Burun Bakımı ve Temizliği Nasıl Yapılır?

Burun Bakımı ve Temizliği Nasıl Yapılır?

Burun insanın beş duyu organından bir tanesidir. Koku ve doğru nefes alımını sağlayan hayati organ olan burnun bu anlamda bakıma ihtiyacı olabilmektedir. Dikkatli ve doğru bir burun bakımı ile temizliği sizi daha sağlıklı bir insan haline getirecektir.

 

 

Burun insanın beş duyu organından bir tanesidir. Koku ve doğru nefes alımını sağlayan hayati organ olan burnun bu anlamda bakıma ihtiyacı olabilmektedir. Dikkatli ve doğru bir burun bakımı ile temizliği sizi daha sağlıklı bir insan haline getirecektir. Burnun temiz olması ve sağlıklı olması birbiri ile paralel durumlarken bu içerikte bu sağlığa dair bazı ipuçları bulacaksınız. Bu içeriği okumaya başlamadan önce tam şu an derin bir nefes alın ve bırakın. Nefesi alırken burnunuzdan alın, verirken ağzınızdan verin. Emin olun bu nefes sizi biraz daha rahatlatacaktır. İşte tam burnun etkisi burada daha net görülecektir.

burun-bakimi.jpg

Burnun bakımsız ve sağlıksız olması durumunda oluşacak belli başlı bir çok hastalık veya sorun bulmak mümkün. En basit haliyle horluyor olmanızın temel sebebi burundan kaynaklanıyor olabilir. Çabuk yoruluyor olmanız ve nefes nefese kalıyor olmanız gibi birçok durum yine burundan kaynaklanıyor olabilir. Ayrıca sabah kalkarken uykunuzu alamadığınız veya dinç olmadığınızı hissettiğinizde de temel sebep burnunuz olabilmektedir. Bu sebeple burun bakımı oldukça önemlidir.

Öncelikle burun bakımı ve temizliği için dikkat edilmesi gerekilen ilk kural burunda sizi ciddi şekilde rahatsız eden bir durum olması halinde doktora başvurmayı geciktirmemenizdir. Uzman doktordan gerekli bilgileri alarak burnunuz için daha sağlıklı davranabilirsiniz. Uzman doktorun tavsiye veya cerrahi müdahalesi ile birlikte daha sağlıklı nefes alabilmeniz sağlanacaktır.

 

Sabah ve Akşam Burun Temizliği Yapma!

Burun sürekli salgı üreten organlardan bir tanesidir ve bu sebeple sürekli kirli görünmesi gibi durumlar ortaya çıkabilmektedir. Sürekli nefes alıyor olmanız ve çevrenin tüm mikroplarının hava yoluyla vücudunuza girdiğini farz ettiğinize göre burnun kirlenmesi ve vücudu korumak adına sürekli salgı üretmesi de oldukça doğal olacaktır. Burnun salgı üretmesi oldukça doğal olmakla birlikte sizin burun temizliğini günde iki kez yapmanız da bu bağlamda çok sağlıklı olacaktır. Doğal olarak gün içerisinde oldukça kirlenebilen burnunuzu iki kez temizleyerek daha sağlıklı nefes almanız söz konusu olacaktır.

 

Çevresel Faktörlere Dikkat Etmek!

Burun sağlığı için çevresel bazı faktörlere dikkat etmek oldukça önemlidir. Çok tozlu ortamlarda bulunmanız halinde burnunuzun tıkanması oldukça doğal olacaktır. Yine sigara içme gibi durumlarda da sabah kalkınca burnunuzun tıkalı olması normal bir durumdur. Bu sebeple sigara gibi ürünleri kullanmayı bırakarak daha sağlıklı nefes alabilirsiniz. Yine güneş altında çok kalmak nefes yollarına zarar verebileceği gibi aşırı soğuk havalarda burnu korumaya almamakta yine sakıncalı durumlardan bir tanesidir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.