Bronşit Nedir? Tedavisi

Bronşit Nedir? Tedavisi

Bronşit, hava yollarının şişmesiyle ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Bronşlar, soluk borusunu ciğerlerdeki küçük hava keselerine (alveoller) bağlayan hava yollarıdır. Hava keseleri, solunan oksijenin emildiği yerdir.

Bronşit, hava yollarının şişmesiyle ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Bronşlar, soluk borusunu ciğerlerdeki küçük hava keselerine (alveoller) bağlayan hava yollarıdır. Hava keseleri, solunan oksijenin emildiği yerdir.

Bronşit, bronşların iltihaplanması demektir. Bu iltihaplanma, bronş duvarlarının şişmesine ve daha yapışkan mukusla dolmasına neden olur. Bronşlardaki şişlik ve daha fazla mukus nedeniyle akciğerlere giren ve çıkan hava akışı engellenir. Bu nedenle öksürük meydana gelir.

İki tür bronşit vardır:

l  Akut bronşit, 2-3 hafta içinde iyileşir.

l  Kronik bronşit, geçmez. Kronik bronşitte, yılın en az üç ayı boyunca sık sık mukusla öksürük olur.

Akut bronşit nedir?

Bronşlardaki şişme genellikle virüslerden kaynaklanır. Virüsler solunum yollarına saldırır ve onları enfekte eder. Hava yolları kızarır ve şişlik meydana gelir vücut buna tepki olarak daha fazla mukus üretir. Akut bronşite ayrıca duman gibi solunum yollarını tahriş eden bazı şeyler de neden olabilir.

Semptomlar nelerdir?

Akut bronşiti olan bireyler, soğuk algınlığı veya grip benzeri semptomlar yaşarlar. Birkaç günün ardından şu belirtiler hissedilebilir:

l Daha fazla mukus öksürme

l  Göğüste hırıltı

l  Nefes almakta güçlük çekmek

Aşağıdaki durumlarda doktorunuza başvurmakta geç kalmayın:

l  Belirtiler üç haftadan fazla sürüyorsa

l  Yatarken nefes almakta güçlük çekiliyorsa

l  Yüksek ateş varsa

l  Göğüs ya da omuzlarda ağrı hissediliyorsa

l  Kan ya da kan tadı olan mukus öksürürseniz

l  Nefes darlığı çekiyorsanız

l  Ciğerlerinizden yapışkan sıvılar öksürüyorsanız

l  Şişmiş ayaklar ya da ayak bileklerinız varsa

l  Daha önce birçok kez akut bronşit geçirdiyseniz. Bu, akciğerlerde kronik (uzun vadeli) bir sorun olabileceği anlamına gelir.

Tedavi nasıl yapılır?

Akut bronşit, kendinize dikkat ettiğiniz sürece çoğu zaman kendiliğinden geçer. Bol bol istirahat edin, bol su için ve mukusu ilaçlarla kontrol altına alın. Bronşitken sigara içmek rahatsızlığı artırır bu nedenle azaltın veya bırakın. Böylece, ciğerler çok daha hızlı iyileşecektir. Kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacak bazı şeyler: 

l  Ateş dumandan kaçının ve sigara içmekten kaçının

l  İyi dinlenin

l  Bol su ve sağlıklı içecekler için

l  Kuru boğaz ağrısına yardımcı olacak ilaçlarınızı kullanın

Tıbbi tedavi görürseniz, doktorunuz sizin için solunum yollarındaki şişliği azaltmak amacıyla olan inhale kortikosteroidleri reçete edebilir. Doktor bronşite bakterilerin sebep olduğunu tespit ederse, antibiyotik kullanmanızı isteyecektir. Var olan astım veya kronik obstrüktif akciğer hastalığı gibi kronik bir akciğer hastalıklarınız varsa daha fazla ya da farklı ilaç kullanmak anlamına gelebilir. Belirtilerinize daha fazla dikkat edin ve doktorunuza gidin veya nefes almakta güçlük çekiyorsanız acil yardım birimlerine başvurun.

Önleme

Bronşiti önlemenin en iyi yolu sigara dumanından uzak kalmaktır. Sigara içmeyin ve aynı zamanda pasif sigara içiminden uzak durun. Eğer sigara içiyorsanız, bırakmakta zorlanıyorsanız ve akciğerlerdeki hasarı azaltmak istiyorsanız yapabileceğiniz en iyi şey mikroplardan kaçınmaktır. Her yıl grip aşısı olun.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.