık olarak geçmez. Genellikle altında yatan bir sebepten dolayı çocuk ateşlenir. Vücutta enfeksiyon varsa, aşı sonrası ve bazen de başka bir ilacın yan etkisi olarak yüksek ateş karşımıza çıkabiliyor.

2- Çocuklarda Doğal Vücut Isısı

Çocuklar da normal vücut ısısı 37dir ancak gece ve gündüz arasında farklılıklar olabilir. Gece vücut ısısı 38’e kadar çıkabilir, bu normaldir. Bebek 6 ayı geçtikten sonra ise gece ve gündüz arasında ısı farklı 2 dereceye kadar çıkabilir. Çok hareketli olduğu zaman, banyo sonrası ve bulunduğu ortamın sıcaklığına göre vücut ısısın da değişiklikler meydana gelebilir.

3- Çocuk Ateşlenince Neler Yapılabilir?

İlk önce sakin kalınmalıdır. Bazı durumlarda çocuk ateşlendiğinde anne babanın uyguladığı yöntemler en az ilaç kadar etki edebilir. Çocuğun ateşi 38 derece ise üstündeki giysiler çıkartılmalı tek kat kalmalıdır. Oda sıcaklığı biraz düşürülmelidir. Hafif ateşte ılık suyla duş aldırılmalı ve eklem yerleri serinletilmelidir. Sirkeli suya gerek yoktur, bu doğru bilinen yanlışlar arasındadır. Bu yöntemler ilk aşamada fayda verecektir.

Çocuklarda yüksek ateş oldukça enerji kaybına sebep olur. Bu yüzden bir şeyler yedirmeye çalışmalısınız. Su kaybına karşı da su içirmek faydalıdır. Eğer tüm müdahalelerinize rağmen ateş yükselmeye devam ediyorsa mutlaka doktora götürmelisiniz.

4- Ateş Nasıl Ölçülmeli

Çocuklarda yüksek ateşi ölmenin birkaç yolu vardır ancak en hızlı ve güvenilir olanı kulaktan ve popodan yapılandır. Ateş 37.8’in üstündeyse çocuk ateşli demektir. Hemen önlem alınmalıdır.

5- Yüksek Ateş ve Çocuğun Yaşı

Çocuklarda yüksek ateş ilk üç ay çok tehlikelidir. Bebek ateşlendiyse beklemeden hemen doktora gidilmelidir. Üç aylıktan büyük bebekler içinde daha sakin olup, genel durumu iyi ve ağlamıyorsa ateş evde düşürmeye çalışılmalıdır.

6- Ateş Sırasında Yapılan Hatalar

Çocuk ateşlendiğinde ebeveynler panik yapıp bazı yanlış yöntemlere başvurabiliyor. Çocuk hafif ateşliyken hemen ateş düşürücü ilaçlara başvurmak bunlardan ilkidir. Çocuklarda yüksek ateş üşüme ve ısıtma tutmasına sebep olabilir. Bu durumda en sık yapılan yanlış çocuğun üstünü örtmektir. Böyle bir durumda çocuğun arzusuna göre değil yararına göre hareket edilmelidir. Ateş esnasında çocuğu buz gibi su ile banyo yaptırmak da çok büyük yanlıştır. Kötü sonuçlar doğurabilir.

7- Enfeksiyon

İki yaşından küçük çocuklarda yüksek ateş tehlikeli olabilir. Ateşe bakterilerin sebep olduğu durumlarda iki günden fazla süren düşmeyen ateş olabilir. Aynı zamanda halsizlik, kusma, ishal de eşlik ediyorsa çocuk mutlaka doktora götürülmelidir.

8- Her Ateşte Doktora Gidilmeli mi?

Çocuklarda yüksek ateş tehlikelidir ancak üç aydan küçük bebekler de daha tehlikelidir. Üç aydan küçük olan bebeklerin vücudu ateşle savaşmaya hazır değildir. Bu nedenle hemen hastaneye götürmelisiniz. Ancak bebek üç aydan büyükse ateş evde de kontrol altına alınabilir. 39 dereceden aşağı düşmeyen ve günlerce süren yüksek ateş, halsizlik, iştahsızlık ve huysuzluk varsa doktora götürmek gereklidir.

9- Havale Tehlikesi

Çocuklarda yüksek ateşin anne babayı korkutma sebebidir havale. Bilinç kaybı, çocukta istemsiz kasılmalara ve nefessiz kalmasına sebep olur. Havale riski her çocukta vardır ancak bir kere havale geçiren çocuğun, hiç havale geçirmemiş çocuğa göre tekrar havale geçirme ihtimali yüksektir. Çocuk nefessiz kaldığında sırt üstü yatırılmalı ve başı yana çevrilmelidir. Hemen hastaneye götürüp altında yatan sebep ve hasar bırakıp bırakmadığı araştırılmalıdır.

Çocuklarda yüksek ateş çok doğaldır, her çocuk büyürken mutlaka ateşlenir. Bu durumda anne baba çocuğun menfaati için sakin ve soğukkanlı olmalıdır. Enfeksiyon harici hafif ateşlere genellikle diş çıkarma döneminde sık rastlanır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.