Çin’de “Monkey B’ Virüsü Can Aldı!

Koronavirüs salgının çıkış noktası olan Çin’de yeni bir virüsün ortaya çıktığı açıklandı.

2019 yılında koronavirüs salgınının patlak verdiği Çin’den bir virüs haberi daha geldi. Başkent Pekin’de bir veterinerin testlerinin pozitif çıkması gündeme gelen ‘Monkey B’ virüsü can aldı. 53 yaşındaki veterinerin hayatını kaybettiği açıklandı.

1 Ay Sonra Nörolojik Semptom

Veteriner hekimin geçtiğimiz mart ayında, ölen iki maymunu incelediği ve sonrasında BV virüsüne yakalandığı belirtildi.

Ayrıca veteriner hekimin kusma ve bulantı gibi semptomlar gösterdiği ifade edildi.

Veteriner semptomları ve şikayetleri sonrasında farklı hastanelerde tedavi altına alındı ancak 27 Mayıs’ta hayatını kaybetti.

Virüs Testi Pozitif

Araştırmacılar hastalığı tanımlayabilmek için veteriner hekimden nisan ayında burun sürüntüsü, omurilik sıvısı ve plazma gibi bir takım örnekler aldı.

Örnekler Çin Ulusal Viral Hastalık Kontrol ve Önleme Enstitüsünde RT-PCR testlerine sokuldu ve BV virüsünün pozitif çıktığı açıklandı.

Hayvan Bakım Personelleri İçin Bir Tehdit

Veteriner hekimle yakın temasta olduğu düşünülen tüm yakınlarına test yapıldı ve ancak yakınlarının testi negatif çıktı. İlgili virüsün başta veteriner hekimler ve laboratuvar araştırmacıları için tehdit olabileceği belirtildi.

Monkey B Virüsü Nedir?

Deride kabarcıklara neden olan bir tür hastalıktır. Maymunlar, sincaplar, sıçanlar ve küçük memeliler bu hastalığa neden olmaktadır.