Bu Gece Sokağa Çıkma Yasağı Başlıyor Avrupa’da Vaka Sayılarında Rekor Kırıldı

Bu Gece Sokağa Çıkma Yasağı Başlıyor Avrupa’da Vaka Sayılarında Rekor Kırıldı

Haziran ayı ile birlikte tüm dünyada yavaş yavaş gevşetilen koronavirüs tedbirleri vaka sayılarında ki artış sebebiyle tekrar gündeme geldi. Geride bıraktığımız hafta da Avrupa’nın birçok ülkesinde vaka sayılarında rekorlar kırılırken

 

 

Haziran ayı ile birlikte tüm dünyada yavaş yavaş gevşetilen koronavirüs tedbirleri vaka sayılarında ki artış sebebiyle tekrar gündeme geldi. Geride bıraktığımız hafta da Avrupa’nın birçok ülkesinde vaka sayılarında rekorlar kırılırken ilk tedbiri Fransa hükümeti aldı. İtalya ve Fransa alarma geçerken Almanya’dan ise vatandaşlarına ciddi şekilde uyarılar gelmeye başladı. İlk ciddi tedbiri alan Fransa ise bu gece sokağa çıkma yasakları uygulamaya başlıyor. Bu gece 21:00’dan itibaren Fransa’nın 9 büyük kentinde sokağa çıkma yasakları uygulanacak. 21:00 – 06:00 saatleri arasında uygulanacak olan sokağa çıkma yasakları her gün ve en az dört hafta yürürlükte kalacak. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, haberi duyururken duruma göre tedbirlerin daha da sıkılaştırılabileceğini açıkladı. 21:00’dan itibaren sokağa çıkma yasaklarının başlayacağı Fransa’da Macron’un düşüncesi ise vaka artışlarının gece verilen parti ve eğlenceler olarak belirtildi.

 

İtalya Vatandaşları Paniklemeye Başladı

 

Fransa dışında İtalya’da alarma geçti ve ciddi tedbirlerin kısa sürede geleceğine dönük hamleler yapmaya başladı. Fransa gibi vaka sayılarında rekor kıran ülkelerden biri olan İtalya’nın da kısa sürede ciddi hamleler yapması bekleniyor. İtalya hükümeti geçen sefer yaşadıkları kırılmayı tekrar yaşamamak için alınacak önlemlere daha dikkatle yaklaşmaya çalışıyor. Avrupa’nın en ciddi vaka ve ölümlerini yaşayan İtalya’da vatandaşların bir bölümü ise hükümetten ciddi anlamda önlemler bekliyor.

 

İspanya’nın Başkenti Tedbirler Altında

 

Koronavirüsün ikinci dalgası olduğu artık dillenmeye başlanan yeni vaka artışları birçok ülkede ciddi tehditlere sebep olmaya başladı. Bu ülkelerden bir diğeri ise İspanya oldu. İspanya’nın başkenti Madrid’de ciddi artışların yaşandığı bilgisi daha iki hafta önce belirtilmişken, şehre giriş ve çıkışlarda bir dizi önleme başvurulmuştu. Artışın devam etmesi ve diğer şehirlere de sıçraması sebebiyle İspanya hükümeti de yine bazı önlemleri devreye sokma girişimlerine hazırlık yapmaya başladı. Madrid’de başlayan bazı tedbir uygulamalarının diğer kentlerde de başlaması beklenirken, İspanya’da da diğer ülkeler gibi vaka sayılarında rekorlar gelmeye başladı.

headline.jpg

Avrupa’nın diğer ülkeleri Almanya ve İngiltere’de yine vaka sayılarında ciddi yükselişler başladı. Vaka artışları artık ikinci dalga habercisi olarak görülürken vatandaşlar da yeni bir panik havası oluşmaya başladı. Virüsün geldiği yıkım ve insanların sokağa çıkma yasakları ile birlikte evlere kapanması ülkelerde buhrana sebep olurken Almanya hükümeti bu durumun bir daha yaşanmaması adına şimdiden vatandaşlarına uyarılarda bulunmaya başladı. Almanya devlet yetkilileri durumun çok ciddi kritik bir noktada olduğunu belirtirken, kontrolün kaybedilebileceğini belirttiler. Almanya Başkanı Merkel’in halkı ciddi şekilde uyarılar ile önlem almaya çağırdığı Almanya’da Köln ve çevre şehirlerde vaka sayılarında kent rekorları kırıldı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.