Cilt Bakımında Gece Rutini!

 Gün içinde cildimiz toz, yağ ve makyajın esiri olur. Buna bir de günün yorgunluğu eklendiğinde iyice ağırlaşarak enerjimizin düşmesine bile neden olabilir.

Düzenli bakım sayesinde cildimiz beslenir, onarılır, temizlenir ve ışıldar. Ayrıca yaşlanma belirtilerinin gecikmesi ve azalması açısından da oldukça faydalıdır. Cilt bakımının yapılacağı en doğru zaman ise gecedir. Tüm gün gözenekler içinde biriken kir kalıntıları, yağ ve makyajın yatmadan önce temizlenmesi ve cilde gerekli bakımın uygulanması mantıklı olacaktır. Cilde uygulanan ürünler iyice emilir ve etkisini gösterir. Her sabah yeni güne ipeksi bir cilt ile günaydın demek de mutluluk vericidir. Peki uyku öncesi cilt bakımı neden bu kadar önemlidir?

 Uyku Öncesi Cilt Bakımı Neden Gerekli?

  Uykudan önce cildin temizlenmesi, ileride yaşayacağınız problemleri önleme konusunda da gereklidir. Pürüzsüz bir cildin anahtarı düzenli ve doğru yapılan cilt bakımında gizlidir. Cilt kendini geceleri daha çok yenileme özelliğine sahiptir. Uyumadan önce yapılan bakım sayesinde cildin kalitesi artar ve nemlenme sayesinde büyük bir fark ortaya çıkar. Hücreler gece boyunca canlıdır. Yapılan bilimsel araştırmalara göre de cilt fonksiyonları akşam saatleri itibari ile daha hızlı şekilde çalışmaya başlar. Gece süresince kan dolaşımı oldukça hareketlidir. Sabaha doğru ise cilt fonksiyonları yeniden yavaşlar. Bu nedenle cildimiz için en uygun bakım zamanı gece saatleridir. Bakım yapılırken sıralamanın düzgün olması da fayda sağlaması açısından önem taşır.

 Cildinizi Temizleyin

 Öncelikle cildimizi, tüm gün biriken kir, makyaj ve yağdan arındırmamız gereklidir. Herkesin cilt tipi farklı olduğundan ona uygun bir ürün seçmekte fayda vardır. Özellikle hassas cilt tipine sahip olan kişilerin sert kimyasallar içeren ürünleri tercih etmemesi gereklidir. Sabun, yüz temizleme köpüğü ya da jeli kullanılarak günlük temizlik yapılabilir. Yüz biraz ıslatılarak yeterli miktarda temizlik ürünü alınır ve oval hareketler ile masaj yapılarak uygulanır. Bu aşamada yüz temizleme cihazlarından da faydalanılabilir. Özellikle titreşimli olan yüz temizleme cihazları günlük cilt bakımı rutininde yerini alabilir.

 Ölü Hücrelerden Arındırın

Ciltteki ölü hücrelerin uzaklaşması için uygulanacak en önemli adım peeling işlemidir. Kuru ve hassas ciltler için peeling çok uygun olmasa da karma ve yağlı cilde sahip olan kişiler için gereklidir. Ciltteki toksik maddelerin yok olması için peeling işlemi oldukça faydalıdır. Bu işlem için kozmetik ürünler yerine evde hazırlanan doğal karışımlara da başvurulabilir. Haftada 2-3 defa peeling yapmak yeterli olacaktır. Peelingin doğru şekilde uygulanması ile cilt üzerini kaplamış olan ölü hücrelerden oluşan bariyer ortadan kalkmış olur. Bu sayede alt katmanlarda yer alan yeni cilt hücreleri gün yüzüne çıkar. Nemlendirici kremlerin cilde daha iyi işlemesi adına peeling işlemi önemli bir yere sahiptir.

 Gözeneklerinizi Sıkılaştırın

 Peelingten sonra yapılması gereken işlem tonik uygulamasıdır. Ciltteki gözeneklerin sıkılaşması ve kirin tamamen deriyi terk etmesi açısından tonik uygulaması yapmak önemlidir. Tonik ürünleri antiseptik özelliklere sahip olduğundan cilt üzerinde kire dair ne varsa yok eder. Yüzün kaba kiri temizlendikten sonra dezenfekte edilmesi amacıyla cilde uygulanmalıdır. Böylece derinlemesine bir cilt temizliği tablosu ortaya çıkmış olur.

Güzelce Nemlendirin

 Nemlendirici krem ve losyonların içeriğinde vitaminler ve antioksidan vardır. Çeşitli bitkisel katkılar da içerebilen nemlendirirler sayesinde nemini kaybeden cilt yeniden yumuşacık olur. Bir cildin güzel görünebilmesi için ilk kural temizlenmesi, ikinci kural ise nemlendirilmesidir. Cilt için temel bir ihtiyaç olan nemlendirme ihmal edildiği zaman kuruma, yaşlanma belirtilerinin ve kırışıklıkların oluşması durumu ortaya çıkabilir. Cildi yumuşatma ve su ihtiyacını karşılama bakımından oldukça önemlidir. Cilt genelde dış etkenlerden de olumsuz yönde etkilenir. Bunun önüne geçebilmek için de nemlendirme yapmak gerekli bir önlemdir.

 Göz Çevresi ve Dudak Bakımı

 Yaşlanma belirtilerinin en çok ön planda olduğu bölge göz çevresidir. Ancak bu belirtilerin azaltılması ve yavaşlatılması günlük olarak uygulanabilecek anti-aging kremler sayesinde mümkündür. Yaşınıza ve beklentinize yönelik olarak üretilmiş olan pek çok göz çevresi bakım kremleri bulunmaktadır. Göz çevresi bakımı kadar dudakların nemlendirilmesi de önemlidir. Gece yatmadan önce dudaklara nemlendirici sürerseniz sabah uyandığınızda yumuşacık ve pürüzsüz olduklarını görürsünüz. İnce bir deriye sahip olan göz çevresi cildin en hassas bölgelerinden biridir. Göz çevresinde parlak bir görünüm elde etmek için uygun kremler ya da nemlendiricilerin tercih edilmesi önemlidir.

 Cilt bakımının en iyi şekilde sonuç verebilmesi için aksatılmadan düzenli şekilde uygulanması gereklidir. Cildin kendini yenileyebilmesi ve her zaman canlı görünebilmesi doğru ürünler ile mümkündür. Bu nedenle tercih edilecek ürünlerin mutlaka içerikleri kontrol edilmeli ve cilt türüne uygun olmalarına dikkat edilmelidir. Her gece alışkanlık haline getirilecek olan cilt bakımı rutini sizin için daha eğlenceli olabilir. Müzik eşliğinde yüzünüzü kirlerden arındırmak, peeling ya da krem uygulamaları yapmak sadece cildinizi rahatlatmakla kalmayacak, günün tüm yorgunluğunu da alıp götürecektir.