Borçlar Ötelenecek YEP İle TPC, Emlak Vergisi ve MTV Borçlara Müjde

Borçlar Ötelenecek YEP İle TPC, Emlak Vergisi ve MTV Borçlara Müjde

Ertelenen kamu alacakları ilk sırada olmak üzere pek çok borçta yeniden planlanma içerecek paketin, 500 milyar TL'yi gibi bir rakamı bulması bekleniyor.

Ertelenen kamu alacakları ilk sırada olmak üzere pek çok borçta yeniden planlanma içerecek paketin, 500 milyar TL'yi gibi bir rakamı bulması bekleniyor.

Hazine ve Maliye Bakanlığı Yeni Ekonomik Programı

enxldqjxyaar4mc-jpg-large.jpg

Ekonomi gündeminde son zamanlarda gözler, Yeni Ekonomi Programı'na (YEP) ve bununla birlikte 2021 yılı merkezi olarak belirlenmiş olan yönetim bütçesine çevrildi. Bir taraftan da salgına karşı yeni önlemler içeren paket açıklanması bekleniyor. Ekonominin yol haritası kalitesini taşıyan YEP'in bundan sonraki hafta Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ile birlikte açıklanması umuluyor

Yeni tip koronavirüs (Covid-19) sebebiyle gelişmelerin de bütçe ve ekonomik noktalarda tespit edilmiş hedeflere nasıl karşımıza çıkacağı yakından takip ediliyor. Covid-19, bu senenin ikinci çeyreğinde neredeyse bütün ülke ekonomilerini oldukça fazla olduğu gibi Türkiye ekonomisini de son derece olumsuz etkiledi. Salgının ülke ekonomisine etkisi büyüme miktarına yansırken öncü göstergeler bir sonraki çeyrek için kuvvetli toparlanma işareti sunduğu görülüyor.
Koronavirüsün ülke ekonomisine olumsuz neticelerini azaltmak için mart ayının 2. yarısından sonra alınan önlemler çerçevesinde vergi ve sigorta primlerinin bilindiği üzere ekim ayına ertelenmişti. Altı ay olacak şekilde ödemesiz krediler ve bununla birlikte kamu yükümlülüklerinin bir süre ertelenmesi reel sektörü oldukça güzel bir noktada rahatlatmıştı. Şirketler, ekim ayı itibariyle hem kredileri ayrıca da ertelenen vergileri belirli bir seviyede ödeme noktasında  bir döneme girecek. Sorunların devam ettiğine dikkat çeken iş dünyası, yapılacakların yeniden planlanmasını  istiyordu. Bu öneri olumlu karşılandı. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, bu noktada yeniden yapılandırma ile alakalı yapmış olduğu açıklamada "Salgının etkisi sebebiyle  çok yoğun bir şekilde taraflarına talep ulaştığını Ekim ayı neticelerine bakarak karar vereceklerini belirtmişti. Ekonomi yönetiminin, bütün önerileri dikkate alarak geniş ayrıntılı bir şekilde yeniden yapılandırmayı gündeme getirmeleri halinde paketin kapasitesinin 500 milyar lirayı bulacak. Bu miktar, hemde bugüne kadar verilmiş olan desteklere de yakın bir tutara işaret ediyor.

Geride kalan zaman içerisinde sağlanan yaklaşık 35 milyar tutarında destek; kısa çalışma, bedava dağıttığı izin ve sosyal yardım gibi karşılığı bulunmayan teşviklerden şekillenmişti. Yeni yapılandırma ile alakalı olarak da iş dünyası, "yapılması gerekenlerin ödenebilir dilimler şeklinde taksitlendirilmesini" talep ediyor. Taksite sonuçlanacak ödemelerin en erken 2021 senesinde başlaması da öneriler arasında yer almakta. TBMM'nin açılmasıyla beraber gündeme gelecek yapılandırma paketinin; yalnızca iş dünyasının değil yurtdaşın da kamuya bulunmakta olan borçlarının yapılandırılmasını da kapsaması bekleniyor. Faiz ve cezalarda da bu noktada iyileştirmeler yapılacak. MTV, trafik cezası, gayrimenkul vergisi gibi borçların da belirtilen kapsama alınması düşünülüşor.


Pandemi döneminde uygulanmakta olan ve istihdamı koruyan önemli önlemlerden  birisi de "işten çıkarma yasağı" olarak bilinmekte olan yasak oldu. Bu zaman içerisinde faaliyeti olumsuz şekilde etkilenen şirketler, işçilerini bedava bir şekilde izne ayırdı. Söz konusu çalışanlara işsizlik fonundan ayda 1.168 TL ücret desteği devlet tarafından sağlandı. Ağustos sonuna kadar bir milyar 976 bin 532 kişi nakdi ücret desteğinden çalışanlar yararlandı. Toplam 4 milyar 399 milyon lira kadar ödeme yapıldı. Bu kişilerin büyük bölümü haziranla beraber normal çalışma düzenine hızlı bir şekilde geçti. Son olarak ağustos da yapılan ödemeler dikkate alındığındaysa hala yaklaşık 670 bin kişi bedava dağıttığı izinde bulunuyor. Ücretsiz izne çıkarılan işçiler, diğer bir iş bulsalar bile "fesih yasağı" nedeniyle firmalarından ayrılamıyor. Bu nedenle söz konusu uygulama, yeni iş bulanlar için aleyhte işlemeye başladı. Çalışanlardan bu probleme de çözüm beklentisi arttı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
16 Yorum