Burun Akıntısı Nedir? Burun Akıntısı Neden Olur? Ne İyi Gelir?

Burun Akıntısı Nedir? Burun Akıntısı Neden Olur? Ne İyi Gelir?

Özellikle kış aylarında görülen sağlık sorunlarının ilk sırasında burun akıntısı bulunmaktadır.

Özellikle kış aylarında görülen sağlık sorunlarının ilk sırasında burun akıntısı bulunmaktadır. Çok akışkan ya da koyu bir halde olabilen akıntıların pek çok farklı sebebi vardır. Dolayısıyla bazı akıntılar burnu tahriş edebilecek kadar etkili olabilirken bunların bir bölümü ise ise renksiz ve su kıvamında olabilmektedir.

Burun Akıntısı Neden Olur?

Bu sağlık sorununu yaşamaya başlayan insanlar, “Burun akıntısı neden olur?” sorusuna bir cevap aramaktadırlar. Fakat bu soru için verilebilecek olan pek çok cevap bulunur.

Örneğin havaların soğuması ile birlikte yaygınlaşan bazı hastalıklar başta olmak üzere, sigara dumanının burun yapısına etki etmesine kadar birbirinden farklı sebeplerden söz edilebilir. Fakat en sık görülen burun akıntısı sebepleri şu şekilde sıralanmaktadır:

  • Mevsim değişimleri
  • Nem oranı çok düşük olan hava
  • Hormon değişimleri
  • Alerjiler
  • Bilinçsiz olarak burun spreyi kullanımı
  • Akut ya da kronik sinüzit
  • Grip
  • Tansiyon ve epilepsi ilaçları

Sarı Burun Akıntısı Neden Olur? Sarı Burun Akıntısı Nasıl Geçer?

Sarı burun akıntısı, iltihaplanma ile alakalıdır. Bu renk bazen yeşil olarak da görülebilir. Bu akıntı türünün ortaya çıkma sebebi genel olarak sinüzit sorunudur. Sinüzite yakalanmış olan bir kişide akıntının dışında olarak halsizlik ve baş ağrıları da görülebilmektedir.

Bir doktor tarafından tavsiye edilebilecek olan antibiyotikleri ve burun damlalarını kullanarak bu sorundan kurtulmak mümkündür. Ayrıca eczanelerde satın alınabilen bazı burun açıcıların biraz da olsa burun akıntısı için iyi geleceği söylenebilir. Eğer bu ürünler satın alınamazsa, tuzlu suyu buruna çekerek sümkürmek de yararlı olabilir fakat suyun genze kaçmamasına kesinlikle dikkat edilmelidir. 

Su Gibi Burun Akıntısı Neden Olur? Su Gibi Burun Akıntısı Nasıl Geçer?

Su gibi burun akıntısı, oldukça akışkandır ve herhangi bir renge sahip değildir. Bu durum genel olarak bir soğuk algınlığı belirtisi olarak kabul edilir. Fakat çeşitli sebeplerden dolayı görülebilen alerjiler, bu türdeki akıntıların en önemli sebepleridir.

Bu sorunun yaşanmaması için nemli ortamlarda bulunmak ve hastalık riskine karşı bir süre dinlenerek özellikle nane, tarçın ya da zencefil çayları tüketilmelidir. Çünkü burun akıntısı, düzenli sıvı tüketimi ile atlatılabilecek bir sorundur.

Tek Taraflı Burun Akıntısı Neden Olur? Tek Taraflı Burun Akıntısı Nasıl Geçer?

Grip durumu ile birlikte görülebilen tek taraflı burun akıntısı, burun kanallarından birinin tıkanmasından dolayı ortaya çıkmaktadır. Sürekli olarak görülmesi halinde bu sorundan kurtulabilmek için öncelikle bir doktora başvurulması tavsiye edilir. Kullanılması istenen ilaçları düzenli olarak kullanmak yararlı olacaktır. Çünkü bu ilaçlar, vücutta gribe sebep olan mikroorganizmaların etkisiz hale gelmesini sağlamaktadır.

Fakat bu burun akıntısı için bazı evde çözüm yöntemleri de bulunur. Fakat bu yöntemlerin etkili olabilmesi için de sürekli uygulanmaları şarttır. Örneğin tarçın çayı tüketmek, bol su tüketmek ve hava nemlendiricisi ile odayı nemlendirmek en basit yöntemler arasındadır.