Büyük Değişim..! SGK, SSK, bağkur, emekli, memur, işçi milyonlarca insanı kapsıyor!

Büyük Değişim..! SGK, SSK, bağkur, emekli, memur, işçi milyonlarca insanı kapsıyor!

Emekli, işçi, memur, esnaf milyonlarca insanın senelerdir bekliyordu ve şimdi gerçekleşiyor.SSK, bağkur, emekli,işsizler,kadınlara gelen müjdeli haber. SGK da değişiklik yapılıyor. Çalışanların uzun zamandır talep ettiği önemli düzenlemeler gün yüzüne

 

Emekli, işçi, memur, esnaf milyonlarca insanın senelerdir bekliyordu ve şimdi gerçekleşiyor.

SSK, bağkur, emekli,işsizler,kadınlara gelen müjdeli haber. SGK da değişiklik yapılıyor. Çalışanların uzun zamandır talep ettiği önemli düzenlemeler gün yüzüne çıkıyor. İlk kez resmi belgelendi. Kadınların sigortalı çalışmaya başlamadan önce ki doğan çocukları için doğum borçlanması , düşük maaşlarla çalışanlar için söz konusu olan çalıştıkça emekli maaşının azalmasının önlenmesi ve işsizlik ödeneği alınan zamanlar için borçlanma fırsatı tanınması gündeme geldi. Düzenlemenin detaylar;

1-002.jpg

 Cumhurbaşkanlığı Strateji Bütçe Başkanlığı, 2019-2023 senesini kapsayan 11. Kalkınma Planı Sosyal Güvenlik Sisteminin Sürdürülebilirliği Özel İhtisas Komisyonu Raporu yayımlandı. Raporda, plan zamanında sosyal güvenlik sistemine dair hedef ve uygulama stratejilerine de değinildi.

Rapordaki hedef ve stratejilerin bir bölümü 11. Kalkınma Planı’da taşınırken, sigortalı olmadan doğan çocuklar için doğum borçlanması fırsatı tanındı. Çalışmaya devam ettikçe azalan emekli maaşı yönteminin değiştirilmesi ve işsizlik maaşı sürelerine borçlanma fırsatı gibi planda yer verilmesi de gündemde. Bunlarla birlikte planda yer verilmeyen özel ihtisas komisyonu raporunda yer verilen yurt dışı borçlanmaların zorlaştırılması ve maliyetinin yükseltilmesine ilişkin düzenleme geçen sene ikinci yarısında sunuldu. Rapor, kamuoyunda büyük bir talepte bulunan söz konusu düzenlemeler ilk olarak resmi bir belgede bulunması önem taşıyor.

 SİGORTALI OLMADAN ÖNCE DOĞUM BORÇLANMASI HAKKI 

4/A, 4/B VE 4/C’li bayanlar , sigortalı çalışmaya başladıkları dönemden sonra dünyaya gelen çocukları için doğum borçlanmasında bulunabilirler. Her bir çocuk için 2 sene olmak üzere 3 çocuk için 6 sene kadar borçlanma fırsatından, sigortalı olmadan çalışmaya başlamadan önce dünya gelen çocuklar için yararlanma fırsatı sunuldu. Habertürk sunucusu Ahmet Kıvanç’ın sunduğu haberde ilk defa resmi belgeye girdiği bildirildi.


 Sunulan rapora göre, bayanların sigorta başlangıçlarından önce doğumlara ilişkin zamanları belli bir üst sınırı geçmemesi ve sigortalı tescil tarihinden geriye götürülmek biçimiyle borçlanmalarına fırsat verilerek sosyal güvenlik sistemine girişleri sağlanacaktır.

ÇALIŞTIKÇA AZALAN EMEKLİ MAAŞINA ÇÖZÜM 

Emekli maaşı hesaplamalarında kullanılan parametreler gündemde kalmayı teşvik eden ve çalışma zamanı uzadıkça emekli maaşını yükseltecek şekilde düzenleme yapılacak. Emeklilik sisteminden erken çıkışı önlemek için sitemden ortalama çıkış yaşı 52 ve sonrası için sigortalıların çalışmasını özendirmek amacıyla emeklilik parametreleri elden geçirilecektir. Böylece çalışma zamanı uzadıkça emekli maaşının düşmesi engellenecek.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.