Buerger Hastalığı Nedir? Nedenleri Nelerdir?

Buerger Hastalığı Nedir? Nedenleri Nelerdir?

Buerger Hastalığı; genç yaş ve sigara içen erkeklerde çok görülen bir hastalıktır. Bacaklarda ve eldeki ince atardamarlarda tıkanıklık ile başlar.

Buerger Hastalığı; genç yaş ve sigara içen erkeklerde çok görülen bir hastalıktır. Bacaklarda ve eldeki ince atardamarlarda tıkanıklık ile başlar. Hastalık genelde tırnak kesme sırasında bir yara oluşumu ve beraberinde bu yaranın iyileşmemesi zamanla büyümesi ve sonrasında da ayak parmağı ya da ayak kesilmesine kadar giden bir süreçtir. Tanı konulabilmesi için tomografi çekilmesi gerekmektedir.

Hastalarda Ne Gibi Sorunlar Yaşanır

Buerger hastalığı olanlarda hastaların yol yürümekte zorlanmaları, ayaklarını yukarı kaldıramamaları ve ayak şişliğinin çok fazla arttığı bir durumdur. Ağrı soğukta çok daha fazla tetikler. Ayakta morarmalar, parmaklarda morarmalar, el ve ayaklarda çıkan yaraların iyileşmemesi, ayakların soğuk olma hali başlıca sorunlar ve belirtilerdir.

Hastalıktaki tıkalı damarlar çok ince olduğundan bypass yapılması imkansızdır. Bu nedenle de hastalık hızlı ilerleyişe geçer ve ayak ya da ayak parmağı kaybedilir. Tanının konulması ile birlikte ilk yapılacak şey sigaranın tamamen bırakılmasıdır. Sigaranın bırakılması ile birlikte hastalığın ilerlemesi de duracaktır. Buerger hastalığı el ve ayak parmaklarda kangrene kadar gidebilen bir hastalıktır.

Buerger Hastalığı Nedenleri

Buerger hastalığı, tamamen sigaraya bağlı kalp damar hastalığıdır. Özellikle hedef nokta sigara içen genç erkeklerdir. Bazen tek bir bacakta bazen de her iki bacakta birden sıkıntılı durum yaşanabilir. Hastalık hemen fark edilmez bu yüzden de sinsi ilerleyen hastalık tipidir. Bu sebeple de uzuv kayıpları çok fazla olur. Mesela oluşan yaralar enfekte hale gelmeye başlar.

Sigaranın bırakılması ile birlikte belirtilerde azalmalar hatta hatta kaybolmalar bile yaşanabilir. Tedavisinde bazen ilaç bazen de ameliyat söz konusu olabilmektedir. Yapılan ameliyat sayesinde genç yaştaki bir hasta sakat kalmaktan kurtulacaktır. Dolayısıyla bu hastalık için zamanın teşhis en önemli kısımdır. Sigara kullanımı genel olarak tüm vücuda verdiği zarar kaçınılmazdır. Ancak konu Buerger Hastalığı olunca baş faktördür. Sigara kullanımı bilindiği üzere kandaki akışkanlığa zararlı etkisi ile birlikte akışkanlığı azaltarak pıhtılaşmayı sonrasında da kalp damar hastalıkların oluşumuna neden olmaktadır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.