Çocuklarda İştahsızlık Halleri

Çocuklarda İştahsızlık Halleri

Çocuklarda yaşanan en büyük sorunlardan biri iştahsızlık halleridir. Çocuk sinirlenince yemez, canı istemez yemez, hiçbir sebep yokken bile yemez.

Çocuklarda yaşanan en büyük sorunlardan biri iştahsızlık halleridir. Çocuk sinirlenince yemez, canı istemez yemez, hiçbir sebep yokken bile yemez. Aslında çocukta iştahsızlık sebebi tamamen ruhsal ağırlıklıdır. Mesela annesine babasına kızmıştır, yemek yemeyerek aklınca onları cezalandırır. Ya da hastadır; bu dönemde canı istemediğinden yemek yemeyi keser. 

Sağlıklı bir insanın her 3 saatte bir acıkması söz konusudur. Eğer 3 öğün yemekten önce atıştırmalar yapılırsa iştah kesilmesi yaşanabilir. Aynı şey bir çocuk için de geçerlidir. Verilen atıştırmalıklarla çocuğun normal öğününden uzak tutacaktır. Bunların yanı sıra çocukta iştahsızlık halleri psikolojik yönden kaynaklı da olabilmektedir. Mesela ilgi görmek için, mesela küçük kardeşini kıskandığı için, mesela annesini ya da babasını kızdırmak için; bu meselalar hiç bitmez, çocuğun dünyasında liste uzadıkça uzar.

Ne Yapılmalıdır?

Çocukta iştahsızlık durumunun psikolojik ağırlıklı olduğu saptandığında hiç vakit kaybetmeden profesyonel destek alınması şarttır. Çocuğa zorla yemek yedirmek onu kusturur, zorlayıcı ve ısrarcı olmak bir sonuç getirmez. Diğer taraftan çocuk bazen sadece ilgi görmek için de bu yola başvurur; bu noktada telaşlanmadan ,belki birkaç saatlik açlığa izin vererek çocuğa da bu müsamahaya izin vererek karşılıklı soruna çözüm bulunabilir.

Çocuk her yaşta çocuktur; her yaşında ayrı bir güzelliği ve beraberinde getirdiği bir huyu vardır. Aslında çocuğun her yaşında farklı bir yaklaşımı ile karşılaşır. Önemli olan onunla bu durumu göğüslemek, onunla aynı adımları atmak, onunla kaliteli ebeveyn olmak gerekliliği bilincini taşımaktır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.