Çocuklarda Tuvalet Eğitimi

Çocuklarda Tuvalet Eğitimi

Çocuklarda tuvalet eğitimi, Bebeğimiz dünyaya geldiği günden itibaren annelerin korkulu rüyası olarak kara kara düşünülmeye başlanır.

Çocuklarda tuvalet eğitimi, Bebeğimiz dünyaya geldiği günden itibaren annelerin korkulu rüyası olarak kara kara düşünülmeye başlanır. O gün yaklaştığında, uzun uzun araştırmalar yapılır, gerekli malzemeler alınır geriye kalan tek şey çocuğun hazır olmasıdır.

Evet, aslında işin en büyük kısmı çocuğun hazır olmasıdır.

Her çocuk kendine özeldir. Halk arasında çocuk tuvaletini yaparken saklanıyorsa veya çömeliyorsa hazır olduğu söylenir. Ancak bunlar bir kıstas değildir. Kimi çocuk 24 aylıkken hazır olurken kimisi ise 4 yaşında hazır olabilmektedir. Bu durumda çocuğumuzu yargılayıp, endişelenmek yerine durumu normal kabul edip çocuk sevgi ile sarıp sarmalanmalıdır. Çünkü çocuklarda tuvalet eğitimi asla baskı uygulanarak verilmemelidir, ters teper. Annelik kolay bir iş değildir ve tuvalet eğitimi de anneliğin en çetin sınavıdır.

Çocuklarda Tuvalet Eğitiminde Nasıl Bir Yol İzlenmeli?

1- Ona Süreci Anlatın

Çocuklarda tuvalet eğitiminde en önemli silahımız onunla konuşmak, anlatmaktır. Altından bezini alacağınız sıradan bir gün de temiz bezi takmak yerine pijamasını giydirip onu karşınıza alın. Ona artık büyüdüğünü, tuvaletini bebekler gibi bezine değil de, artık tuvalete yapması gerektiğini anlatın. İlk başta anlamakta zorluk çekebilir. Korkup tedirgin olabilir. Panik yapmayın. Çocuklarda tuvalet eğitiminde, siz ne kadar sakin olursanız süreç o kadar kolay geçecektir.

2- Sürekli Tuvalete Götürün

Çocuğunuza artık tuvalete gideceğini anlattınız. O henüz olayı kavrayamamışken, sürekli onu tuvalete götürmelisiniz. Tuvalet ortamı onu korkutabilir, geçicidir. Sürekli ona durumu anlatmaya devam edin. Çişin var mı diye sorular sorun. Ödül sistemi ile heveslendirebilirsiniz. Çocuklarda tuvalet eğitimi sürecinde tuvaleti daha eğlenceli hale getirebilirsiniz. Oyuncaklarıyla beraber tuvalete gidin. Oyuncağı klozete yaparken çocuğunuzda lazımlıkta çişini yapmayı öğrenebilir.

3- Çok sabırlı olun

Bir insanın yeni bir şeye alışması hemen mümkün değildir. Bu yüzden çok sabırlı olmalısınız. Bağırmak, azarlamak süreci zedeler.  Çocuğunuz korkarsa inatlaşır ve eğitimi ret eder. Hiçbir insan ömür boyu tuvaletini bezine yapmamıştır. Bu yüzden sürecin geçici olduğunun farkında olun.

Çocuğunuz çişini kakasını lazımlığa yapmayı öğrenene kadar sabırla sürekli tuvalete götürün. Her 10 dakikada bir götürmek yeterli olacaktır.

4- Bırakın Islak Kalsın

Çocuklarda tuvalet eğitimine başladığınız anda bezi attınız ve pijama giydirdiniz. Çocuk altındaki ıslaklığı fark etmeden, altına yaptığının farkına varmaz. Altını ıslattığında hemen değiştirmek yerine bırakın rahatsız olsun. Bu birkaç kez tekrarladığında tuvalete yapmak için adım atacaktır.

Bu süreçte alıştırma külotları kullanmak, çocuğun ıslaklığı hissetmesine engel olur. Hala altında bez var sanan çocuk rahatsız olmaz. Bu yüzden direkt olarak pijama ve normal külot giydirilip süreç takip edilmelidir. Yerlere halıya koltuğa yaptı diye sinirlenmemek için evi bu eğitime özel hazırlamalı, halıları kaldırmalısınız. Çocuk zamanla yaptığının yanlış olduğunu anlayacaktır, güçlü ve sakin olmalısınız.

5- Gece Eğitime Ara Vermeyin

Gündüz tuvalet eğitimine başladığınız da gece de bez bağlamayın. Gündüz bezsiz gece bezli olup, sabah uyandığında bezi fark eden çocuğun kafası karışacaktır. Çocuğunuzun yatağını ve evinizi tuvalet eğitimine uygun hazırlayıp, bezi tamamen hayatınızdan çıkarmalısınız. Çocuklarda tuvalet eğitimi, ilk haftalar da çocuğunuz yatağını ıslatacaktır. Zamanla artık ıslaklıktan hoşlanmayacak ve çişini tutmayı öğrenecektir.

Çocuklarda tuvalet eğitimi ortalama 10 gün sürmektedir. Tabi ki öğrenmeye başladıktan sonraki 6 ay boyunca ara ara kaçırmalar normal kabul edilir. Eğer sizin çocuğunuz uzun süre geçmesine rağmen ilerleme kat edemediyse, beze geri dönmekte fayda var. Bu durumda çocuğunuz hazır değil demektir, ısrarla devam etmeye çalışmak hem sizi hem de yavrunuzu yıpratır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.