Bulaştığında Vücudumuzda Ömür Boyu Yer Edinen HSV-1 Virüsü Nedir?

Bulaştığında Vücudumuzda Ömür Boyu Yer Edinen HSV-1 Virüsü Nedir?

HSV-1 virüsü dudakta uçuğa sebep olan ve hayatımız boyunca taşıdığımız virüslerden bir tanesidir. İlkinde çok büyük ağrılara sebep olabilen uçuklar gittikçe daha az can yakıcı hale gelse de vücutta her zaman kendisine yer edinmektedir.

 

 

HSV-1 virüsü dudakta uçuğa sebep olan ve hayatımız boyunca taşıdığımız virüslerden bir tanesidir. İlkinde çok büyük ağrılara sebep olabilen uçuklar gittikçe daha az can yakıcı hale gelse de vücutta her zaman kendisine yer edinmektedir. HSV-1 ve HSV-2 virüsü olarak iki ayrı türe ayrılan bu virüs kendisini uçuk olarak göstermektedir. Virüsün bulaşması ile birlikte vücudumuzda artık ömür boyu yer edindiği kanıtlanmış gerçeklerden biri olmakla birlikte geçen uçuk, virüsün bittiği anlamı taşımamaktadır.

dudakta-ucuk-470x312.jpg

Genellikle dudak bölgesinde görülen küçük kabarcıklar şeklinde olan uçuk içi sıvı dolu olmaktadır. İçerisindeki sıvının dışarı çıkması ile birlikte yayıldığı her yerde virüsün kendisini var ettiğini bilmenizde fayda olacaktır. İlk kez uçuk çıkanlarda aşırı ağrı ve acı hissi oluşabileceği gibi; kimilerinde sürekli kendini tekrar edebilmekte kimilerinde ise dönemsel olarak bir tekrar söz konusu olabilmektedir.

 

HSV-1 Virüsü İle HSV-2 Virüsü Nelerdirler? Farkları Nedir?

ucuk.jpg

İnsan vücuduna girdiğinde yaşam boyunca vücutta kalan virüslerden olan HSV-1 virüsü ile HSV-2 virüsü aynı virüs ailesindendirler. Temelde büyük farkları olmayan bu iki virüsü kabaca çıktıkları bölgelere göre ayırmak mümkün. İnsanda genellikle dudakta ve cinsel organda görülen uçuk bu iki bölgeye göre farklı virüslerle karşılaşmaktadır. Dudak bölgesinde beliren uçuğa sebep olan virüs HSV-1 virüsüyken, cinsel organ ve etrafında ortaya çıkan uçuk ise HSV-2 virüsü olarak adlandırılmaktadır.

 

Uçuk Bulaşıcı Mıdır?

Uçuk bulaşıcı virüslerden meydana gelmektedir. Solunum gibi yollar ile değil daha çok temas halinde bulaşabilen uçuklar oral seks gibi durumlarda da görülebilmektedir. Özellikle uçuğun içerisinde bulunan sıvı ile temas edildiği taktirde bulaşıcılık daha net ortaya çıkabilirken, doğan çocuklarda genellikle yetişkinlerden bu virüs geçmektedir. Uçuğa sebep olan virüsün bir bardak, çata, kaşık vb. gereçler ile bulaşma riski oldukça yüksektir. Bu sebeplerle birinde uçuk çıkması durumunda muhakkak kullandığı bardak, kaşık ve çatal gibi gereçlerin iyice yıkanması şarttır. Ayrıca aynı ortamda bulunarak uçuğun bulaşması gibi durumlar söz konusu değildir ve bu durumdan korkmaya gerek yoktur.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.