Çocuklar Neden Yalan Söyler?

Çocuklar Neden Yalan Söyler?

Çocukların geniş dünyasında yalan en çok başvurulan davranışlardan biridir. Kesin belli bir sebebi olmaksızın birçok çocuk yalan söylemekten çekinmemektedir. Bu durumda önemli olan kısın çocuğun yalan söylemesi değil neden yalan söylediğidir.

 

Çocukların geniş dünyasında yalan en çok başvurulan davranışlardan biridir. Kesin belli bir sebebi olmaksızın birçok çocuk yalan söylemekten çekinmemektedir. Bu durumda önemli olan kısın çocuğun yalan söylemesi değil neden yalan söylediğidir. Sebepleri göz önüne alınıp buna dikkat edilmesi halinde yalanın altından yatan gerçeğe çözüm bulmak kolay olacaktır. Öte yandan hangi sebeple söylendiği belli olmayan yalanlar çocuk için yaşamı boyunca bir sorun teşkil edebilmektedir. Bu içerikte yalan nedir? çocuklar neden yalan söyler? Çocukların yalan söylemelerine sebep olan şeyler nedir? gibi sorulara cevap bulacağız. Hazırsanız başlayalım.

Yalan Nedir?

Yalan bir yanılgı değildir. Kişi söylediği şeyin doğruluğu yansıtmadığını bilir ve buna inanmamasına rağmen söyler. Bu söylenen şey yalanın genel tanımı olsa da bir nevi kaçış yolu olarak da görülebilir. Kişinin yalan söylemesindeki en büyük sebep olaydan veya olacaklardan kaçış yoludur.

 

Çocuklar Ne Zaman Yalan Söylemeye Başlar?

cocugunuz-yalan-mi-soyluyor-1461056590-568.webp

Yalan her yaş için bir kaçış yolu olabilmektedir. Öyle ki bazı bebeklerin bile yalandan ağlaması aslında yalana girse de biz konuşmayı öğrenen veya öğrenemeye başlayan çocuklardan ölçü tutalım. Konuşmayı öğrenen veya yeni öğrenen bir çocukta yalan söyleyebilmektedir. Çeşitli faktörlere bağlı olarak artık dünyanın en basit işleyişini idrak etmeye başlayan her çocuk yalana başvurmaktadır. Burada önemli olan şey yalanın söylenmesi değil elbette yalanın neden söylendiğidir. Bu sebebi bularak çocuğun ileriki yaşlarına etki edebilecek olası sorunlara da çözüm bulunabilir.

 

Çocuklarda Yalan Söylemenin Sebepleri

Genel ölçüyü konuşmayı yeni öğrenmiş bir çocuktan alsak da bu yaşlarda yalanın bile idrak edilmediğini farz ederek yaş ortalamamızı biraz daha yukarda düşünelim. Dünyaya ayak uydurmaya çalışan çocuğun birçok sebepten ötürü kaçmak istediği bazı durumlarda başvurduğu yalan benliğinde bazı başka sorunlara da sebep olabilmektedir. Bir şekilde alışkanlık olması da göz önüne alınarak yalanın sebebine eğilmek önemle arz olunmalıdır. Şimdi bazı belli başlı yalan söylemeye iten sebeplerden bahsedelim;

  • Genellikle yalan söyleyen çocuk bir durumdan kaçma eğilimindedir.
  • Yalan söyleyen bir çocuğa bu yalanı söyleten bir diğer sebep kabul edilme olgusu.
  • Bazı çocuklar anne – babalarını veya diğer büyüklerini kandırmaktan hoşlanırlar.
  • Bazı çocuklarda fazlasıyla rastlanan durum yalanın oyun olarak görülmesidir.
  • Daha biliyor havasında olmak isteyen bir çocuk yine yalan söyleyebilmektedir.

Tüm bu maddeleri göz önüne aldığımızda asıl temelde yatan sebebin çocuğun ebeveyne karşı kendini daha güçlü gösterme çabası olabilmektedir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.