Cilt Tipini Öğrenme Yolu!

Kozmetik ürünlerinde belirleyici olan kişinin cilt tipidir. Cilt tipine uygun olmayan ürünler kullanılması bazen istenilen sonuçları vermeyebilir. Peki, cilt tipi nasıl öğrenilir? İşte detaylar…

Cilt tipi kişiden kişiye farklılık göstermektedir. Cildin sebum sağlama potansiyeli bu farklılığın sebebi olarak gösterilebilir. Sebum doğal olarak salgılanmaktadır, bundan dolayı cilt tipi değişiklik göstermektedir.

Cilt Tipleri Nelerdir?

Normal: Sebum oranının dengeli olduğu cilt tipleridir. Yaşlanma belirtilerini diğer cilt tiplerine göre daha geç gösterirler aynı zamanda pek sorun çıkarmazlar. Canlı ve parlak bir görünüme sahiptir.

Kuru: Bu cilt tipinde sebum oranı oldukça düşüktür. Soyulmanın yanı sıra sık sık pullanma da görülmektedir. Oldukça hassas bir yapıya sahip olmasından dolayı çabuk kızarabilir, kırışıklık yapmaya meyilli bir cilt tipidir.

Yağlı: Sebum oranının yüksek olduğu cilt tipidir. Akne ve sivilce çıkma olasılığı diğer cilt tiplerine göre daha yüksektir. Düzenli bir şekilde aksatmadan bakım yapılması son derece önemlidir.

Karma: En yaygın görülen cilt tipidir, yüzün bir bölümü yağlı diğer bölümü kuru olabilir. Bu cilt tiplerinde çene bölgesi ile burun bölgesi çabuk yağlanır.

Cilt Tipi Nasıl Öğrenilir?

Kağıt Yöntemi: Makyaj üzerindeki parlaklığı gidermek için kullanılan yağ kontrol kartları cilt tipinizi öğrenmenizde size yardımcı olacaktır. Eğer bu kağıt yoksa tek katlı bir tuvalet kağıdı da yeterli olacaktır.

Bu kağıtları iki parçaya ayırın, yüzünüzü güzelce yıkadıktan sonra kağıtları yüzünüze yapıştırın. 20 dakika kadar beklettikten sonra çekin, kağıtlardaki yağ oranı eşit ve fazlaysa yağlı bir cildiniz var demektedir.

Alın bölgesindeki kağıt, yanak bölgesindeki kağıda göre daha yağlı ise karma, kağıtlarda bir yağlanma yoksa ve cildiniz gerginse bu durum kuru cilt yapısına sahip olduğunuzu işaret etmektedir.