Çocuğu Okuyana Devlet Desteği! Sosyal ve Ekonomik Destek Yardımı Nedir?

Çocuğu Okuyana Devlet Desteği! Sosyal ve Ekonomik Destek Yardımı Nedir?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, çocukların temel ihtiyaçlarını ve gerekliklerini karşılayamayan ailelere destek vermeye devam ediyor. Çocuğu okuyana devlet desteği sayesinde ihtiyaç sahiplerinin gereklikleri yerine getiriliyor.

 

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, çocukların temel ihtiyaçlarını ve gerekliklerini karşılayamayan ailelere destek vermeye devam ediyor.  Çocuğu okuyana devlet desteği sayesinde ihtiyaç sahiplerinin gereklikleri yerine getiriliyor.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, çocuğu okuyan ailelere devlet desteği sağlamaya devam ediyor. Bu hizmete ise SED diğer bir adıyla Sosyal ve Ekonomik Destek Yardımı hizmeti adı veriliyor. Çocuğu okuyana devlet desteği bu sayede gerçekleşebiliyor. Günümüzde birçok aile bu yardımdan faydalanabiliyor. SED yardımı sayesinde ihtiyaçları giderebilmek mümkün. Fakat gerekli kriterleri karşılamak şart.

5c8e18ac45d2a06b40b2c2d1.jpg

Sosyal ve Ekonomik Desteği Nedir? SED Nedir?

Günümüzde birçok aile çocuğunun gerekli eğitim ihtiyaçlarını ve sosyal ihtiyaçlarını karşılayabilmek için devlet kuruluşlarından destek alabilmektedir. Yasal bir hak ve hizmet olarak sağlanan bu durum, oldukça avantaj yaratabilmekte, ihtiyaç sahibi ailelere destek olmaktadır. SED ödemeleri diğer sosyal yardımlardan farklı olduğunu unutmamakta fayda var. Hak sahibi olan çocuklara maaş bağlanması gibi bir durum olmadığını unutmamak gerek. Çocuğunun sosyal ihtiyaçlarını karşılayamayan ve yaşam konforları düşük seviyede olan kişilere verilen bir yardımdı.

5c8d539b45d2a09e0096876d.jpg​​​​​​​

Örneğin bir ailenin ekonomik koşullarını iyileştirme ve değiştirme sürecinde çocukların bakımı ve desteklenmesi ihtiyacı doğmaktadır. SED yardımı yani çocuğu okuyana devlet desteği de​​​​​​​ bu noktada devreye girmektedir. Aileler belirli konfor seviyelerini yükseltmelerinde ve gereklikleri yerine getiren kadar sosyal – ekonomik anlamda destek sağlanmaktadır. Bu sayede ihtiyaç sahibi olan yetişkin adayı çocukların yaşamlarında sorun yaratılmaz​​​​​​​.

​​​​​​​​​​​​​​75571-altmanset-001.jpg​​​​​​​

Çocuğu Okuyana Destek (SED) Başvurusu Nasıl Yapılır?

İhtiyaç sahibi olan bireyler gereklikleri yerine getirmek ve haklarını alabilmek için çeşitli araştırmalar içerisine girmektedir. Tarama motorlarından ‘’Çocuğu okuyana destek ve SED Başvurusu nasıl yapılır?’’ gibi aratmaktadırlar. İlk olarak İl Müdürlüğüne veya Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlüklerine şahsen başvurularını sağlaması gerekmekte​​​​​​​dir. Sonrasında gerekli olan belgeler ve bilgiler şu şekildedir:​​​​​​​

  • Dilekçe​​​​​​​
  • T.C Kimlik Numarası
  • Sağlık Raporu (duruma göre değişebilir)
  • Öğrenci Belgesi (duruma göre değişebilir)
  • İş-kur veya meslek kurslarına başvurunun gerçekleştiğine dair belge

Temel olarak çocuğu okuyana destek başvurusu sırasında bu bilgilere ihtiyaç olmaktadır. Aynı şekilde Sosyal ve Ekonomik Destek başvurusunda da bu bilgilere gerekebilmektedir. Yukarıda da belirtildiği gibi talep edilen belgeler, duruma ve koşula göre değişebilmektedir.

devletin-ogrencilere-verdigi-para-yardimi-2020-donemi-2.jpg​​​​​​​

Çocuğu Okuyana Destek Başvurusu Şartları

SED başvurusu diğer bir adıyla Sosyal ve Ekonomik Destek başvurusunda, ihtiyaç sahibinin gerçekten de gerekli ihtiyaçlarının tahlil edilmesi için detaylara bakılmaktadır. Bu detaylar koşula ve duruma göre değişebildiği gibi asıl amaç ihtiyaç sahibi tahlil etmektir.  Genel olarak çocuğu okuyana destek başvurusu şartları diğer bir adıyla Sosyal ve Ekonomik Destek şartları şu şekildedir:

  • Çocuk evi gibi sosyal hizmetler kuruluşunda hayatını sürdüren çocukların gerekli haklarına tabi olabilmesi için bakım tedbiri kararı verilmesi. Bunu biraz daha detaylandırmak gerekirse çocuğa verilecek olan desteğin kimlerin​​​​​​​ aracılığıyla gerçekleşeceği.
  • Bakım tedbiri kararı verilen fakat yaş sınırını tamamlayan sosyal hizmet kurumlarından ayrılan, iş veya meslek edinme kursuna devam eden gençlerin herhangi bir işe sahip olmaması. Bundan kaynaklı olarak da ihtiyaç sahibi duruma düşmeleri.
  • Olağandışı bir durumunda yaşanması – doğal afet, hastalık veya kaza gibi – bu süre zarfında da ihtiyaçlarının karşılanmaması.
  • Hayati noktada tehlike arz eden ve ameliyat gibi elzem durumları gerektiren koşulda sorumluğu altındaki çocuklara bakılmaması gerekmektedir.

Genel olarak Sosyal ve Ekonomik Destek başvuru şartlarının bunlar olduğunu söyleyebiliriz. Aynı zamanda okuyan çocuğu devlet desteği de bu kapsama girdiğini bilmekte fayda var.

 

sed-yardimi-16-9-1602146855-880x495-001.jpg

Okuyan Çocuğa Devlet Desteği Ne Kadar Sürede Sonuçlanır?

Okuyan çocuğa devlet desteği ne kadar sürede sonuçlanacağı birçok kişinin merak ettiği hususlardan birisidir. Çocuğu okuyana ve ihtiyaç sahibi olan çocuklara verilecek destek başvuru sonucu, değişmektedir. Başvuru yoğunluğu, çalışan sayısı ve kurumun sizlerden talep edeceği ek belgelere göre bu süre 5 ila 30 gün arasında değişebilmektedir.

annelere-2020de-yapilacak-destek-odemeleri-7500-tlyi-buluyor.jpg​​​​​​​

Başvuru gerçekleştirdiğiniz il/ilçe de bu noktada oldukça önem taşımaktadır. Çünkü başvurular memurlar tarafından bire bir incelenmektedir. Yani başvuru yoğunluğunun son derece önemli olması ve süreyi uzatıp / kısaltması gibi durumlar olabilmektedir.

Çocuğu Okuyana Ne Kadar Destek Verilir?

Sosyal ve ekonomik hizmetlerden destek alacak birçok kişinin merak ettiği sorulardan birisinin de bu olduğunu söyleyebiliriz. İlk olarak verilecek destek, ihtiyaç sahibi olan kişinin durumuna göre değişebilmektedir. Küçük bir örnek vermek gerekirse, çocuğun yaşı, eğitim durumu ve koşulları verilecek olan destekte son derece önemlidir.

sosyal-ve-ekonomik-destek-hizmeti-sed-nedir-v1-930x500-001.jpg

Bunların yanı sıra olağandışı koşullarda çocuğu okuyana bireylere verilecek destek yüksek olabilmektedir. Yukarıda da belirtildiği gibi başvuru yapan kişinin ve çocuğun koşullarına göre belirli bir ücret ödenmektedir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.