Çocuklarda Ağız ve Diş Bakımı

Çocuklarda Ağız ve Diş Bakımı

Çocuklarda ağız ve diş bakımı çocukluk döneminde alışkanlık haline getirilmesi gereken önemli bir konudur. Bakımsız kalan dişler çürümeye mahkûmdur.

Çocuklarda ağız ve diş bakımı çocukluk döneminde alışkanlık haline getirilmesi gereken önemli bir konudur. Bakımsız kalan dişler çürümeye mahkûmdur. Diş çürüklerini önlemek ve çocukların yetişkinlikte güzel ve sağlıklı dişlere sahip olması için yapılması gereken şeyler vardır. İşte çürüğe sebep olan faktörler ve buna engel olmanın birkaç yolu…

1- Süt Dişleri Hafife Almayın

Çocuklarda ağız ve diş bakımının önemi çok büyüktür. Ağız ve diş sağlığı hem genel sağlık problemlerine sebep olabilmekte hem de büyüdüğünde çocuğun sosyal hayatını olumsuz etkilemektedir. Çocuklara küçük yşta diş fırçalama alışkanlığının kazandırılması ileriki yaşlarda sağlıklı dişlere sahip olmasını sağlıyor. Süt dişler, genellikle 6 aydan sonra bebeklerin en alt damağından başlayarak ileriye doğru hepsinin tek tek çıkması ve üç yaşında tamamlanması beklenen dişlerdir. Ortalama bu dönemde 20 adet diş ağız içinde simetrik oluşur.

Süt dişler genel olarak önemsiz olarak görünse de bebeklikten ergenlik çağına kadar çocuklara eşlik eden dişlerdir. Yapısal olarak diğer dişlere göre farklıdırlar. Eğer çocuğun dişleri erkenden çürür ve düşerse, yanındaki dişler onun yerine kayarak henüz çıkmamış olan kalıcı dişlere engel olacaktır. Buda tedavi gerektiren bir durumdur. Çekilmediği taktirde de enfeksiyon kapıp hem altta kalan kalıcı dişin yapısına hem de çocuğa zararları olacaktır. Bu yüzden çocuklarda ağız ve diş bakımı, süt dişler için alışkanlık haline getirilmelidir.

2-Süt Dişlerde Çürük

Süt dişlerin yapısal olarak diğer dişlerden farklıdır. Bu nedenle daha erken çürümeye de müsaitlerdir. Çocuklar küçük olduklarından sıcak soğuk hassasiyetini, dişte ağrıyı erken yönetemezler. Ancak dayanılmaz hal aldığında ebeveynler durumu fark eder. Bu nedenle el becerisine ve merakına göre çocuklarda ağız ve diş bakımı öğretilmelidir.

3- Çocuklarda Çürük Nasıl Engellenir?

Bunun için yapılabilecek bir ilaç veya tedavi maalesef yoktur. Yapılabilecek en önemli şey çocuğa ağız ve diş sağlığının önemini anlatmak ve dişlerinin çürümemesi için sürekli fırçalanması gerektiğini öğretmektir.

4-Diş Fırçası ve Macun Seçimi

Çocuklarda ağız ve diş bakımı için diş fırçalama alışkanlığı kazandırırken diş fırçası seçimi doğru yapılmalıdır. Çocuğun ağız yapısına uygun büyüklükte bir fırça tercih edilmeli ve yumuşak ve kıllardan oluşan bir fırça tercih edilmelidir. Çocuklar diş macununu yutabileceğinden üç yaş altı için üretilen ‘yutulabilir macun’ kullanılmalıdır. Fırçaya nohut büyüklüğünde macun koymak, çocuk için yeterli olacaktır.

5- Çocuğa Nasıl Alışkanlık Kazandırılır?

*Banyoya beraber girip onunla beraber sizde dişlerinizi fırçalayın.

­*Ona rengârenk diş fırçaları ve macunları alıp, her fırçalamada ona seçim hakkı sunun.

*Diş fırçalama ağacı kurun. Her fırçalama sonrası ağaca işaret koyun.

*Süre tutun. Her fırçalamanın iki dakika sürmesine dikkat edin.

*Yapışkan özelliği olan şekerlerden alıp yedirin sonrasında aynadan dişlerini gösterin. Sonra da beraber dişlerini fırçalayın ve bembeyaz olan dişlerini görmesini sağlayın. Diş çürüğü hakkında hiçbir şey bilmeyen çocuğunuz, diş sağlığı açısından diş fırçalamanın önemini anlayacaktır.

Çocuklarda ağız ve diş bakımı hafife alınmamalıdır. Alışkanlık kazandırmaya çalışırken motive etmeli ve olabilecekleri sabırla anlatmalısınız. Yetişkin olduğunda sağlıklı dişlere sahip olduğunda, çocuğunuz size minnettar olacak…

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.