Şekersiz  Çay İçmenin Faydaları! Öğrenince Şok Olacaksınız!

Şekersiz Çay İçmenin Faydaları! Öğrenince Şok Olacaksınız!

Türkiye’de kişi başı çay tüketimi yılda 5 kiloya kadar çıkabiliyor. Bu verilerle Dünyada en çok çay tüketilen bölge, Türkiye oldu. Uzmanlar şekersiz çay içmenin faydalarını sıraladı. Şekersiz çayın faydaları ise oldukça geniş olması dikkat çekti.

 

Türkiye’de kişi başı çay tüketimi yılda 5 kiloya kadar çıkabiliyor. Bu verilerle Dünyada en çok çay tüketilen bölge, Türkiye oldu. Uzmanlar şekersiz çay içmenin faydalarını sıraladı. Şekersiz çayın faydaları ise oldukça geniş olması dikkat çekti.

Türkiye dendiğinde akla ilk gelen ürünlerden birisi de çaydır. Çay, Türkiye bölgesinde en sık tüketilen içeceklerden birisidir. Uzmanlar bu denli yoğun tüketilen çaylar için birçok araştırma gerçekleştirdi. Bilindiği üzere çay şekerli ve şekersiz olmak üzere tüketilebiliyor. Türkiye’de yaşayan bilim insanları ise şekersiz çayın insan vücuduna nasıl bir etkiye sahip olduğuna ve şeker çayın faydalarının neler olduğuna dair araştırmalar yaptı. Yapılan araştırmalar ve paylaşılan verilerle şekersiz çayın insan sağlığına faydası şu şekilde:

  • Böbreklere Faydalı

Şekersiz çayda ilk dikkat edilen detay, böbreğe faydalı olmasıdır. Bünyesinde barındırdığı reofilin ve teobromin maddeleri sayesinde böbrekler çok daha güçlü bir şekilde çalışabilmektedir. Diyabet diğer bir adıyla şeker sorunu yaşayan bireylerin doğal yollar ile şeker tüketmemeleri de son derece önemli. Tatlandırıcı kullanmakta olan diyabet hastalarının güvenli markaları temin ederek kullanmaları gerektiğinin altını çize uzmanlar, hiç kullanmanın daha faydalı olduğunu belirtti.

0x0-cayi-sekersiz-ictiginizde-vucudunuzda-olan-inanilmaz-degisimler-1522936213397.jpg

  • Kilo Alımını Engeller

Şekersiz çay doğrudan olmasa da dolaylı yollar üzerinden kilo alımını engellemektedir. Bilindiği üzere kilonun en büyük dostu şekerdir. Yılda 5 kiloya yakın çay tüketen birisi beraberinde onlarca kilo fazla şeker tüketmektedir. Bundan kaynaklı olarak şekersiz çay içmek doğrudan kilo alımının önüne geçmese de dolaylı yollar üzerinden kilo verimini sağlamaktadır.

  • Bağırsak Sağlığına İyi Gelir

Siyah çayda bulunan polifenoller sayesinde bağırsağa oldukça fayda sağlanabilmektedir. Keza şekersiz çay içmek doğrudan bu detayı beslemekte ve faydasını artırabilmektedir. Bunların yanı sıra siyah çayda zararlı maddeleri öldüren ve sindirim sistemine avantaj sağlayan antimikrobiyal özellikler bulunmaktadır.​​​​​​​

​​​​​​​1520490619-e2qb-cover.jpg​​​​​​​

  • İnme Riskinin Azaltılmasına Yardımcı Olur

Şekersiz çay içmek inme riskinin azaltılmasına doğrudan yardımcı olabilmektedir. Siyah çay üzerinden bulunan besinler sayesinde bunlar sağlanabilmektedir. 10 yıldan daha uzun süre süren bir çalışmada yaklaşık 75 bin kişi üzerinde çalışmalar yapılmıştır. Şekersiz çayı fazla içen bireyler, içmeyenlere göre %32 daha az düşük inme riskine sahip oldukları belirlenmiştir.​​​​​​​

  • Kalp Sağlığına İyi Gelir

Şekersiz siyah çay, kalp sağlığı için flavonoid adı verilen antioksidan grubuna katkı sağlamaktadır. Flavonocidler sebze, meyve, kırmızı şarap ve bittir çikolatada da bulunmaktadır. Yüksek tansiyon, kolesterol, trigliserit gibi alanlara da fayda sağlayabilmektedir. Bu noktalardan bakıldığında şekersiz çay içmek son derece sağlıklıdır.

s-325f712a46d331072ffe28435462717a4d4b8fa8.jpg​​​​​​​

Şekersiz Çay İçmemek İçin Doğru Zaman

Uzmanlar dengeli şeker kullanımı her alanda ve her noktada önermektedir. İnsan sağlığına olan birçok etkisi sayesinde oldukça avantaj sağlamaktadır. Bilindiği üzere çay başlı başına bir etkili doğal içecektir. Fakat içeceği tüketirken şeker atmak, etkisini zayıflatmaktadır. Eğer ki şeker kullanımı minimum şekilde gerçekleşirse oldukça avantaj sağlayacaktır. Uzmanlar kısa bir süre içerisinde şekersiz çaya geçiş yapmanın son derece önemli olduğunu belirtiyor. Sizlerde sağlığınız için etkin bir adım atarak, şekersiz çay tüketimini sağlayabilirsini.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.