Çift Cinsiyetçilik Nedir?

Çift Cinsiyetçilik Nedir?

Bu içerikte bahsedeceğimiz kimilerince sadece efsane olarak bilinen bir gerçeklik olacak. Çift cinsiyetçilik bir efsane olmanın ötesinde her şey gibi oldukça gerçektir.

 

 

Bu içerikte bahsedeceğimiz kimilerince sadece efsane olarak bilinen bir gerçeklik olacak. Çift cinsiyetçilik bir efsane olmanın ötesinde her şey gibi oldukça gerçektir. İkiz bebek sahibi olmak kadar olası olan bu durum kimilerince ağza bile alınamayacak kadar yalan gelse de yaşamın bilinen bir gerçeğidir ve sayısız örneklerle de gösterilebilmektedir. Tıptaki ismi hermafroditizm olarak geçen çift cinsiyetçiliğe dair bazı bilgileri içeriğimizde bulacaksınız. Hazırsanız bir efsane olarak görülen bu gerçeğe bakalım.

hermafrodit2.jpg

Çift cinsiyetli olmak birçok insan için olanaksız gibi dursa da oldukça olağan bir durumdur. En eski yunan kaynaklarında da bulunan çift cinsiyetçilik Yunan mitolojisinde de oldukça işlenmiştir. Kişi de her iki üreme organının da izlerinin veya kendilerinin olduğu bu çift cinsiyetçilik durumunda cerrahi müdahale daha kişi bebekken yapılmaktadır. Etik olarak doğruluğu ve yanlışlığı tartışılan bu konuda henüz kişileri tatmin edecek bir olgunluk çıkmamış olması da yine bu konuyu bir efsane haline getiren etkenlerden biri olmaktadır.

Çift cinsiyetçiliği biraz daha ayrıntılı anlatmak gerekirse; doğan yeni insanda peni ve vulva görünmektedir. Penis gerekli gelişimde olmayabilir veya vulva açıklığı sağlıklı bir organ olarak görünmeyebilir. Bu gibi durumlarında yaşandığı hermafroditizmde her iki üreme organı da gelişmiş olarak da görülebilmektedir.

hermafrodit-resim-600x280.jpg

Kişinin kadın üreme organı ve erkek üreme organına ikisine birden sahip olması ile birlikte görünen bu durum bir hastalık olarak kabul edilmemekle birlikte hormon testlerine tabi olmaktadır. Hormon testleri sonucu kişinin hangi cinsiyete yatkın olduğu veya hormonal olarak hangi cinsiyete sahip olacağı bu sonuçla belirlenmektedir.

Bazı durumlarda gelişen üreme organı ile kişinin hormon dengesi tam tersi durumda da olabilmektedir. Bu gibi durumlarda hormon tedavisine başlayan uzmanlar buna bağlı olarak kişinin her iki üreme organından birini alması üzerine bir işleyiş devrededir. Kimilerince etikliği halen tartışılan ve tartışılmaya devam eden kişiden bağımsız olarak belirlenen cinsiyet operasyonunun gelecekte nasıl bir işleyiş haline geleceği ise önümüzdeki yıllar gösterecektir. Henüz çok az insanın bildiği bu gerçek fark edildikçe buna dair argümanlarda bu bağlamda gelişmeye devam edecektir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.