Çin Aşısı Nedir? Çin Aşısının Yan Etkileri Nelerdir?

Çin Aşısı Nedir? Çin Aşısının Yan Etkileri Nelerdir?

Günümüzde ismi sıkça duyulan Covid-19 hastalığının yaygınlaşmasıyla birlikte, birçok ülke aşı çalışmalarına başlamıştır.

Günümüzde ismi sıkça duyulan Covid-19 hastalığının yaygınlaşmasıyla birlikte, birçok ülke aşı çalışmalarına başlamıştır. Dünya Sağlık Örgütü’nün onayıyla birçok aşının onayı gerçekleşmiştir. Gönüllü insanlarda denemesi yapılan aşı ile ilgili birçok tez ortaya atılmıştır. Bunların arasında aşının yan etkileriyle ilgili de sonuçlar ortaya çıkmıştır.

Covid-19 Nedir?

Covid-19, Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan bir tür virüstür. Bunun yanı sıra birçok kaynakta Solunum yolu rahatsızlığı veya zatürreenin bir çeşidi olarak da geçmektedir.  İlk vakanın 31 aralıkta Çin’de ortaya çıktığı bilinmektedir. Çin’in Wuhan kentinden tüm dünyaya yayılan virüs, dünyayı paniğe sarmıştır. Covid-19’un tam olarak ne olduğu, nasıl tedavi edildiği, neyin sebep olduğu bilinmemektedir. Bununla birlikte dünyada pek çok ülke Covid-19 hastalığı ile ilgili çalışmalara ve aşı üretmelere başlamıştır.

2019 yılının son çeyreğinde ortaya çıkan bu hastalığın tedavisi günümüze kadar bulunamamıştır. Ancak bazı hafifletici çözümlemeler ileri sürülmüştür. Türkiye’de Favicovir koronavirüs ilacı ile evde tedavi edilmek de mümkündür. Favicovir ilacını kullanan bazı vatandaşlar, ilacı içtikten sonra durumun daha kötüye gittiğini ileri sürmüşlerdir ancak durum öyle değildir. Koronavirüsün yüksek ateşte yaşam alanı bulamadığını savunan uzmanlar, virüsün ateş ile öleceğini bildirmişlerdir.

Favicovir adlı ilacı kullanan vatandaşlarda ise sıtma ile birlikte ateş çıkması görülmektedir. Burda ateşin çıkması, virüsün vücuttan bir an önce atılmasıyla ilgilidir. Birçok insan, Koronavirüs’ün nasıl çıktığını, nasıl yayıldığını, tedavisinin nasıl gerçekleşeceğini bilmemesinden dolayı, ilaçlara ve aşılara karşı temkinli yaklaşmaktadır. Ancak uzmanlar, geçmiş hastalıklardan edindiği tecrübelerle birtakım ilaçları ön plana sürmektedir. Bunun yanı sıra Koronavirüsün, zatürree ve soğuk algınlığı gibi hastalıkların belirtilerinden göstermesinden dolayı birçok ilaç ve aşının bu yönde ilerletildiği öne sürülmüştür.

Covid-19 Salgını Artıyor mu?

Covid-19, soğuklarında gelmesiyle birlikte tekrardan öldürücü etkisini göstermiştir. Kış mevsiminde artan salgınla birlikte birçok hastalık da görülmektedir. Bunun yanı sıra zatürree, grip, bronşit, soğuk algınlığı bu hastalıkla birlikte görülmektedir.

Yaz mevsiminde insanların yazlık, kışlık değişimi yapması sebebiyle ülke içi veya dışı göçler olmuştur. Bu göçlerin oluşumuyla salgının artışı her geçen gün artarak ilerlemiştir. Bunun yanı sıra maske kullanımının doğru ve uygun kullanılmaması sebebiyle birçok kişi taşıyıcı durumunda kalmaktadır.

Taşıyıcı hastalar ise, vücutlarında ağır semptom bulunmayan ancak gittikleri ve bulundukları her yerde taşıma özelliği göstermektedir. Kimi hastalar Koronavirüse karşı bağışıklılık kazanırken, kimi hastalar ağır şartlar altında bu hastalıkla savaşmaktadır. Koronavirüs hastalığını hafif geçirmek için uyku düzen, beslenme düzeni ve bulunan ortamın vücut ısısına uygun olması gerekmektedir. Covid-19, Türkiye’de ise 11 Mart 2019 tarihinde görülmüştür.

Salgının başlarında Türkiye, diğer ülkelere kıyasla, salgını hafif geçirmiştir. Yaz aylarında ölüm ve vaka sayısının azalmasıyla başarılı olunmuş fakat soğukların tekrardan gelmesiyle salgın daha güçlü şekilde ilerlemiştir. Salgının hafif seyri için maske, mesafe, dezenfekte kuralına uyulması gerekmektedir. Bunun yanı sıra Türkiye koronavirüs kapsamında birçok tedbir kararları açıklamıştır. Bu tedbirler arasında, Eğitimin uzaktan olması, 21.00 – 05.00 saatleri arasında sokağa çıkma yasağı uygulaması, restoranların paket sistemine geçmesi gibi birçok önlemler alınmıştır.

Covid-19 İçin Aşı Çalışmaları Devam Ediyor mu?

Covid-19 hızla ilerlemektedir. Bu ilerleyişle birlikte dünyada birçok aşı çalışmaları devam etmektedir. Ancak aşıların güvenirliği, tedavi etkisi, fiyatlandırma konusu henüz netlik kazanmamıştır. Günümüzde aşıları denenmiş ve olumlu sonuç almış üç ülke bulunmaktadır. Bunlar, Rusya, Almanya ve Çin’dir.

Aşıların ilk aşamasında, Çin aşısı birçok gönüllü insan üzerinde denenmiş ve sonuçları olumlu çıkmıştır. Ancak Korona virüsün sürekli değişim geçirerek mutasyona uğraması aşıların seyrini ve insan üzerindeki etkisini değiştirmektedir. Rusya’da üretilen Sputnik-V aşısı da gönüllülerde denenmiştir. Ancak sonuç istenildiği gibi çıkmamıştır. Rusya Başkanı Vladimir Putin, geliştirmiş oldukları aşının, kendi kızında denendiğini belirterek aşının güvenini sağlamaya çalışmıştı ancak gönüllüler üzerinde denenen aşı, gönüllülerin virüs kapmalarını engelleyemedi.

Çin Aşısının Görülen Yan Etkileri

Çin aşısının üretimi son derece hızla ilerlemeye devam ediyor, birçok ülke sipariş sayısını dahi açıklamıştır. Bununla birlikte Kore İşçi Partisi Başkanı Kim Jong Un’un da aşı olduğu ileri sürülmüştür. Ancak aşı denenmiş gönüllü kişiler üzerinde birtakım yan etkiler göstermiştir. Bu yan etkiler arasında ateş, kusma, bulantı, sıtma rahatsızlıklarının olduğu saptanmıştır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.