ÇOCUKLARDA RENKLİ MASKE TEHLİKESİ! DR. ERTUĞRUL UYARDI…

ÇOCUKLARDA RENKLİ MASKE TEHLİKESİ! DR. ERTUĞRUL UYARDI…

Pandemi sürecinde kontrollü yaşama geçilmesiyle ve okullarda yüz yüze eğitime başlanmasıyla birlikte küçük çocukların velileri çocuklarının okullarında arkadaşlarıyla maskelerini değiştirdiğini fark etti.

 

Pandemi sürecinde kontrollü yaşama geçilmesiyle ve okullarda yüz yüze eğitime başlanmasıyla birlikte küçük çocukların velileri çocuklarının okullarında arkadaşlarıyla maskelerini değiştirdiğini fark etti.

1.jpg

Çeşitli desenli, çizgi film karakterleri bulunan, hayvan resimleri bulunan renkli maskeler kullanan ve onlarla okula giden küçük öğrencilerin birbirileri arasında maske değişimi yapmalarının başta korona virüs olmak üzere birçok solunum yoluyla bulaşan hastalığı birbirlerine bulaştırma ihtimalinin yüksek olduğu belirtildi.

Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Bülent Ertuğrul, çocukların okullarında yüz yüze eğitime başlanmasıyla maske konusunda ve özellikle aralarında maske değişimi yapmamaları yönlendirilmesi gerektiğini açıkladı.

Prof. Dr. Ertuğrul, çocukların birbirleriyle maske değişimi yapmalarının son derece riskli olduğunu ifade ederek, resimli ve renkli maskeler yerine cerrahi maskelerle çocukların hem korunması hem de yönlendirilmesi gerektiğini söyledi.

MASKE ARACILIĞIYLA BULAŞICI HASTALIK RİSKİ

Prof. Dr. Bülent Ertuğrul yüz yüze eğitime geçilmesiyle okulların bu açıdan en riskli bölgelerden biri olduğunu, yapılan çalışmalarda bazı ülkelerde okulların açılmasıyla hasta sayılarında artış yaşandığını ve bu sebeple okulların tekrar kapatıldığını belirtti. Ülkemizde şu an çocukların okullarına gittiğini ve arkadaşlarıyla beğendikleri maskeyi değiştirdiklerini belirten Ertuğrul, bu durumun son derece riskli olduğunu ifade etti. Bulunduğumuz pandemi döneminde çocuklar arasında da virüs dolaşımının söz konusu olabileceğine dikkat çeken Prof.Dr. Ertuğrul çocukların maske değişimi sırasında birçok virüsü birbirlerine bulaştırabileceğini, bunun yalnızca korona virüs olması gerekmediğini, aynı şekilde mevsimsel grip dediğimiz virüsleri de bulaştırabileceğinizi ifade etti. Maske aracılığıyla beta bakterisi olarak bilinen bademcik iltihabına sebep olan bakterinin de aynı şekilde bulaşabileceğini söyledi.

EN BÜYÜK SORUMLULUK ÖĞRETMENLERİN

Yüz yüze eğitime geçilmesiyle sorumluluğun büyük kısmının öğretmenlere düştüğünü söyleyen Prof. Dr. Ertuğrul, öğretmenlerin çocukların sosyal mesafe kurallarına uyup uymadıklarını kontrol etmesi gerektiğini, çocukların maske değişimi yapıp yapmadıklarını ve el hijyenlerine dikkat edip etmediklerini kontrol etmelerini gerektiğini ifade etti. Aynı şekilde ailelerin de çocuklarına renkli ve desenli maske almak yerine daha yüksek ve güvenilir koruma sağlayan cerrahi tip maske almaları gerektiğini söyledi.

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.