Bugün Onun Doğum Günü!

Bugün Onun Doğum Günü!

Bugün günlerden Ahmet Kaya. O herkesin gönlünde taht kurarak dünyadan ayrılmış bir  sanatçıydı ve Ahmet Kaya kimdir? Demek anlamsız bir soru silsilesi içine sokacaktır hepimizi. 

 

 

Bugün günlerden Ahmet Kaya. O herkesin gönlünde taht kurarak dünyadan ayrılmış bir  sanatçıydı ve Ahmet Kaya kimdir? Demek anlamsız bir soru silsilesi içine sokacaktır hepimizi.  28 Ekim 1957 yılında Malatya’da doğmuştu Ahmet Kaya ve 1980-1990 yıllarında ürettiği albümler ile şarkıları hala tüm insanların kulağında veya dilinde. Ahmet Kaya bir halk ozanıydı, besteciydi, şarkıları yazardı ve söylerdi. Yusuf Hayaloğlu ile çok ileri bir seviyede dostluğu vardı ve onun sözlerini bestelerdi.

 

Malatya’da dünyaya gelen Kaya, ailesinin 5. çocuğu olarak dünyaya geldi ve 6 yaşında müzik ile tanıştı. Babasının ona aldığı bağlama ile müziğe başlayan Ahmet Kaya okul yıllarında boş olduğu zamanlarda plak ve kaset satan bir dükkanda çalışmaya başladı. Küçük yaşlarından itibaren bir şekilde müziğin içine giren Ahmet Kaya 15 yaşında ailesi birlikte İstanbul’a taşındı. Malatya’da geçim sıkıntısı yaşadıkları için göç etmek zorunda kalan Kaya ailesi İstanbul Fatih’e yerleştiler. İstanbul’a taşındıkları ve ailesinin yoksulluk çekmesi sebebiyle okulu bırakmak zorunda kalan Ahmet Kaya çalışmaya başlamıştı. Büyük bir kente güç etmenin zorluklarını sonraki yıllarda çekilen belgeselde anlatan Ahmet Kaya o yıllarda birçok farklı işte çırak olarak çalışmaya ve para kazanmaya başlamıştı.

 

16 yaşında İstanbul’da yasadışı afiş yapma suçu işlediği gerekçesi ile gözaltına alınan Kaya, hapse atıldı. Hapis dönüşü Halk Birimleri Derneği’nin etkinliklerinde görev alan Kaya, birçok çalışmada ve etkinlikte de bağlama çalıp türkü okumaya devam etti. Bu dönemlerin birinde Ruhi Su ile tanışma fırsatı yakalayan Ahmet Kaya onunla birlikte Ruhi Su’ya ait Mahsus Mahal eserini okudu. 1978 yılında askerlik yapmak için Gelibolu’ya giden Kaya, askerlik dönüşü Emine Kaya ile evlendi.  1982 yılında çiftin bir çocuğu oldu ve adını Çiğdem koydular.

resized-3850a-ae8dc87as95189b47fb3221292acbc961f893731776d5f741.jpg

Hayatı boyunca hakkında açılan bir çok davada sanık koltuğuna oturan Ahmet Kaya, bazı yıllarını hapiste geçirdi. Birçok gazete haberinin manşetlerine taşınan küfürlere, hakaretlere maruz kalan başarılı sanatçı Fransa’ya yerleşti. Fransa’ya yerleşen Ahmet Kaya 16 Kasım 2000 yılında burada hayata gözlerini yumdu. Geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybeden halk ozanının naşı Fransa’da bir mezarlığa gömüldü. Fransa’da kendisi için düzenlenen cenaze törenine akın akın giden insanlar 30 binden daha fazla bir kitleye ulaşmıştı. Yaşamını sürgünde kaybeden başarılı halk ozanı bugün tüm kesimlerin severek dinlediği yegane sanatçılardan biri olarak karşımızda duruyor. Bugün Onun Doğum Günü.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.