Çin aşısı ne zaman gelecek? Çin aşısı ne kadar etkili? Fahrettin Koca aşıyla ilgili merak edilenleri paylaştı

Çin aşısı ne zaman gelecek? Çin aşısı ne kadar etkili? Fahrettin Koca aşıyla ilgili merak edilenleri paylaştı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu Toplantısı'nın ardından Çin aşısının Türkiye'ye ne zaman geleceğini ve ne kadar etkili olduğuna dair detayları paylaştı. Koca ayrıca Covid-19'un mutasyona uğrayan yeni türü hakkında da bilgileri paylaştı.

Bilim Kurulu'nun ertelenen toplantısı dün saat 17:00'de başladı. Toplantının sona ermesinin ardından Sağlık Bakanı Fahrettin Koca basın mensuplarının sorularını cevapladı. Çin'in Sinovac şirketine ait aşıların ne zaman geleceğini açıklayan Fahrettin Koca, bu aşıların Türkiye'deki çalışmalarında elde edilen verileri de paylaştı.

ÇİN AŞISI TÜRKİYE'YE NE ZAMAN GEELCEK?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Çin'den sipariş edilen aşıların 28 Aralık günü Türkiye'ye geleceğini söyledi. Koca, ilk aşamada, başta sağlık çalışanları olmak üzere 9 milyon vatandaşın aşılanacağını açıkladı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, aşılama işlemlerinin zorunlu olmadığını ancak ikna yoluyla çok sayıda vatandaşın aşılanması gerektiğini söyledi.

ÇİN AŞISI NE KADAR ETKİLİ? 

Sinovac şirketine ait koronavirüs aşılarının Türkiye'deki çalışmaları hakkında bilgi veren Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Serhat Ünal, aşının %91,25 oranında etkili olduğunu söyledi.
Aşının Türkiye'deki çalışmalarının 14 Eylül'de başladığı belirtilirken bu oranın ilerleyen günlerdeki çalışmalarda artabileceği, gönüllülerde yorgunluk, baş ağrısı ve aşı yapılan bölgede ağrı haricinde bir yan etki olmadığı açıklandı.

MUTASYON SONUCU OLUŞAN YENİ TÜR TÜRKİYE'DE GÖRÜLDÜ MÜ?

Türkiye'de de mutasyona uğrayan virüslerin olduğunu söyleyen Fahrettin Koca, bulaş hızının daha yüksek olduğunu daha önce de söylediklerini belirtti. Koca, İngiltere'dekine benzer bir virüsün Türkiye'de henüz tespit edilmediğini açıkladı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.