Borsada Nasıl Yatırım Yapılır?

Borsada Nasıl Yatırım Yapılır?

Hisse senedi (öz sermaye olarak da bilinir), bir şirketin bir kısmının mülkiyetini temsil eden bir menkul kıymettir. ... Stok birimlerine "hisse" adı verilir.

Hisse senedi (öz sermaye olarak da bilinir), bir şirketin bir kısmının mülkiyetini temsil eden bir menkul kıymettir. ... Stok birimlerine "hisse" adı verilir. Hisse senetleri ağırlıklı olarak borsalarda alınıp satılır, ancak özel satışlar da olabilir ve birçok bireysel yatırımcının portföyünün temelini oluşturur. Borsaya yatırım genellikle borsalar ve elektronik ticaret platformları aracılığıyla yapılır. Yatırım genellikle akılda bir yatırım stratejisi ile yapılır.

Gözlem ve Analiz

Herhangi bir yatırım yapmaya başlamadan önce, öncelikle genel mali durumun yeni faaliyeti karşılayacak bir konumda olduğundan emin olunmalı Finansal bütçe, gelirden borca, ev bütçesine kadar her şeyi içerir.

Parayı herhangi birini riske atmadan önce, herhangi bir riske maruz kalmayacak bazı giderleri kaldırılması gerekir. En az üç aylık yaşam giderlerine eşit bir nakit rezervi minimum olmalı ve mevduat sertifikaları veya para piyasası hesaplarından daha riskli olmamalıdır.

Nakit rezervinin amacı iki yönlüdür:

Geçici bir gelir kesintisi veya diğer finansal acil durumlarda acil durum fonu olarak hareket etmek

Risk türü yatırımların ani bir dalış yaparsa sizi paniklemekten korumak

İyi stoklanmış bir acil durum fonu oluşturulduğunda, yatırım yapmaya başlamak için en iyi yer bir emeklilik hesabıdır. Bu emeklilik hesabı, işverenin aracılığıyla bir 401 (k) planı (veya eşdeğeri) veya işveren planı yoksa bir Bireysel Emeklilik Hesabı (BES) olabilir.

Hisse senetlerine yatırım yapmanın birden fazla yolu vardır. Aşağıdaki yaklaşımlardan herhangi birini seçebilir veya üçünü birden kullanabilir. Hisse senetlerini nasıl satın alacağı yatırım hedeflerini ve portföyü yönetmeye ne kadar aktif bir şekilde dahil olmak isteğine bağlıdır.

Hisse Senetleri

Hisse senedi satın almak için kullanabilecek çeşitli hesaplar ve platformlar vardır. Hisse senetlerini çevrimiçi bir aracı kurum aracılığıyla yatırımcı satın alabilir veya yatırımcı için satın alması için bir finansal danışman veya bir robo-danışman ile anlaşma yapılabilir. En iyi yöntem, yatırımlarınız yönetme sürecine ne kadar çaba ve rehberlik etmek istediği ile uyumlu olan yöntem olacaktır.

Yatırım tercihlerine uygun bireysel hisse senetlerini, ETF'leri veya yatırım fonlarını seçmek ve yatırım yapmaya girişerek iyi bir başlangıç yapılabilir. Bir robo-danışmanla çalışmayı seçildiyse, sistem istenilen miktarı hedeflere uygun önceden planlanmış bir portföye yatırır. Bir finans danışmanıyla gidilirse, yatırımcı görüştükten sonra sizin için hisse senedi veya fon satın alacaklardır.

Hisse Aldıktan Sonra…

Sipariş başarıyla yerine getirilmesinin ardından, menkul kıymetler hesabında olacak ve borsa ödüllerinden yararlanmaya ve kar elde etme şansı doğar. Ve evet, ekonomi değiştikçe fonlar temettü toplayacak ve kayıplar yaşayacak, ancak uzun vadede, yatırımcıların yüzyılı aşkın süredir servetlerini artırmalarına yardımcı olan yatırımlar sektöründe yeni yatırımcılar olacaktır.

Bir hisse senedi portföyü oluşturmaya başlandığında, yatırımların kontrol etmek ve gerekirse yeniden dengelemek için bir program oluşturmak istenebilir. Bir gözden geçirme programı, portföyün risk toleransı ve finansal hedeflerin uygun bir hisse senedi karışımı ile dengede kalmasına yardımcı olacaktır. Piyasa dalgalanmaları, varlık karışımın dengesini bozabilir, bu nedenle düzenli kontroller, portföyü düzenli tutmak için artan alım satımlar yapılmasına yardımcı olabilir.

Portföyü günlük olarak kontrol edilmesine gerek yoktur, bu nedenle aylık veya üç aylık bir program iyi bir kazanç sağlar. Portföyü gözden geçirirken, amacın düşük satın alıp yüksek fiyattan satmak olduğunu unutmamak gerekir. Hisse senetlerine yatırım yapmak uzun vadeli bir çabadır. Ekonomi olağan döngülerinden geçerken kaçınılmaz dalgalanmalar yaşayacaktır

Borsada yapılmaması Gerekenler

Gereksiz risk almamak

Biraz daha yüksek getiri elde etmek için tüm paranı sıcak bir hisse senedi / endüstriye yatırmak asla akıllıca bir hareket değildir. Parayı korumak, yüksek getiri elde etmekten eşit derecede önemlidir. Hisse senetlerine yatırım yaparken asla gereksiz riskler alınmaması ve 'risk-ödülü' her zaman dengelenmelidir.

Duygusal kararlar vermemek

İnsan zihni çok karmaşıktır ve yaptığımız seçimleri etkileyebilecek hem iç hem de dış birçok faktör vardır. Borsaya yatırım yaparken duygusal kararlar almamak gerekir. Bir şirketi ne kadar sempati duyulursa duyulsun karlı değilse ve parlak bir gelecek potansiyeline sahip değilse, doğru yatırım kararı olmayabilir. Yatırım kararları verirken duygusallaşmak acemi yatırımcıların ortak hatasıdır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.