Borsa Yatırım Fonu Nedir? Nasıl Satın Alınır?

Borsa Yatırım Fonu Nedir? Nasıl Satın Alınır?

Geçtiğimiz 1 yılda bir milyon yeni yatırımcı borsaya girdi. Bu yatırımcılar borsanın nasıl işlediğini ve nasıl yatırım yapıldığını anlamaya çalışıyorlar.

Geçtiğimiz 1 yılda bir milyon yeni yatırımcı borsaya girdi. Bu yatırımcılar borsanın nasıl işlediğini ve nasıl yatırım yapıldığını anlamaya çalışıyorlar. Borsadaki en kolay ve zahmetsiz yatırım araçlarından birisi de borsa yatırım fonlarıdır. Yatırım fonu nasıl alınır? Yatırım fonları zarar eder mi? Bu tarz soruların cevapları binlerce insan tarafından merak ediliyor.

Öncelikle bir şeye açıklık getirelim; yatırım fonları da zarar ederler yani hiçbir yatırım aracı risksiz değildir. Birçok insan eş, dost, akrabadan veya internetten duyduğu kadarıyla borsaya giriyor. Akıllarında bir gecede zengin olmak ya da parayı kırmak gibi düşünceler var. Borsa ve yatırım fonları bir gecede zengin olunabilecek yerler değildir. Borsada küçük yatırımcı diye nitelendirilen bireysel yatırımcıların sayısı oldukça fazla. Bu tip yatırımcılar nispeten küçük paralarla yatırım yaparlar.

Bu yüzden de yatırım yapabildikleri hisse sayısı oldukça düşer. Bu da riskin dağıtılamamasına yol açar. İşte yatırım fonları bu noktada yatırımcıların imdadına yetişir. Yatırım fonları borsada belli hisselere yatırım yaparlar. Profesyoneller tarafından yönetilirler. Ayrıca hisse gibi değildirler; istediğiniz zaman alır, istediğiniz zaman satarsınız. İşte yatırım fonlarının belli başlı özellikleri:

  1. Yatırım yapmak için alt sınırları (bazıları hariç) yoktur. İstediğiniz miktarda alırsınız.
  2. Borsadaki düşüşlerden daha az etkilenirler. Bunu sağlamak için de hedge mekanizmalarını kullanırlar.
  3. Paranız güvendedir. Yatırım fonları her ay KAP’a rapor göndermek zorundadırlar. Yani yüzde yüz legaldirler.
  4. Köşede kenarda duran birikmiş paranızı değerlerlendirmek için biçilmiş kaftandırlar.
  5. Fonlar uzun vadeli yatırım araçlarıdır. Güzel bir kâr elde etmek için en az birkaç aylık periyotlarla yatırım yapmanız beklenir.

Yatırım fonu nasıl alınır?

Yatırım fonu nasıl satın alınır? Nasıl satılır gibi sorular da en çok merak edilenler arasında. Öncelikle bir borsa yatırım hesabına sahip olmanız gerekmektedir. Borsa yatırım hesabınınız yoksa buradan borsa yatırım hesabı nasıl açılır öğrenebilirsiniz. Burada hangi fonu seçeceğiniz ve ne tür bir yatırım yapacağınız tamamen sizin kişilik özelliklerinize bağlıdır. TEFAS isimli siteden bütün yatırım fonlarını görebilir ve tercihinizi ona göre yapabilirsiniz. Bu siteden fonların portföylerine ve geçmiş kazançlarını görebilirsiniz. Buradan fonun kodunu da öğrenebilirsiniz. Fon kodunu internet bankacılığı üzerinden istediğiniz tutarda satın alabilirsiniz. Fon hesabınıza geçtikten sonra da istediğiniz zaman satabilmeniz mümkün.

Yatırım fonu nasıl seçilir?

Yatırım fonu seçmek dünyanın en zor işlerinden biridir. Türkiye’de yüzlerce yatırım fonu var. Bunların arasından kendi isteklerinize ve risk profilinize göre fon seçebilirsiniz. TEFAS fon analiz sitesinden fonları karşılaştırabilir ve detaylarını öğrenebilirsiniz.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.